kalkulace hospodářské činnosti

kalkulace hospodářské činnosti

Příspěvekod danča » úte 23. úno 2010 7:33:26

Prosím o radu k sestavení kalkulace na podnájem tělocvičny. Nevim si rady s tím, zda zahrnout do kalkulace následující položky:
- mzdové náklady spojené s administrativou (sepisování smluv,fakturace,účtování...) a pokud budou součástí kalkulce
zda tyto prostředky vyplácet navíc nebo pouze odúčtovat z UZ 33353
- poměrnou část mzdových nákladů na obsluhu kotelny a jak účtovat(odúčtovat z 521 nebo jako službu z 518)
- poštovné při zasílání faktur, některé ovšem nezasíláme, ale podnájemce si přebírá osobně, rozlišovat toto v ceně
za podnájem si myslím, že není správně
- opotřebení vybavení učebny (při kalkulaci na podnájem učebny) si myslím, že by mělo být v kalkulaci rovněž zahrnuto,
ale nevím jak o něm účtovat
Byla bych velmi ráda, kdyby jste mi svými zkušenostmi někdo pomohl tento poblém vyřešit. Děkuji předem Danča.
danča
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31. bře 2009 7:55:40

Re: kalkulace hospodářské činnosti

Příspěvekod refi » úte 23. úno 2010 10:55:37

to všechno, co zde popisujete je dáno jednou částkou do ceny pronájmu. alespoň takto to máme u nás. a potom tuto jednu částku účtuju do výnosů z pronájmu, nikam jinam. tzn. že si tyto náklady podrobně spočítejte, sečtěte a vytvořte z nich jednu cifru, tj. cenu za hodinu pronájmu.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: kalkulace hospodářské činnosti

Příspěvekod danča » stř 24. úno 2010 14:48:54

Já jsem asi nesrozumitelně vyložila svůj problém, ale mě jde o to, zda popsané položky do kalkulace zahrnout a o účtování nákladů hospodářské činnosti. Do výnosů to účtuji rovněž jednou částkou vždy z vystavené faktury, ale náklady snižuji u hlavní činnosti a účtuji na příslušný nákladový účet hospodářské činnosti, ale jak zaúčtovat opotřebení vybavení to nevím, ale děkuji za odpověď. Danča.
danča
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31. bře 2009 7:55:40

Re: kalkulace hospodářské činnosti

Příspěvekod Terina » čtv 25. úno 2010 18:40:34

danča píše:Já jsem asi nesrozumitelně vyložila svůj problém, ale mě jde o to, zda popsané položky do kalkulace zahrnout a o účtování nákladů hospodářské činnosti. Do výnosů to účtuji rovněž jednou částkou vždy z vystavené faktury, ale náklady snižuji u hlavní činnosti a účtuji na příslušný nákladový účet hospodářské činnosti, ale jak zaúčtovat opotřebení vybavení to nevím, ale děkuji za odpověď. Danča.



Tak toto by mě vůbec nenapadlo - odúčtovávat náklady (elektřina, teplo, voda) z hlavní činnosti a přičítat do vedlejší. :? U nás vystavíme fakturu podle počtu hodin x sazba dle smlouvy. Tuto sumu potom rozúčtujeme následovně: mínusem z nákladových účtů hlavní činnosti (podle kalkulace) a rozdíl do výnosů. Tedy např. vydaná faktura je na 1000Kč = účet MD 311, náklady na elektřinu, vodu a teplo 100,-- = účtujeme mínusem MD 502, rozdíl 900Kč účtujeme do výnosů vedlejší činnosti. Já jsem doufala, že alespoň toto má naše škola v pořádku. Když tak nad tím ale teď přemýšlím, tak je to asi ve výsledku to samé (čistý zisk z vedlejší činnosti je tak i onak 900Kč). Souhlasíte?
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: kalkulace hospodářské činnosti

Příspěvekod refi » čtv 25. úno 2010 20:29:48

terina> to sice ano, ale náklady na energie máte tím pádem zkreslené o to, co dáváte mínusem. nám tento postup byl zřizovatelem vytýkán, proto ho už nepoužíváme.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: kalkulace hospodářské činnosti

Příspěvekod danča » pon 01. bře 2010 7:45:33

Myslím si, že terina má pravdu v tom, že výsledkem našeho jejich účtování je zisk, ale tímto postupem (pokud neúčtujete snížené náklady do nákladů hospodářské činnosti) opravdu zkreslujete náklady.Proto já snížím náklady v hlavní činnosti a ve stejné výši je vyúčtuji (s příslušnou analytikou) do hospodářské činnosti.
Jestli jsem správně pochopila refi, tak vypočítáte rozdíl mezi náklady a uhrazenou cenou za podnájem a ten účtujete do výnosů? V tom případě ale vůbec neúčtujete o nákladech na hospodářskou činnost?
Já jsem na mnou uvedené problémy narazila nyní při sestavování kalkulací na rok 2010. Jednak p.ředitel uvažuje o pronajímání PC učebny,takže řeším problém s opotřebením vybavení, ale uvažuji o tom, že to nechám jako součást zisku a do nákladů toto účtovat nebudu? Problém se mzdovými náklady řeším proto, že v lednu naše škola měla energetický audit a byla mi položena otázka, zda přeúčtováváme náklady na obsluhu kotelny (máme vlastní). A musím souhlasit s tím, že by se správně asi účtovat měly, stejně jako i mzdové náklady na účetnictví a administrativu.Ty přece existují a buď je v této době platíme vlastně ze státního rozpočtu (pokud se tyto činnosti provádí v rámci běžné pracovní doby), nebo se neplatí vůbec (pokud se provádí nad rámec běžné pracovní doby). Do přeúčtovávání mzdových nákladů se mi nechce, bojím se ale toho, že by nám to někdo mohl napadnout.Možná nemám pravdu a dělám si problémy tam kde nejsou, ale doufala jsem, že se dozvím alespoň od některých kolegyň jak to řeší u nich a zda již u někoho na toto neproběhla nějaká kontrola. Děkuji za odpovědi refi a terině.
danča
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31. bře 2009 7:55:40

Re: kalkulace hospodářské činnosti

Příspěvekod Terina » pon 01. bře 2010 22:25:08

Holky, když tak nad tím přemýšlím, tak máte nepochybně pravdu. Takže ani tato zdánlivě správná věc u nás ve škole není OK! :lol: :lol: :lol: :? Musím to tedy taky od ledna změnit. Naštěstí jsme ještě nezačali účtovat ( naštěstí nebo naneštěstí - teď trochu váhám), ale musím to brát s humorem, jinak skončím v blázinci.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: kalkulace hospodářské činnosti

Příspěvekod danča » úte 02. bře 2010 10:41:04

Terino, ani nevíte jak Vám rozumím a jsem ráda že na tom takhle nejsem sama. Danča
danča
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31. bře 2009 7:55:40


Zpět na Hledám, potřebuji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků