úplata ve školce

úplata ve školce

Příspěvekod zu2008 » ned 24. říj 2010 13:28:57

Milé radilky , chtěla bych se s Vámi podělit no ,říkejme tomu kauza, která teď hýbe nebo snad ještě hýbat bude naší obcí. Nebo taky pomalu vyšumí a zapomene se na ni.K věci: Týká se to výběru úplaty v MŠ. V průběhu měsíce září se začalo proslýchat, že paní ředitelka si zve rodiče a projednává s nimi výběr tzv.školkovného i za dva roky zpět. Co měsíc kč 300,- x 1O měsíců a 2 roky někdy i za dvě děti.Umíme počítat, kolik to děla.
K této situaci se ozval nějaký odvážlivec v diskusi na obecních stránkách.Sice anonymně, ale vznesl dotaz jak mohlo k této situaci dojít? Odpověď paní ředitelky asi v tomto smyslu: ve šk.roce 2010-11 se zavádí nový systém ve výběru školkovného inkasem a že s tímto krokem seznámila i finanční komisi obce je to uvedeno v zápise z jednání komise. Že zavádí tento systém z toho důvodu, že se rodiče vyhýbali placení školkovného, že jsou s nimi projednávány spátkové kalendáře, apod.
Občan jí poděkoal, ale že mu nevysvětlila ,proč se poplatky nevybíraly už v předchozích letech.Že příkazy k inkasu si museli zřídit už kdy dávno (z příspěvky vyplývá, že už v předešlém roce) a nikdo platby neinkasoval.Že by bylo z morálního hlediska chtít doplatit platby roku 2010 ,ale předešlé roky nikoliv. Dále se pozastavuje nad tím, jakým stylem je vedeno účetnctví školky, když se na tento problém nedošlo dřív. Že by se nemělo doplácet na liknavý přístup paní ředitelky. Další odvážlivkyně nehodnotila morální hledisko ,ale zaměřila se na účetnictví jako takové.
Napsala, že pokud by něco říkal paní řed. pojem předpis pohledávky, není možní aby k této situaci došlo. Popsala trochu podstatu podvojného účenictví
co se týče pohledávek a závazků.Pokud nastane problém nedoplatku, má několik možností.1.odchytít si rodiče přímo v MŠ.2. zašle upomínku.3. vyflákne se na to, což se stalo asi v tomto případě(jak konstatovala). Dále paní ředitelce a paní účetní citovala zákon č. 563/1991 Sb. §29 A 30 o inventarizaci pohledávek a závazků,která je jednou z podmínek ,která zabezpečuje průkaznost účetnictví. A také, že úplata v MŠ je jejich příjmem, a že by mělo být jejich zájmu tuto úplatu od rodičů vybrat. Nakonec konstatovala, že by se paní ředitelka měla držet učení ve školce a účtování nechat účetní.Že pokud by se toto stalo v soukromém sektoru ,kde asi pracuje, byly by paní ředitelka i paní účetní v evidenci úřadu práce.
Naposledy upravil zu2008 dne ned 24. říj 2010 14:10:32, celkově upraveno 1
zu2008
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 21. říj 2010 9:47:13

Re: úplata ve šklce

Příspěvekod zu2008 » ned 24. říj 2010 14:02:01

Něla jsem málo místa tak pokračuji zde. První se ozvala paní účetní asi v tomto smyslu: účtuje soukromý sektor, v MŠ účtuje externě, nenese žádnou odpovědnost za účetnictví, o účtování předpisu věděla, ale podklady od paní ředitelky nedostávala. Bylo jí řečeno "ty jenom účtuj,co máš nachystáno-odpovědnost je na mně." Diskutérku zhodnotila, jako jistě dobrou a kvalitní účetní, která by byla přínosem ,kdyby se zapojila aktivit obce.(měla zřejmě na mysli nějaký finanční nebo kontrolní výbor) :lol: Posléze zareagovala paní ředitelka asi v tomto bojovném duchu: V MŠ proběhlo několik kontrol ,jak krajských, tak šk. inspekce i fin. kontrola zřizovatele a nikdo neshledal nedostatky ve vedení účetnictví. Že neví ,proč by komu zdůvodňovala nedostaty technického rázu, které v současnosti řeší - snad se zpožděním 2 roky :lol: ? Oháněla se zákonem na ochranu osobnosti, nařkla ji z účelového napadání ,pro ni v tak těžké situaci Rozumějte manžel bývalý starosta obce a hraje se o znovu zvolení. Můj názor se plně ztotožňuje s diskuterkou co se týče pohledávek a jejich výběru. Jsem účetní v ZŠ. Tak vím očem píšu. Výběry za obědy -žáci, kantoři ,doplňková činnost, ŠD, výběry za hory,adapt. pobyty prac. sešity, dopravu , plavání a různé jiné aktivity. Neodvedu si představit toto dávat dohromady bez předpisu :evil: Obědy si stahuji inkasem (toto se nám před 3 roky podařilo během dvou měsíců tak vyladi, že v současné době si 95% stravnéhotakto stahuji) .HČ většinou platí hotově. U žáků mají rodiče 2 možnosti 1) hotově na pokladně , 2) sami platbou na účet školy (žáci mají svá čísla +název akce, které se výběr týká) Musím pochváli rodiče naučili se to bez problémů. Jsou sice i vyjímky, ale ty vyřeší tř. uč. individuelně.Prošla jsem několika kontrolami(kraj, šk.inspekce,zřizovatel) a musím říct- každý se soustředil na to své a účt. tř. 3 nikoho nezajímala. Už mám málo místa tak budu končit. Obracím se na vás s prosbou o napsání vašich názorů názorů. Pak napíšu zda to vyšumí ,či nikoliv :crazy: :oops:
zu2008
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 21. říj 2010 9:47:13

Re: úplata ve školce

Příspěvekod refi » pon 25. říj 2010 10:56:18

zu, vždycky když čtu takovéto příspěvky, tak v duchu a někdy i nahlas :mosking: žasnu, jak se může něco takového stát. chyby se dělají, ale od toho jsou tady kontrolní mechanismy, aby se chyby včas podchytily. že někomu nechybí příjmy ze školného takovou dobu mě dostává doslova do kolen. kontrolní mechanismy totálně selhaly, byly-li vůbec jaké. a to nejen ve zmíněné školce, ale i u nadřízených orgánů.
chtít nyní po rodičích doplatit školné za roky zpět bude opravdu hodně složité. ale - to rodičům nebylo divné, že mají dítě ve školce zadarmo? to nikdo nevznesl jediný dotaz? pokud měli všichni sjednán souhlas k inkasu, tak proč to žádný z nich neřešil? na mém místě bych hledala, kde se stala chyba, že mi školné nebylo stáhnuto z účtu, může k tomu přece dojít nejen vinou školky. takže chtít to po nich zpětně je možná z morálního hlediska špatné, ale rodiče na tomto stavu mají také svůj - i když malý - podíl. paní účetní si dělala sice jen svou práci, ale možná mohla být důraznější, pokud na chybu ředitelku upozorňovala. no a paní ředitelka z informací, které tu píšete, je ve velkém průšvihu a situaci jí nezávidím.

řekla bych, že ať už to dopadne jakkoliv, je to důvod k pořádnému auditu bez ohledu na výsledek a na dopad na politiku v obci. každopádně to, co mi přijde u nás jako normální a běžné, vidím že jinde je jako nadstandard - tedy běžné měsíční kontroly příjmů a výdajů, pohledávek a závazků atd. a o roční závěrce ani nemluvě, ta prochází tak detailní kontrolou, než to někam pošlu, že si tak velkou nepovšimnutou chybu vůbec nedokážu představit.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: úplata ve školce

Příspěvekod zu2008 » pon 25. říj 2010 12:10:28

Díky refi, že se alespoň ona ozvala. Ve stejném duchu uvažuji i já. Jsem z toho velmi špatném rozpoložení, i když se mě to netýká . Vím , že je to lidově řečeno průser, ale druhá strana tvrdí , že je vše v naprostém pořádku. Vím, že rodiče zaplatí, ty děti tam prokazatelně chodily, ale dalo se tomu předejít.Paní ředitelka je, dalo by se říci ,moje kamarádka , několikrát jsem jí nabízela pomoc, co se týče vedení účetnictví - samozřejmě radou. Ale nikdy nereflektovala.Snažím se účastnit se školení a seminářů ,které se pořádají pro PO. Za celou dobu jsem se zde jenom jednou nebo snad dvakrát potkala s účetní ze školky. A že těch změn bylo :( Za sebe mohu říci, že neuzavřu měsíční uzávěrku aniž bych neměla zkontrolovanou účtovou tř. 3 (samozřejmě rozpitvanou na jednotlivé položky a do detailu vše vypsané) až to sedí uzavři měsíc.

tento problém za rodiče a vedení školy nikdo nevyřeší. Je to jenom na nich jak se k tomu postaví obě zůčastněné strany.
A hlavně ,co na to zřizovatel.

Refi moc děkuji za odpověď.Jak zde sludui tuto diskusi v refinu odpověď jsem doufala.

Moc zdravím
zu2008
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 21. říj 2010 9:47:13

Re: úplata ve školce

Příspěvekod refi » pon 25. říj 2010 13:05:30

zu, není zač děkovat ;)
na jedné straně vím, že ředitelka mš toho musí zvládat opravdu hodně, protože je ještě i normální učitelka u dětí. ale zvládají to jinde, takže zvládnutelné to je. pracovala jsem dlouhá léta na základce, posledních pár let pod nás spadla i mateřská školka. patřili jsme samozřejmě pod obec, takže obec také chodila na kontroly. a kontroly velice důkladné, každý rok !! a cca 10ti denní. dovedete si jistě představit, jak takové pravidelné kontroly vycepují každou účetní včetně vedení ať už školy nebo školky. takže pokud by měl někdo za tento stav věcí - ve vámi zmiňované obci - být zodpovědný, tak i odbor školství na obci. zároveň mou zkušeností je, že pokud se najde jedna chyba takhle fatální, bývá jich často mnohem více, než je na první pohled vidět. nazvala bych celou tuhle situaci známým shakespearovským výrokem: je něco shnilého ve státě dánském :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: úplata ve školce

Příspěvekod L. F. » úte 08. úno 2011 11:58:48

Dobrý den,
dítě z 1.třídy bylo vráceno zpět do MŠ-platí i v tomto případě, že je brán jako předškolák a úplatu nehradí. Když už loni neplatil? Vedoucí z jídelny trvdí že "někde" četla, že to platí jenom rok, aby neplatil úplatu. Hledala jsem ve školským zákoně,ale nic jsem tam nenašla :(. Děkuji.
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: úplata ve školce

Příspěvekod saba » úte 08. úno 2011 13:06:58

Dobrý den, podívejte se na stránky MŠMT - právní výklady 2/2006, bod 2
Žák je posuzován stejně jako když má odklad školní docházky, také neplatí dva roky
saba
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 04. kvě 2010 11:54:58


Zpět na Hledám, potřebuji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron