Nováček

Nováček

Příspěvekod wwery » čtv 12. pro 2013 10:49:51

Dobrý den všem radilkám. :bye:
Už nějakou dobu procházím toto fórum a sháním informace. Od ledna nastupuji jako účetní na ZŠ s dětským domovem.
Mám na vás velikou prosbu.Vůbec nevím co všechno a jaké informace mám chtít po končící účetní, abych se po novém roce nezhroutila. :mosking: Účetnictví jsem dělala jen podnikatelské, takže zkušenosti s příspěvkovými org. mám nulové. Nakoupila jsme nějaké knihy o účtování a učím se. :oops: Děkuji za jakoukoliv radu.
wwery
 
Příspěvky: 72
Registrován: pát 15. lis 2013 21:56:49

Re: Nováček

Příspěvekod wwery » pát 13. pro 2013 9:26:19

Tak jsem tady na fóru našla vzor předávacího protokolu,tak z něj jsem si trošku udělala obrázek,co všechno si asi tak nějak pohlídat. Jen ještě prosím o informaci ,jak je to s uzávěrkou? Bude už hotová? :?:
wwery
 
Příspěvky: 72
Registrován: pát 15. lis 2013 21:56:49

Re: Nováček

Příspěvekod wwery » čtv 19. pro 2013 18:24:08

Milé radilky,moc vás všechny prosím, připravte mě na vše co mě čeká na začátku nového roku, na co nesmím zapomenout. Jistě víte,co dělat hned v lednu .Bohužel s dosavadní paní účetní není žádná řeč,takže mi moc informací nepředala. A od ledna tam musím nějak začít. Ještě jednou vás moc prosím. Začínám být zoufalá,na co jsem se to nechala uvrtat. |:-(|
wwery
 
Příspěvky: 72
Registrován: pát 15. lis 2013 21:56:49

Re: Nováček

Příspěvekod JPohn » pát 20. pro 2013 8:05:44

Dobrý den, myslím, že když přebíráte účetnictví od ledna, tak je to nejlepší možná varianta. Účetnictví podnikatelů je sice rozdílné, ale příspěvková organizace se jemu hodně podobá. Největší záludností jsou fondy. Zjistěte si tedy vše o nich.
Měla byste také ověřit, že ve Vaší škole proběhla inventarizace, zda jsou její soupisy srozumitelné abyste měla dobře ověřené počáteční stavy, se kterými začínáte.
Pokud jste působila mimo rozpočtovou sféru, tak vás může zaskočit také finanční kontrola, která se v příspěvkových organizacích provádí - víc podpisů na účetních dokladech (příkazce operace, správce rozpočtu, hlavní účetní), předběžná finanční kontrola podepisováním průvodek k objednávkám a před přijetím příjmů apod. Ale to bude vyplývat z vnitřních směrnic školy.
Vnitřní směrnice Vás při nástupu asi musí zajímat, protože upravují postupy a pravidla užívané Vaší školou.

Já myslím, že konkrétní dotazy vždy můžete poslat do této konference a zkušenější Vám rádi poradí. Jen takhle obecně je to těžké.

Přeji šťastný vstup do nového zaměstnání a hlavně do celého roku 2014.

Jitka Pohnerová
JPohn
 
Příspěvky: 145
Registrován: pon 19. lis 2012 0:26:24

Re: Nováček

Příspěvekod wwery » pát 20. pro 2013 9:16:05

Děkuji Vám za reakci. . Mám z toho vítr,protože jsem od toho předání očekávala více informací. Paní po mě nacházela složky,zapsala do protokolu,že předala a hotovo. V lednu už budou mě dotazy určitě konkrétnější. Inventura proběhla,ale doklady má prý inventarizační komise. Takže si to mám v lednu nějak poshánět.:-( Vnitřní předpisy prostuduji.
I Vám krásné Vánoce prožité v klidu a pohodě.
wwery
 
Příspěvky: 72
Registrován: pát 15. lis 2013 21:56:49

Re: Nováček

Příspěvekod danka » pát 20. pro 2013 21:06:58

Pokud paní účetní končí k 31.12. tak celá uzávěrka bude na Vás. Opravdu je třeba pohlídat inventarizaci, hlavně tu dokladovou, to by Vám měla paní účetní určitě vysvětlit. Musí být vyčerpaná celá dotace od kraje, jak mzdy a odvody, tak i ONIV. Do 15.1. se dělá výkaz P 1-04, to je věc kterou budete dělat asi jako první. A nebojte se toho, tady jsou fajn účetní a poradí Vám. Nebo zkuste školy ve Vašem okolí.
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36

Re: Nováček

Příspěvekod Alena H » pát 20. pro 2013 22:02:33

Také je dobré podívat se do zřizovací listiny a různých předpisů a pravidel daných zřizovatelem organizace. A skutečně jek se píše v předchozím příspěvku, aby byly v pořádku inventury. Nechte vysvětlit účetní SW a jeho záludnosti. Převzetí obchodních smluv je také důležité. Účetní předpis. Když jsem přebírala účetnictví před 8 lety po kolegyni já, tak mi bylo ukázáno kde co je, závěrka byla hotová, jen jsem dělala daňové přiznání- První rok jsem se v účetnictví nové organizace orientovala a srovnávala účty, byly na nich "všelijaké " zůstatky. V podstatě kladu důraz na předání dokladové i fyzické inventarizace. Předchozí paní účetní vám jistě vyjde vstříc a pomůže radou. Držím palce. :)
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Nováček

Příspěvekod wwery » sob 21. pro 2013 12:24:00

Jsem ráda za Vaše rady. Mockrát děkuji.Vzhledem k tomu,že paní účetní se předání brání a není ochotna cokoliv poradit,tak i očekávám,že mi spousta věcí prostě neřekne. Natož aby poradila. Takže takhle,díky Vám alespoň vím, na co se jí ptát a co musím vědět do začátku. Jen jí donutit ke spolupráci. :x
wwery
 
Příspěvky: 72
Registrován: pát 15. lis 2013 21:56:49

Re: Nováček

Příspěvekod Alena H » pon 23. pro 2013 8:48:57

Od toho je tam její nadřízený, pravděpodobně ředitel, ale věřím, že se s paní dohodnete. Držím palce.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Nováček

Příspěvekod marketaZUŠ » stř 15. led 2020 11:53:21

Já jsem na tom podobně, jak to dopadlo?
marketaZUŠ
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 09. pro 2019 12:50:44


Zpět na Hledám, potřebuji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků