GDPR

GDPR

Příspěvekod skolka » úte 09. led 2018 7:13:00

jsme školka, já účetní - nedělám mzdy(máme externí), týká se mě také GDPR? s osobními daty zaměstnanců (mzdová) ani žáků nepracuji (zástupkyně). a pokud ano, na co si dát pozor, popřípadě poradte nějaké školení, které je k užitku. moje známá, která pracuje v s.r.o. byla vloni, ale školení jí nedalo vůbec nic , jen chaotické informace....:(
skolka

Re: GDPR

Příspěvekod nono » stř 10. led 2018 9:28:06

Školení je hodně a myslím si, že je zbytečné nyní na nějaké chodit. Já vyčkávám.
Pracovník firmy, od které mám program na účetnictví, mi říkal, že na tom pracují.
V programu budu mít i úpravy, které budou v souladu s novým nařízením (ochrana dat).
Jinak my se jako účetní musíme řídit i jinými zákony a nařízeními, které nám ukládají,
jak dlouho určitá data uchovávat atd. (účetní závěrky, rozpočty, mzdové listy atp.)
U nás je to jednodušší o to, že máme pouze jednu osobu = hospodářku, která dělá vše
(mzdy, rozpočty, účetnictví atd.). Bude to určitě ve více organizacích.
Tato hospodářka má svůj počítač, na který nemá nikdo povolen přístup. Přístup má pod
heslem. Skříň s daty(šanony), která jsou pod ochranou má uzamykatelnou a klíče nemá také nikdo jiný.
Jsem to vlastně já. [:-} [:} :crazy: :? Jen mám trochu obavy z těch nových vnitřních směrnic, které
budu asi muset udělat. Hodně také spoléháme na našeho zřizovatele, ten by nám měl dát ECHO
jak to vše pro nás - jeho příspěvkové organizace - BUDE. Abychom to měli stejné všichni.
Nebojte se, je to až od května 2018, to je ještě času [:-} :drinks: [:} :bye: :whistle:
nono

Příspěvekod jas » pát 20. dub 2018 9:34:03

Dobrý den, prosím Vás, co všechno máte uložené v osobní složce pracovníka? Dostala jsem pokyn, ať proberu spisy zaměstnanců a starší věci vyndám. Myslela jsem si, že pokud je zaměstnanec v pracovním poměru např. od r.1989, vše nechám ve složce do té doby než odejde. Děkuji za odpověď
jas

Příspěvekod witty » pát 20. dub 2018 10:38:12

Nic, co se týká pracovního poměru nevyhazujte! Ani teď, ani potom - než uplyne velmi dlouhá doba, po kterou se spisy archivují. Veškeré smlouvy, platové výměry, změny...
Já jsem objevila ve spisech i takové kousky, jako svěření majetku školy /mobil, ntb/ do užívání, to tam nepatří. Náš pověřenec se pozastavoval i nad tím, že máme na spise uvedenou zdravotní pojišťovnu, asi tento údaj budeme zakrývat. Taktéž ofocené občanky, rodné listy do spisu ani jinam nepatří.
witty

Příspěvekod Waja » pát 20. dub 2018 11:53:44

Občanky neofocuji, ale číslo OP mám uvedené ve vstupním dotazníku. Ale nevím, co s těmi rodnými listy dětí? Mám fotokopie založené právě v osobních spisech, kvůli kontrolám z finančního úřadu. Měla jsem tu před rokem z finančáku kontrolu a kde mi chyběly rodné listy dětí, na které je poskytnuta sleva na dani, jsem musela dotatečně dokládat. Navíc kontrolorka vyžadovala kopie rozhodnutí od soudu, u těch zaměstnanců, kteří měli svěřené děti do svojí péče.
A další nejasností je tiskopis "Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění", kde bychom měli vypsat rodné číslo poplatníka (zaměstnance) a rodná čísla jeho dětí, i když náš zaměstnanec slevu nepobírá. Nechápu proč nestačí jednoduché potvrzení, že ten a ten zaměstnanec (místo RČ stačí datum narození) nepobírá slevu na žádné dítě. Přece nejsem jako mzdovka oprávněná požadovat na zaměstnancích rodná čísla všech dětí (třeba už zletilých a studujících), když slevu můj zaměstnanec neuplatňuje, a tudíž je ze zákona k ničemu nepotřebuji. Vystavuji proto potvrzení bez jmen a RČ dětí a nechávám si předání formuláře od zaměstnance podepsat.
O tomto údajně nepovinném tiskopisu jsem diskutovala s kontrolním oddělením našeho FÚ, kde mi dali zapravdu, ale striktně jeho vyplnění vyžadují u těch, kteří si podávají sami přiznání k dani.
Probírala jsem osobní spisy a u služebně starších zaměstnanců jsem objevila opravdu "perličky" ze života v době před revolucí. Všechno jsem jim vrátila za jejich velkého pobavení. Vím, že to měla všechno dávno vytřídit již přechozí účetní, ale to se bohužel nestalo.
Waja

Příspěvekod witty » pát 20. dub 2018 14:37:09

Mně na školení říkali, že rodné listy dětí kvůli daňovému zvýhodnění nemůžeme kopírovat, že si v daních udělám poznámku "ověřila dle předloženého originálu" a podepíšu se tam. To jsem zvědavá, co na to FÚ :lol:
witty

Příspěvekod Waja » pon 23. dub 2018 8:10:57

Já jsem také rodné listy dříve požadovala jen k nahlédnutí a ověření. Ale právě z finančáku chtěli vidět kopie. Musela jsem je ofotit a založit do spisů. Také nevím, zda je to povinnost, ale nechtěla jsem se dohadovat se s nepříjemnou kontrolorkou z FÚ.
Waja

Zpět na Hledám, potřebuji