Finační kontrola potravin

Finační kontrola potravin

Příspěvekod Loreleine » pon 16. kvě 2011 9:56:09

Pěkný den.

Obracím se na Vás s prosbou. Dá se nějak obejít I. fáze finanční kontroly u nákupu potravin?

Jedná se mi o to, že než vedoucí škoní jídelny nakoupí potraviny, tak by měla správně mít schváleno od správce rozpočtu, že ty potraviny může nakoupit. Jelikož ale naše vedoucí ty potraviny vetšinou objednává telefonicky nebo osobně (nikoliv papírově) a jelikož je těch objednávek a faktur opravdu mnoho, připadá mi schvalování každé objednávky chleba a potravin neúnosné.

Tak mě napadlo, jestli by mohl projít jednorázový limitní příslib, ža prostě vedoucí jídelny může v roce 201x objednávat potraviny jak potřebuje a má na to souhlas správce rozpočtu, ale že třeba nesmí mít ve skladu potraviny za více jak třeba 200 tisíc korun.
Potom už by na každé přijaté faktuře byl podpis příkazce operace= vedoucí jídelny a hlavní účetní. To by byla ta druhá fáze.

Co se týká normálního provozu, tak tam mi to přijde normální a opodstatněné, ale u těch potravin mě to fakt štve.

Děkuji moc.
Loreleine
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 09. bře 2011 11:29:23

Re: Finační kontrola potravin

Příspěvekod Barusa » pon 16. kvě 2011 10:32:39

My máme limitovaný příslib - určená částka na nákup potravin vždy na půl roku dopředu.
Barusa
 
Příspěvky: 440
Registrován: úte 14. dub 2009 8:24:59

Re: Finační kontrola potravin

Příspěvekod eva.pro » pon 16. kvě 2011 10:44:34

Taky máme limitovaný příslib, ale pouze na 1 měsíc dopředu. :)
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: Finační kontrola potravin

Příspěvekod Loreleine » pon 16. kvě 2011 11:22:52

A když máte limitované přísliby, tak jak řešíte tu I. fázi. Tedy před tím než přijde faktury za potraviny?

Potvrzujete objednávky nebo máte nějaký sešit, kde si to vedoucí odsouhlasí jednotlivé nákupy? (To je děsné, že vedoucí si sama sobě odsouhlasí objednávky. Ta byrokracie se nám ale pěkně rozrůstá, což? :-! )
Loreleine
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 09. bře 2011 11:29:23

Re: Finační kontrola potravin

Příspěvekod eva.pro » pon 16. kvě 2011 11:34:23

Já to dělám tak, že dám cifru, kolik za ten měsíc může utratit za potraviny a pak na konci měsíce vezmu fa za potraviny a zapíšu je do excel. tabulky, asi by se to mělo dělat průběžně, aby se zjistilo, zda se do toho limitu vejde, ale to už bych se asi mohla zvláznit. A vždycky se do toho limitu vejdu :D
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: Finační kontrola potravin

Příspěvekod zu2008 » pon 16. kvě 2011 13:49:58

Když jsem před asi 3 lety předělávala celý vnitřní kontrolní systém, tak jsem si vytvořila:

Roční limitovaný příslib na rok 20,,, pro školní kuchyni s tímto textem:

Nákup potravin pro školní kuchyni od dodavatelů dle podmínek uzavřených hopodářským smluv a v limitu stravovacích norem.


Příkazce operace:............
Správce rozpočtu .........

dne 02. 01. 20...

Zatím to kontrolou prošlo bez připomínek.
zdraví ZU
zu2008
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 21. říj 2010 9:47:13

Re: Finační kontrola potravin

Příspěvekod Marketa.Safarikova » úte 24. kvě 2011 9:53:38

Dobrý den,

moje rada je taková:
Vytvořte si limitovaný příslib, který si očíslujte, např. na nákup potravin, který si můžete stanovit na období 1 měsíce až 1 roku, na toto období si stanovte limit, ten by jste neměli překročit. Tento příslib podepíše příkazce operace a správce rozpočtu. Po té, co Vám příjde faktura, tak ji opatřete číslem limitovaného příslibu, kterého se to týká. Samozdřejmě, že si musíte hlídat, aby jste tento daný limit nepřekročili, například vytvořením exelové tabulky. V případě, že by Vám hrozilo překročení limitu v daném období, na které byl stanoven, můžete vytvořit individuální příslib a pojmout aktuální nákup jako mimořádný výdaj, se kterým jste dopředu nepočítali. Dle mého názoru je nejlepší řešení vytvořit si vždy limitované přísliby na období jednoho roku a stanovit limity těchto příslibů dle schváleného rozpočtu na aktuální rok. Změny tohoto rozpočtu pak řešit individuálními přísliby.
Marketa.Safarikova
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 24. kvě 2011 9:01:32


Zpět na Vnitřní kontrolní systém

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron