Nové hřiště a jeho cena.

evidence operativní, podrozvahová, inventarizace, software

Nové hřiště a jeho cena.

Příspěvekod Elis » úte 21. srp 2012 12:14:43

Dobré poledne!
Prosím Vás o radu ohledně pořízení 022 a stanovení její PC. Jsme DD, na zahradě jsme s pomocí jedné firmy (vyhrála výběrko) postavili novou prolejzačku, pískoviště, lavičky. Na školení mi paní přednášející poradila, že to bude "pořízení 022". Já teď ale nevím, jakou cenu tomu mám dát. Spočítala jsem všechny faktury, které jsme propláceli v souvislosti s výrobou a montáží, ale i přípravou zahrady - podklad atd., tak si myslím, že by to mohlo být ono :-). A co projekt, který jsme si kvůli tomu v loňském roce nechali vypracovat? (Výběrko na základě projektu proběhlo také loni, jen kvůli financím se to uskutečnilo až letos.) Také byste ho započítávali? A ještě jednu věc, další zahradní prvky by měla firma vyrábět i příští rok (letos by to bylo dohromady moc peněz), jak s tím potom do majetku? Uf, zahrada je krásná a děti mají konečně kde si hrát, ale tahle druhá stránka věci, ta už tak příjemná není :oops:
Děkuji za radu!
Eli.
Elis
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. črc 2011 17:58:02

Re: Nové hřiště a jeho cena.

Příspěvekod kokoska » stř 29. srp 2012 12:43:15

Zdravím,
díky za krásný dotaz pro bývalého metodika majetku.
Já bych rozdělila celkovou investici na dvě části:
1) zhodnocení pozemku (úprava povrchu, navážky, písek atd.) - při pořízení bych to dala jako zhodnocení majetku, který se neodepisuje (pozemek), tj. na účet 029 - jiný dlouhodobý hmotný majetek (§29 ODST. 3A) ZÁKONA O DANÍCH Z PŘÍJMŮ). Daňově by se měla odepisovat 1/15 pořizovací ceny ročně (§ 30 odst. 6, který odkazuje na §29 odst. 3). Patřilo by sem např. i odstranění toho, co původně na pozemku bylo (třeba nějaká dlažba, kameny, tráva atd.)

2) jednotlivé herní prvky, které bych brala jako jednotlivé položky majetku - pravděpodobně drobného na 028, případně zařízení na 022, to podle vstupní ceny.Takže položky:
prolézačka
houpačka atd.

Možná to na faktuře budete mít víc rozdrobené - jako třeba konstrukce, šrouby, sedátko atd. Pokud byste si s tím nevěděla rady, obvykle pomůže jít do nabídky nebo do smlouvy, v krajním případě se obrátit na dodavatele.

Rozhodně bych nic neevidovala jako soubor movitých věcí, to by bylo zbytečně komplikované.

Projekt ani výběrko bych ve Vašem případě do investice nezahrnovala.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: Nové hřiště a jeho cena.

Příspěvekod Elis » úte 11. zář 2012 8:59:43

Krásné ráno Kokosko a moc díky za odpověď :) .
Zkusím to trošku rozepsat, moc prosím o radu....
Takže: máme pískoviště, houpačky a prolejzačku. Na fakturách - nepřesáhly 150 tis. (přesně dle výběrka) to rozepsané nemám.....byl to jakýsi workshop - truhláři to vyráběli přímo u nás v DD na zahradě (některé dřevo - dary) a na fakturách mám např. odkrytí zeminy, výkopové práce, betonáž (ale vše jde sundat a přesunout)....a celková suma, pak faktura na nákup materiálu na výstavbu hřiště a cena, řezbářské práce, nátěry konstrukcí a montáž dřevěných herních prvků.... Takže kolik stálo pískoviště nebo houpačky nevím, mám jen celkovou cenu.
Chtěla jsem to brát jako opravu, protože jsme pískoviště, houpačky i prolejzačku na zahradě měli, jen to už nebylo v souladu s normama a bezpečností, tak jsme je vyměnili za nové (původní hřiště ale v majetku nebylo, v majetku mám jen "zahradu").
Hrazeno to bylo z darů a IF (schválen převod fin. prostředků z RF na IF).
Co si o tom myslíte? Jak to dát do majetku? Může to být "jen" oprava (ale čeho, že?). Už se v tom motám.....
A ještě prosím, psala jste, že byste neevidovala jako soubor movitých věcí, že by to bylo komplikované...v čem?
MOC DÍKY ZA ODPOVĚĎ.
Elina.
Elis
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. črc 2011 17:58:02

Re: Nové hřiště a jeho cena.

Příspěvekod skolka » pon 19. zář 2022 14:26:25

Dobrý den, budu mít asi podobný..problém. V evidenci máme pozemek, zvlášt herní prvky... Nyní se větší část zahrady upravuje (6mil.) tak nevím co s tím. Budou tam nějaké prvky, pergola, záhonky, chodníky.
Lze zhodnotit pozemek? Jsme PO takže nám ho předalo město v určité hodnotě :(
A ještě část platí město, část my z fondu, část živ.prostředí:(
Neměl někdo takový případ? děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Nové hřiště a jeho cena.

Příspěvekod jitumk » pát 23. zář 2022 17:29:34

Dobrý den,
nikdy jsem o technickém zhodnocení pozemku neslyšela. Vzhledem k tomu, že se pozemek neodepisuje, si myslím, že na něm účtovat o technickém zhodnocení nejde, ale to je pouze můj pocit.
Co by šlo bych dala jako stavbu a ostatní asi jako údržbu.
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK


Zpět na Majetek, inventarizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků