způsob placení stravného

počty strávníků, teploty jídel a nápojů, spotřební koš, likvidace odpadů a zbytků, kalkulace, odhlašování, vařená jídla, polotovary, inovace, vegetariánská jídla, diety, co se smí a co už ne ...

způsob placení stravného

Příspěvekod mirka1346 » čtv 04. čer 2020 20:26:07

Dobrý den, jsme škola, plátci DPH. Ve školní jídelně se stravují děti – osvobozené plnění, strávníci na jídelně – sazba daně 10 %, do jídlonosičů 15% daň. Zatím máme nastavený systém placení stravného měsíc předem se platí záloha na následující měsíc. / tj. v květnu zaplatí zálohu dopředu na měsíc červen/. Tyto zálohy oddaňuji v měsíci, kdy jsou připsány na účet./v květnu/ Následující měsíc - v červnu z těchto oddaněných záloh účtuji do tržeb pod skutečně odebraných obědů v tomto konkrétním měsíci. Je s tím hrozná práce, masakr – sledovat 3 sazby daně. Chtěla jsem se zeptat , kdo jste plátci DPH,jaké systémy placení stravného používáte?
Zatím uvažuji z následujících:
1/ stravné se bude platit až následující měsíc po daném měsíci podle skutečně odebraných obědů – v květnu se odstravují např. za 500,-, na začátku června zaplatí 500,-
Pro mě jako účetní asi nejlepší varianta na účtování o DPH, ale paní vedoucí stravování má obavu , že jí někdo nemusí zaplatit. U cizích strávníků je to docela velká suma, na jednoho strávníka za jeden měsíc asi 1400-1500 Kč podle dní v měsíci.
2/ Jedna škola zvolila systém , kdy jenom děti platí v září zálohu např. 500,- , je na účtu celý školní rok. Účtují jako osvobozené plnění. Stravné se platí pozadu, za září zaplatí na začátku říjnu…. A tak to jde celý rok, jenom v červnu je změna, žák např. odebere stravu v červnu za 400,- , v červenci se mu vratí už jenom rozdíl ze zálohy, kterou zaplatil v září : 500-400 stravné za červen = 100,- se vrací na začátku července přes bankovní účet. Ostatní – zaměstnanci, cizí strávníci neplatí zálohu, platí stravné pozadu, po skončení měsíce, zaplatí na začátku následujícího podle skutečně odebraných obědů. Prý zatím nemají problém s nedoplatky na stravném u cizích strátníků….
Naše paní vedoucí stravování se , ale bojí nedoplatků na stravném ….
3/ Nevím jestli někdo používáte, kdo jste plátci DPH – systém jistin, kaucí.
Někdo takto účtuje např. jistiny u čipů.
Podobný systém jako u bodu 2/, na začátku roku by se zaplatila částka např. 500,- jistina není předmětem daně, během roku by strávníci platili po daném měsíci podle skutečně odebraných obědů….V červnu by se zúčtovala jistina, rozdíl by se vrátil v červenci. Ale zde si nejsem vůbec jistá účtováním DPH….u dětí, zaměstnanců, cizích strávníků ….

Prosím jaké systémy placení stravného máte , případně jestli můžete napsat i konkrétně kvůli účtování DPH ……
Děkuji Mirka.
mirka1346
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř 25. led 2012 21:16:01

Zpět na Receptury, normy, předpisy, provozní řád

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 10 návštevníků