Odpisy nehmotného majetku

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Odpisy nehmotného majetku

Příspěvekod JolaS » pon 31. říj 2022 12:02:41

Dobrý den radilky, naše škola bude kupovat software ve výši cca 74.000,-- Nemůžu nikde najít dobu odepisování dlouhodobého nehmotného majetku. Můžete mi prosím poradit? Děkuji moc
JolaS
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 20. čer 2022 13:23:40

Re: Odpisy nehmotného majetku

Příspěvekod jitumk » stř 02. lis 2022 10:14:43

Dobrý den,
dle mého je jedno, zda odepisujete hmotný nebo nehmotný majetek, pravidla jsou stejná. Důležité je určit jak dlouho Vám software vydrží (pokud nemáte uvedenou životnost přímo od prodejce). Časem může být zastaralý, bez možnosti upgradu a tím pádem určený k vyřazení. Jeho životnost by vám měl přibližně posoudit nějaký IT pracovník. Během odepisování není problém odpisy upravit = zrychlit nebo zpomalit, takže stačí pouze odhadnout a občas posoudit, zda je to takto OK.

Našla jsem k tomu toto (dotaz z 5.10.2022):
https://www.pouctuje.cz/dotazy?hledat=s ... &jak=fraze
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Odpisy nehmotného majetku

Příspěvekod skolka » pon 07. lis 2022 14:33:58

Můžete dát odkaz kde najdu pravidla k odepisování nehmotného majetku?
děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Odpisy nehmotného majetku

Příspěvekod jitumk » úte 08. lis 2022 9:22:55

Odpisování majetku je uvedeno v ČÚS č. 708. Je v něm obecně uvedeno, že se jedná o odpisování dlouhodobého majetku a neřeší se, zda jde o hmotný nebo nehmotný.
Sice zrušili Přílohu č. 3, kde bylo uvedeno jak dlouho odepisovat, tím, ale dle mého, nedošlo ke zrušení odpisů u nehmotného majetku.
Já osobně bych si proto nechala posoudit nějakým IT pracovníkem nebo se obrátila přímo na prodejce, ať mi poradí předpokládanou životnost software. Nikdy se to nedá trefit přesně, ale odpisy jde prodloužit nebo zkrátit podle potřeb. Při inventarizaci vždy kontroluji zda jsou nastavené odpisy shodné s reálným opotřebením majetku.
Nemám současnou zkušenost se zadáním takového majetku do programu, takže netuším jestli bude upraven dle ČÚS a nebude požadovat odpisovou skupinu nebo si ji budeme muset "vycucat" z prstu. Pokud bych musela improvizovat, tak bych se přikláněla k odpisové skupině II. a III., protože v ní jsou uvedeny počítače apod.
Přílohy
S_708_ÚZ_s_vyznačením_změn[1].docx
ze stránek MFCR
(194.86 KiB) 234 krát
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků