Čerpání FKSP na nákup dioptrických brýlí

rozsah použítí, platby, výše příspěvků

Čerpání FKSP na nákup dioptrických brýlí

Příspěvekod ivetro » čtv 24. zář 2020 13:02:29

Dobrý den,
prosím o radu, naše zaměstnankyně by rády čerpaly diopt. brýle - povoleno ve směrnici máme. Jak ale přesně postupovat? nechat vystavit fakturu na org. víme. Je nějaká další podmínka, aby to bylo v souladu s vyhláškou? a musí nebo nemusí mít lístek od lékaře na ty brýle? Nemohu nikde najít jak to přesně je. Děkuji za případnou odpověď. :) I.T.
ivetro
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 04. kvě 2017 22:26:00

Re: Čerpání FKSP na nákup dioptrických brýlí

Příspěvekod hapop » pát 25. zář 2020 7:48:18

Jak vyplývá z § 3 odst. 8 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů, veškerá plnění z fondu, s výjimkou sociálních výpomocí, sociálních zápůjček a darů, jsou zaměstnancům poskytována nepeněžní formou. Nepeněžní forma znamená, že zaměstnanci nejsou poskytnuty přímo peníze, ale plnění je poskytnuto nepeněžně formou možnosti čerpat službu nebo pořídit zboží. Kromě výjimek zde uvedených, tedy sociálních výpomocí, sociálních zápůjček a darů vyhláška žádné další výjimky neobsahuje. To znamená, že uvedené příspěvky, tedy na dentální hygienu nebo na dioptrické brýle nelze hradit až následně na základě příjmového pokladního dokladu po uskutečnění úkonu
Podmínkou pro poskytnutí příspěvku je, že toto plnění není ani částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění nebo jinou osobou na základě povinnosti stanovené jiným právním předpisem. Vyhláška ale nestanoví, že by podmínkou mělo být uzavření smlouvy s vybraným lékařem. Nicméně jak vyplývá z výše uvedeného, úhrada fakturou podmínkou je, či přesněji nepeněžní forma poskytnutí příspěvku.

Co se týká zdaňování, je to velmi dobře zodpovězeno na těchto stránkách (viz níže), protože je důležité, kde budou brýle zakoupeny
... u zdravotnických prostředků (dioptrické brýle, kontaktní čočky a speciální optické pomůcky), které by nebyly pořízeny od zdravotnických zařízení, je potom podmínkou osvobození pořízení na lékařský předpis.

https://financnikontrola.webnode.cz/new ... n-od-dane/
hapop
 
Příspěvky: 83
Registrován: čtv 31. bře 2011 19:05:09

Re: Čerpání FKSP na nákup dioptrických brýlí

Příspěvekod ivetro » úte 29. zář 2020 11:00:54

Děkuji za odpověď :)
ivetro
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 04. kvě 2017 22:26:00

Re: Čerpání FKSP na nákup dioptrických brýlí

Příspěvekod MMM » pát 02. říj 2020 10:29:02

Příspěvek z FKSP na dioptrické brýle

Dotaz:
Jsme PO zřízená krajem. Dle novely vyhlášky o FKSP lze zaměstnancům přispívat na pořízení dioptrických brýlí, které nejsou ani částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Pokud bychom tedy chtěli zaměstnanci hradit brýle, musel by optik vystavit fakturu na organizaci, kde by bylo uvedeno jméno zaměstnance a uvést, že nejsou hrazeny pojišťovnou? Aby to byl příjem osvobozený o daně, tak by brýle musely být zhotoveny na předpis od lékaře nebo zakoupeny ve zdravotnickém zařízení?

Odpověď:
Pokud chce zaměstnavatel přispět zaměstnanci na nákup dioptrických brýlí, musí být tyto předepsány lékařem, pořízení není podmíněno zdravotnickým zařízením. Oční optiky se pravděpodobně za zdravotnická zařízení běžně nepovažují. Způsob příspěvku a prokazování jeho oprávněnosti musíte mít stanoveno vnitřním předpisem, nejprokazatelnější způsob je samozřejmě faktura vystavená na zaměstnavatele, kde budou uvedeny všechny potřebné informace, ale jsou i jiné způsoby.
Z daňového hlediska se postupuje podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP, osvobozeno je tedy nepeněžní plnění ve formě pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení a pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis. Pokud je tedy dodání zajištěno od zdravotnických zařízení, jedná se o příjem osvobozený od daně. V případě zdravotnických prostředků (dioptrické brýle, kontaktní čočky a speciální optické pomůcky), které by nebyly pořízeny od zdravotnických zařízení, je potom podmínkou osvobození pořízení na lékařský předpis.
MMM
 
Příspěvky: 152
Registrován: sob 16. dub 2011 17:52:21


Zpět na Rekreace, sport, kultura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků