FKSP - COVID - PŘEVOD NA ROK 2021

rozsah použítí, platby, výše příspěvků

FKSP - COVID - PŘEVOD NA ROK 2021

Příspěvekod hodnicak » pon 14. pro 2020 23:08:47

Podle naší školní vnitřní směrnice FKSP, je pro každý rok sestaven rozpočet čerpání. Součástí rozpočtu je i to, že každý zaměstnanec může částku 6000 Kč vyčerpat individuálně na dovolenou,rekreaci, wellnes atd. v souladu s vyhláškou č. 114/2002 Sb. a naší směrnicí. Jelikož někteří zaměstnanci si z důvodu Covid 19 opatření nestihnou tuto částku vyčerpat (zavřená finess, hotely…), žádali, zda lze prodloužit čerpání tohoto individuálního příspěvku (určený pro rozpočet 2020) i v dalším kalendářním roce. Je to možné? Šlo by to vyřešit dodatkem ke stávající směrnici, resp kolektivní smlouvě?
hodnicak
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. zář 2020 10:08:59

Re: FKSP - COVID - PŘEVOD NA ROK 2021

Příspěvekod hodnicak » úte 15. pro 2020 6:53:48

Našel jsem akorát případ, kdy už byla zaplacena rekreace, ale diky COVIDU 19 byla stornována. Jak to ale bude, když si ještě rekreaci zaměstnanci nezaplatili, ale díky mimořádným opatřením budou hotely a penzióny zavřeny do konce roku.

https://www.skolaprofi.cz/33/dotaz-cerp ... iew_type=4
hodnicak
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. zář 2020 10:08:59

Re: FKSP - COVID - PŘEVOD NA ROK 2021

Příspěvekod refi » úte 15. pro 2020 8:54:01

bylo by to krásné, kdyby někdo napsal, že to jde, ale obávám se, že s tak pružným pohledem na věc se v případě fksp nesetkáte. my jsme mívali totéž, každý měl badget, který si mohl čerpat dle uvážení, ale kdo nestihl čerpat, jemu zůstatek "propadl" ve prospěch všech v příštím roce. pokud vám zůstalo hodně peněz, můžete limit na rok 2021 navýšit, samozřejmě všem. předpokládám, že se ušetřilo i za nějaké společné akce. už ve školství nedělám, proto píšu v minulém čase.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3277
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: FKSP - COVID - PŘEVOD NA ROK 2021

Příspěvekod hodnicak » stř 16. pro 2020 13:16:44

Mohu ještě uvést další zdroj.

Rekreace se kvůli pandemii neuskutečnila. Co s příspěvkem od zaměstnavatele?
DAGMAR KUČEROVÁ
26. 8. 2020
HTTPS://WWW.PODNIKATEL.CZ/CLANKY/REKREA ... TNAVATELE/
VÝŇATEK

Příspěvek zaměstnavatele na zrušený zájezd
Jak pro server Podnikatel.cz vysvětlila ANNA FUKSOVÁ za ministerstvo financí, v případě, že zaměstnanci nebylo ze zjevných jím nezaviněných důvodů (opatření týkající se COVID 19) umožněno se rekreace v daném termínu zúčastnit, není v rozporu s vyhláškou o fondu kulturních a sociálních potřeb (dále jen „vyhláška o FKSP“) poskytnutí náhradního poukazu, který může být využit opět zase jen na určitou rekreaci, byť v jiném termínu. V tomto ohledu není závadná ani skutečnost, že náhradní termín rekreace bude až příští rok. Nicméně musí být ze strany příslušné organizace samozřejmě naplněny veškeré obecné požadavky stanovené vyhláškou o FKSP, definované zejména v ustanovení § 3 vyhlášky o FKSP (jedná se např. o nutnost plnění nepeněžní formou, povinnost zaměstnavatele dané plnění (celou rekreaci nikoliv jen nějaký multifunkční poukaz) zcela uhradit atd.).

Jestliže bylo původní nepeněžní plnění zaměstnavatelem poskytnuto v roce 2020 ze zdrojů vyjmenovaných v zákoně o daních z příjmů, přičemž při poskytnutí rekreace a zájezdu u zaměstnance hodnota nepeněžního plnění nepřesáhla částku 20 000 Kč za zdaňovací období, bylo toto nepeněžní plnění u zaměstnance od daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti osvobozeno, ujistila zaměstnavatele Anna Fuksová. Dodala, že pokud je zájezd, který měl zaměstnanec absolvovat v letošním roce (2020), z objektivních důvodů zrušen cestovní kanceláří, přičemž je zaměstnanci ve smyslu zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu poskytnut poukaz s možným čerpáním služeb až do roku 2021, osvobození uvedeného nepeněžního plnění do výše 20 000 Kč v roce 2020 zůstává nedotčeno.
Stále se jedná o příspěvek (který byl zaplacený na fakturu zaměstnavatelem na původně objednaný zájezd v letošním roce, jen se změnily podmínky v cestovní smlouvě, jiná destinace, jiná doba…). Pokud bude cestovní kancelář cenu zaplaceného zájezdu vracet (např. proto, že poukaz nebude v ochranné době využit), pak bude nutné řešit vrácení zaplacené ceny zájezdu v závislosti na tom, jakým způsobem se vrácení zaplacené ceny zájezdu uskuteční.
hodnicak
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. zář 2020 10:08:59

Re: FKSP - COVID - PŘEVOD NA ROK 2021

Příspěvekod hodnicak » úte 05. led 2021 22:22:44

Uveřejňuji zde výklad ministerstva financí. na můj dotaz:

Vážený pane inženýre,
děkujeme za Váš dotaz týkající se vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a
sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška o FKSP“),
konkrétně čerpání příspěvku na rekreaci.
Fond kulturních a sociálních potřeb (dále i „FKSP“ nebo „fond“) by měl dle
ustanovení § 48 odst. 8 a § 60 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a
o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších
předpisů (dále jen „zákon č. 218/2000 Sb.“) a dle ustanovení § 33 odst. 3 zákona č.
250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších
předpisů (dále jen „zákon č. 250/2000 Sb.“) sloužit k průběžnému zabezpečování
kulturních, sociálních a dalších potřeb zaměstnanců a dalších definovaných osob,
nikoliv jako „spořicí účty“ jednotlivých zaměstnanců, a měly by být vyčerpány v
daném roce. Převod nevyčerpaných prostředků z individuálního limitu zaměstnance
na limit zaměstnance pro následující rok je v rozporu s vyhláškou o FKSP, a není
tedy možný. Na konci roku se všechny nevyčerpané prostředky z těchto
individuálních limitů přiřadí k ostatním nevyčerpaným prostředků fondu daného roku
a tento zůstatek se převede do následujícího roku.
Tam, kde je umožněn převod nevyčerpaného zůstatku určitých účelově určených
prostředků z jednoho období do druhého období, tak to dotčené právní předpisy
výslovně obsahují, viz např. ustanovení § 45 odst. 8 a § 56 odst. 4 zákona
č. 218/2000 Sb. a § 29 odst. 2 zákona č. 250/2000 Sb. (převod celkových
nevyčerpaných zůstatků/prostředků FKSP), nebo ustanovení § 14 odst. 3 vyhlášky o
FKSP (převod nevyčerpaného limitu na dary). Převod individuálních zůstatků
osobních limitů jednotlivých zaměstnanců výslovně povolen není. S ohledem na
základní principy veřejného práva tak lze dovodit, že individuální převod těchto
zůstatků pro jednotlivé zaměstnance možný není.
Při posouzení Vašeho podání vycházelo Ministerstvo financí výhradně z údajů
uvedených ve Vašem dotazu, a to bez znalosti dalších konkrétních informací
a souvislostí, které se k předmětné situaci vztahují. Upozorňujeme, že Ministerstvo
financí neposkytuje závazný výklad k aplikaci právních předpisů.
hodnicak
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. zář 2020 10:08:59

Re: FKSP - COVID - PŘEVOD NA ROK 2021

Příspěvekod odpadlice » čtv 28. led 2021 12:16:22

Dobrý den,

my jsme tedy části zaměstnancům, kteří v roce 2020 nečerpali příspěvek, převedli na rok 2021 s tím, že jsme to ošetřili dodatkem k zásadám čerpání, který podepsali všichni zaměstnanci a zdůvodnili to pandemickou situací v ČR. Tento nevyčerpaný příspěvek můžou čerpat pouze do konce tohoto roku, pokud tak neučiní v plné výši obou příspěvků, tak už jim to propadá... :evil:
Ve vyhlášce jsem vysloveně nenašla žádnou pasáž, která by takovýto převod zakazovala. Nebo přímo uvedla, že to nelze.... :x :)
odpadlice
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 11. kvě 2017 9:21:09

Re: FKSP - COVID - PŘEVOD NA ROK 2021

Příspěvekod Barusa » pát 29. led 2021 7:50:48

Také jsme to takto udělali, zdůvodnili jsme to touto výjimečnou situací a uvidíme.
Barusa
 
Příspěvky: 423
Registrován: úte 14. dub 2009 8:24:59


Zpět na Rekreace, sport, kultura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků