Odpisy účetníxdaňové

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Odpisy účetníxdaňové

Příspěvekod Lidka1 » stř 06. úno 2013 12:45:27

Dobrý den, příspěvková organizace účtuje účetní odpisy podle ČÚS 708, to pak už nemusí v daňovém přiznání uvést daňové odpisy vypočítané podle §26 a dál zákona o dani z příjmů? Hledám nějakou oporu v zákonech. Děkuji za odpověď.
Lidka1
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 06. úno 2013 12:41:53

Re: Odpisy účetníxdaňové

Příspěvekod kokoska » čtv 14. úno 2013 13:45:32

Účetní odpisy jsou pro výpočet hospodářského výsldku v účetnictví.
O daňových odpisech se neúčtuje. ALE rozdíl mezi účetními a daňovými odpisy je položkou zvyšující/snižující základ daně, takže se to uvede do příslušné kolonky přiznání.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: Odpisy účetníxdaňové

Příspěvekod Alena H » čtv 14. úno 2013 14:57:06

Daňové odpisy se počítají u vlastního majetku, takový PO obvykle nemá a tudíž daňově neodepisuje, ale třeba zákony změní.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Odpisy účetníxdaňové

Příspěvekod Lidka1 » čtv 21. úno 2013 10:44:37

Ale o účetních odpisech účtuje, musí pak udělat nějakou úpravu v daňovém přiznání - položky zvyšující ZD?
Lidka1
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 06. úno 2013 12:41:53

Re: Odpisy účetníxdaňové

Příspěvekod marlenka » stř 06. bře 2013 13:30:27

Radilky, prosím o pomoc. Naše škola účtuje 1% ročních odpisů budov do vedlejší činnosti, protože ve vedlejší činnosti máme pronájmy tělocvičny. Toto jedno procento tedy tvoří daňově uznatelné náklady vedlejší činnosti (celkem asi 8 tis. ročně) . Vloni však bylo zařazeno do majetku velké technické zhodnocení budovy školy. Jelikož toto nebylo provedeno hned 1. ledna, ale až v dubnu, domnívám se, že daňově uznatelná je jenom polovina z navýšených odpisů (ve srovnání s rokem 2011). Je to sice jen nepatrná částka (do jednoho tisíce Kč), ale stejně uvažuji, že by to mělo být v daňovém přiznání někde uvedeno, jenomže nevím kde přesně. Podle mého názoru by se mi o o polovinu tohoto navýšení měl zvýšit základ daně. Je mi jasné, že to nic neovlivní, protože si stejně můžeme nakonec odečíst 300 tis. a neplatíme žádnou daň, ale mám obavy se na to vybodnout úplně. Co si o tom myslíte? Vykašlat se na to nebo to někde uvést? Dovedl by mi tady někdo poradit? Nebo se týká ta polovina odpisů jenom pořízení úplně nového majetku a technické zhodnocení na to nemá vliv?
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Odpisy účetníxdaňové

Příspěvekod Alena H » pát 25. srp 2017 7:04:42

Dobrý den kolegyně účetní,
dnes mi přilétla nabídka školení od firmy Helios (mám SW Fenix) - cituji: "Daňové odpisy u příspěvkových organizací od 2017 - Ve spolupráci s naším partnerem společností AKK economy s.r.o. Vám přinášíme novinku od roku 2017 – daňové odpisy svěřeného majetku u příspěvkových organizací. Zcela revoluční zavedení daňového odpisování u svěřeného majetku. Na semináři bude řešena problematika vstupní „daňové“ ceny majetku; rozdíl mezi účetní pořizovací cenou a daňovou vstupní cenou; technické zhodnocení; definován majetek, který lze odpisovat; odpisové skupiny; doba odpisování a další související témata. atd. ve finále poznámka: Školení je určené pro příspěvkové organizace, kterých se týká daňové odepisování."

Doposud jsme daňově neodepisovali, je nějaká změna od 2017?
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Odpisy účetníxdaňové

Příspěvekod nono » pát 25. srp 2017 10:57:41

To tedy koukám... my také daňově neodepisujeme. Budu sledovat, jestli Vám někdo něco upřesňujícího napíše. :?
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků