příspěvek na penzijní připojištění

penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky na stravné, ošatné aj., podmínky poskytování

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod refi » čtv 01. říj 2009 12:03:45

no tak vidím, že nejsem sama, u nás mají zaměstnanci 7 penzijních fondů, kam posílám peníze. nechtěli jsme je nutit ke změně, takže si ponechali své stávající fondy, když jsme s tím od letošního ledna začínali.

ještě se chci zeptat - dáváte příspěvek i v měsíci, kdy je zaměstnanec celý měsíc nemocný, případně dlouhodobě nemocný i půl roku? já to nijak neřeším a dávám čtvrtletně dopředu všem, bez ohledu na absenci. děláte to jinak?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3113
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod agama » čtv 01. říj 2009 12:38:46

Jo jo, dáváme to každý měsíc přes mzdovku - viz moje odpověď výše:
"Protože je příspěvek na penzijní připojištění osvobozen od daně jen do výše 5% vyměřovacího základu - kdo by se s tím počítal, proháníme to raději přes výplaty, aby náhodou nedošlo k daňovému úniku když je zaměstananec např. celý měsíc na nemocenské, apod.
Doporučila nám to i krajská kontrola."
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod Dája » čtv 01. říj 2009 14:02:24

Přesně jak píše agama. Přes mzdovku a kdo je dlouhodobě nemocný a nemá dostatečný vyměřovací základ - nic. :( Jinak by se muselo doměřit sociální a zdravotní pojištění, které z nemocenské, kterou ani neplatíte, nestáhnete. Tak nějek mi to vysvětlila naše mzdovka. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod Alme » pon 08. bře 2010 16:58:47

Prosím o názor: lze přispívat na penzijní připojištění pracovnici, která nastupuje na mateřskou dovolenou? Děkuji
Alme
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 24. bře 2009 8:20:59

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod mama » úte 09. bře 2010 17:44:57

Dája píše:Přesně jak píše agama. Přes mzdovku a kdo je dlouhodobě nemocný a nemá dostatečný vyměřovací základ - nic. :( Jinak by se muselo doměřit sociální a zdravotní pojištění, které z nemocenské, kterou ani neplatíte, nestáhnete. Tak nějek mi to vysvětlila naše mzdovka. :bye:

Kde je prosím napsáno, že příspěvek na penzijní připojištění je osvobozen od daně jen do výše 5% vyměřovacího základu. Myslím, že to už zhruba rok neplatí- příspěvek na PP a ŽP je osvobozen do výše Kč 24.000,-- za kal. rok. Nebo se mýlím?
mama
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 09. bře 2010 17:34:30

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod macek1 » úte 23. bře 2010 16:12:26

Daňový režim příspěvku na penzijní připojištění z FKSP upravuje § 6 odst.9 písm.s) zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona č. 170/1999 Sb., a to: od daně z příjmů je osvobozen příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem poukázany na účet jeho zaměstnance u penzijního fondu, maximálně však do výše 5% vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Přepsáno z knihy: Jak správně vytvářet a využívat FKSP o Ing. Libnarové.
macek1
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 23. bře 2010 15:48:53

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod mama » úte 23. bře 2010 16:59:37

Dobrý den! Právě jsem si pročítala Zákon o dani z příjmu § 6, odst. 9, písm. p), ale ani zmínka o 5% VZ. Mohu se zeptat na rok vydání knihy o FKSP?
Děkuji!
mama
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 09. bře 2010 17:34:30

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod macek1 » stř 24. bře 2010 9:08:18

Kniha vyšla v roce 2007, mám takový dojem, že jí opět nakladatelství nabízelo. Nakladatelství Sondy.
Celý název byl : Jak správně vytvářet a využívat FKSP
Jak postupovat při poskytování příspěvku na stravování
autoři : Ing. Anna Libnarová - Ministerstvo financí ČR
Ing. Helena Čornejová - Českomoravská konfederace odborových svazů
Mgr.Helena Peterová - Ministerstvo finančí ČR
macek1
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 23. bře 2010 15:48:53

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod mama » stř 24. bře 2010 12:38:00

Od té doby se už předpisy změnily. Od daně z příjmu (+SP, ZP) jsou osvobozeny příspěvky (souhrně penzijní i životní) v max. výši Kč 24.000,-- od téhož zaměstnavatele za rok. Jinak státní příspěvkové organizace mohou z FKSP hradit za své zaměstnance část příspěvku na penzijní připojištění (dle zák. 42/1994 ve znění pozdějších předpisů), nejvýše však 90% částky, kterou se zaměstnanec zavázal hradit.
Podle výše uvedeného se domnívám, že je možné přispívat i rodičům na RD, protože již není stanoven minimální vyměř. základ pro stanovení příspěvku.
mama
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 09. bře 2010 17:34:30

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod jiřka » pon 29. bře 2010 8:20:27

Dobrý den, mohl by mě někdo poradit. Máme těhotnou zaměstnankyni, která nastoupila 26.3.2010 na nemocenskou a pak na mateřskou dovolenou. Mohu jí příspívat na penzijní připojištění a jak dlouho. Děkuji Jiřka :?
jiřka
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 17. úno 2010 9:45:17

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod jajas » pon 29. bře 2010 9:13:37

Dobrý den. V naší škole čerpají příspěvek z FKSP všichni ve stejné výši, protože jsme využili vysvětlení ing. Libnarové, že na příspěvek mají nárok všichni zaměstnanci organizace. Že výše příspěvku vychází ne z úvazku, nemocenské nebo mateřské, ale ze statutu ZAMĚSTNANCE. Jakkoli se to může zdát být "nespravedlivé", doporučuje ing. Libnarová tento způsob a odvolává se rovněž na pojem "diskriminace". Takže u nás to máme takto. Zdravím.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod elen » stř 21. dub 2010 15:08:55

Dobrý den, takže dle toho, co už tu bylo psáno opravdu platí, že dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních příjmů, v platném znění, §6, odst. 9 p) jsou od daně osvobozeny příspěvky zaměstnavatele na penzijní a životní připojištění za splnění podmínek v uzavřených smlouvách uvedených v tomto odstavci až do výše 24 000 Kč za rok. Vyměřovací základ 5% platil v původním znění zákona o daních z příjmů myslím do roku 2007. U nás přispíváme asi také na cca 7 různých fondů u asi 50 zaměstnanců, 1x ročně. Každému penzijnímu fondu za každého zaměstnance zvlášť posíláme příspěvek ve výplatním termínu, částky zadáváme přes Vemu, kde se zaměstnancům tento příspěvek objeví na výplatním lístku, jak bylo uvedeno v příspěvcích viz výše. Zaměstnanci dle vnitřního předpisu o FKSP mají možnost výběru - buď rekreace nebo penzijko, částky jsou stejné (např. 3000 Kč dle rozpočtu fondu). Výše příspěvku, který zaměsnanec přispívá sám za sebe penzijnímu fondu nerozhoduje, neboť se na nás jako na příspěvkové organizace zřízené ÚSC nevztahuje 90% omezení výše příspěvku (viz vyjádření Ing. Hanzlové v e-mailových novinách "Účetní v neziskové sféře" ze dne 17.6.2009. U všech zaměstnanců mám okopírovány jejich smlouvy s penzijními fondy, každoročně si žádají o příspěvek na vytvořených formulářích (žádostech z FKSP), jako kdyby žádali o finanční obnos v rámci finanční kontroly, která probíhá v organizaci (správce rozpočtu, příkazce operace atp.). Výše příspěvku je pro všechny stejná, nezáleží na úvazku - také se snažíme zabránit diskriminaci dle vyjádření Ing. Libnarové.
elen
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 22. úno 2010 10:12:00

Re: příspěvek na penzijní připojištění

Příspěvekod HAANKA » čtv 21. čer 2012 10:35:43

Moc prosím radilky, můžete mi poradit nebo zaslat vzor, jak napsat a do jaké směrnice příspěvek na penzijní pojištění.
A ještě jen takové utvrzení zaměstnanec HPP, ale na 4 hod./denně přispíváme mu také na stravu z FKSP, to doufám dělám dobře.
Děkuji Vám.
HAANKA
 
Příspěvky: 139
Registrován: pon 04. říj 2010 13:45:32

Předchozí

Zpět na Benefity

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník