kontroly ve školní jídelně

počty strávníků, teploty jídel a nápojů, spotřební koš, likvidace odpadů a zbytků, kalkulace, odhlašování, vařená jídla, polotovary, inovace, vegetariánská jídla, diety, co se smí a co už ne ...

kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod nono » stř 19. srp 2009 23:00:12

Mám dotaz - jsme základka se školní jídelnou. (vaříme i pro cizí) Kdo by měl dělat vnitřní kontroly ve školní jídelně - kontrolu vedení dokumentace tj. výdejky, příjemky, kritické body, evidence strávníků, evidence vydaných, uvařených obědů , dodržování hygieny atd atd. Jak to děláte u vás ??? ředitel ? zástupce ředitele ? hospodářka ? musí to mít tento pracovník v popisu práce ( v pracovní náplni) nebo to může určit ředitel vnitřním předpisem ? (způsob provedení, četnost, osoby, které mají kontroly provádět ....) díky :?: :!: :idea:
já jsem hospodářka a krit.bodům nerozumím, hyg.předpisy v jídelně neznám......prostě nechci dělat kontroly, protože nestíhám svoji práci a ještě studovat toto :? :x
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod L. F. » pon 24. srp 2009 9:50:39

Zdravím,
u nás má toto na starosti vedoucí jídelny.Vede si svojí dokumentaci-na konci mesice mi predava,kolik obědů uvařili pro cizí,zaměstance a děti, kolik obedu uvařili i pro školku-spotrebu zauctuju, potraviny si také sama obednává-preda jenom k proplacení faktury, vydejky prijemky si dela také sama, dále prijima penize za obedy-kdyz plati strávníci v hotovosti, hygienu ma na starosti také ona- o hygiene v jídelne také nic nevím ,takze jsem ráda,ze mám tak vzornou spolupracovnici a ze se o to stará,protože jinak bych se z tech vsech predpisu asi zbláznila = :bad:.
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod refi » pon 24. srp 2009 9:54:07

myslím, že nono měla na mysli, kdo ještě vedoucí jídelny kontroluje, jestli to dělá dobře ...
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod nono » pon 24. srp 2009 19:43:07

ano ano kdo kontroluje vedoucí školní jídelny, O:-) zda vše dělá, eviduje, atd..... podle platných předpisů :?:
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod Máša » úte 06. říj 2009 20:29:34

Toť otázka! Já jsem ved.ŠJ na půl úvazku, ale i tak mám z toho hlavu v pejru! :? Zodpovídá za mě sice ředitel, ale ten nemá tušení o nějakých předpisech natož kritických bodech. Kontrolovat ved. ŠJ má tedy: ředitel organizace, zřizovatel, ČŠI a samozřejmě krajská hygienická stanice, prostě hygiena.
Souhlasíte děvčata? :)
Máša
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 19. zář 2009 15:53:56

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod jiřka » úte 23. bře 2010 11:35:42

Dobrý den, mám dotaz. Neví někdo tepelnou ztrátu v procentech u kuřat a ryb. Děkuji za odpověď. Nevím, kde to mám hledat. Všude je jen vepřové a hovězí. Jiřka :?
jiřka
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 17. úno 2010 9:45:17

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod Dahab » úte 23. bře 2010 20:39:06

Všechny zdravím a u nás to funguje tak, že školní jídelnu kontroluje pochopitelně ČŠI a hygiena. Hygiena chodí docela často a v jakoukouliv dobu. Už se stalo že pracovnice OHESu došly v době přípravy jídla, v době výdeje i při úklidu a třeba kontrolovaly hospodaření se zbytky. Škola provádí kontrolu taky a účastní se jí ředitel, já /ekonomka/ a zástupce odborové organizace jako ti, kteří provádí kontrolu a vedoucí jídelny je kontrolována. Protože zase až tak všem předpisům co se týká přípravy jídel a jejich kvality nerozumíme, tak kontrolujeme opravdu jen ty věci, které se týkají provozu. Kontroluje se namátkově stav skladu potravin nebo čistících prostředků. Ředitel se podívá na inventuru skladu ke konci měsíce a vybere si z toho třeba 4 položky a ty jdeme zkontrolovat. Takže např. pokud bylo na skladě 5 sklenic zelí, tak musí vedoucí doložit kolik má sklenic ke kontrolovanému dni. To samé se kontroluje u čistiv. Prostě sklad musí fyzicky a papírově souhlasit.
Možná se to zdá tvrdé, ale u nás v jídelně bylo hůř. Jsme poučeni. Měli jsme velký problém s jídelnou, který vyústil v okamžitém zrušení pracovního poměru s vedoucí školní jídelny a vedoucí kuchařky. U nás se totiž ztrácely potraviny. O uvařených obědech ani nemluvím. Tak se za účasti zřizovatele a městské policie udělala šťára a už to jelo. Bylo to jedno velmi nepříjemné odpoledne, týden jsme hledali náhradu za tyto pracovnice a od té doby jídelna pracuje skvěle a dětem chutná a rodiče jsou spokojení.
A jestli se ptáte proč chodí i zástupce odborové organizace, tak proto, že opět namátkově chceme otevřít skříňku některé pracovnice. Pokud se tam najdou potraviny, tak musí doložit paragonem jejich zakoupení. A funguje to. Opravdu nám chodí kuchařky do práce s kabelkou a s kabelkou taky odchází. Vše máme ošetřeno vnitřní směrnicí. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod agama » stř 24. bře 2010 9:01:53

pro Dahab: velmi vás obdivuji a fandím tomu, jak u vás probíhají kontroly ŠJ! naše kuchyň funguje asi tak jako ta vaše minulá - vyhozená. kuchařky si nosí denně tašky jídla domů (údajně zbytky pro psa nebo zbytkové obědy, který mají zaplacené). Ale myslím, že celá kuchyň včetně vedoucí se nemusí celý měsíc starat co koupit domů na večeři, na víkend... bohužel ředitel namá "odvahu" něco radikálně řešit ("přece jim nebudeme prohlížet tašky.." bylo mi řečeno, když jsem nenápadně upozornila na to, co je veřejným tajemstvím). Ředitel má totiž pár roků do důchodu, navíc malá obec, takže do toho nepůjde a kuchyň se směje. O prázdninách se nevaří, ale kuchařky se zase smějí, protože když vyčerpájí dovolenou, jsou doma a berou 100% platu. Nějak marně hledám možnosti, aby to v naší kuchyni nebylo jako za totáče - kilo masa sem, kilo masa tam... nějak to dorovnáme.. z cizího krev neteče.
Uf, ulevila jsem si, a hurá do práce ;)
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod Dahab » stř 24. bře 2010 21:57:16

Milá agamo, u nás to nabralo takových rozměrů, že už to nešlo dál tolerovat. Taky to bylo veřejné tajemství a 8 kuchařkám a jedné vedoucí ŠJ byla celá škola pro smích. Navíc byly neochotné udělat cokoliv navíc, děcka braly jako nutné zlo, kterým musí dát jídlo, kantorům doslova mrskly kus flákoty na talíř bez úsměvu, pozdravu... prostě hrůza. Neviděli jsme to jen my, ale i rodiče si stěžovali, tak pan ředitel se dohodl na postupu se zřizovatelem. Bylo to tak dokonale připravené, že vlastně nikdo nic konkrétně nevěděl, aby se akce nepokazila. Ale můžu říct, že to bylo hodně husté, tak náročné 3 hodiny jsem v pracovním procesu nezažila. Jídelna byla několik dní nezavisle po sobě monitorována a odchody byly snímány na kameru, v den D 30 minut před skončením pracovní doby ŠJ volali z Města, že akce začíná. Pracovníci městské policie v civilu, jeden v uniformě, právního odboru a auditu, postupně oslovovali pracovnice a odváděli je zpět do školy a rovnou do ředitelny. Každý měl přidělenu jednu. Jedna po druhé /ale před sebou/ musely v ředitelně vybalit tašky. Nashromáždilo se okolo 90!! porcí svíčkové - prý zbytky pro domácí zvířata. Některá měla víc masa /rekord byl 18 kousků/, některá víc omáčky, jiná knedlíků. Prostě krásné porce uvařeného jídla na víkendový oběd. A aby to nebylo všechno, tak ještě 10 vajíček, brambory, čistiva, pytle na brambory, hadry na zem. S každou se sepsal zápis o nalezených potravinách, byly navíc sobě svědky. No a pak už to šlo ráz na ráz, předání pokladny, klíčů a odchod vedoucí ŠJ a vedoucí kuchařky. V pondělí se pokračovalo v inventarizaci a dělání pořádků, tak se ještě našly potraviny, které se ten pátek nestačily odvézt. Byly to Ramy, másla, oleje, mouky...vše důmyslně rozhozené po celé kuchyni. Oleje byly např. v kotlech na polévku. Prostě rozkrádačka a škoda vyčíslena na 140 tis. Kč. Vyhozené dámy se pokusily o marodění, ale tak rychle ukončenou neschopnost i s razítkem okresní správy soc. zabezpečení jsem ještě neviděla. Ani ošetřující lékaři nestihli neschopenky ukončit. Prostě bylo to dobře a důkladně připraveno a vyřešeno. Raději už ani nevzpomínat. Ale je pořádek a naprostá spokojenost s jídelnou. Náprava se dokonale podařila. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod refi » stř 24. bře 2010 22:09:39

Dahab> tak teda to je skoro jako číst detektivku :o tomu říkám zátah, ale je fakt, že výčet ukradených potravin atd. je neuvěřitelný!! a že se ta akce do poslední chvíle neproflákla taky o něčem svědčí, asi neměli žádné fandy, kteří by je varovali. to už chápu, že se to muselo nějak rozetnout. bohužel si myslím, že praxe, jak popisuje agama je mnohem častější. na bývalém místě měly kuchařky z tahání tašek domů zaděláno na skoliózu páteře, holt nese to i jiná rizika :mosking:
naštěstí na současné škole máme pouze výdejnu dovezených obědů, takže pokud něco zbyde, tak jsou to opravdu neodebrané obědy nebo zbytky z obědů. a ty si odváží někdo pro chrochtátko.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: kontroly ve školní jídelně

Příspěvekod L. F. » úte 30. bře 2010 14:47:18

Teda Dahab.....super zátah. Dal by se podle toho i natočit film-vim,ze si ted z toho děláme legraci,ale rozhodně to taková legrace nebyla. Fakt klobouk dolu...ja taky vidam z okna nase kucharky,kdyz jdou domu,ale zase toho tolik nenosi :D. Nekdy je vidam jenom s kabelkou,jindy maji i tasku, ale škola je s nimi spokojená,tak jim to dopřejeme :D.
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42


Zpět na Receptury, normy, předpisy, provozní řád

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků