Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky na stravné, ošatné aj., podmínky poskytování

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platáí

Příspěvekod skolka » čtv 15. dub 2021 12:30:09

Tady to vždycky padne na mě, vytvořit postup,směrnici,rozpočet (dostanu počty osob, jubileí)...není nikde pospáno, co a jak mám vyžadovat, a ve vyhlášce k penzijku jedna věta- jak mám něco sestavit:( To musím obvolávat i ty pojištovny?
Je nějaká kniha kde podrobný popis i se vzory na fksp?
děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platáí

Příspěvekod skolka » čtv 15. dub 2021 12:46:01

Jak je to s penzijním v případě nemoci at už to bude srážkou ze mzdy nebo když budu platit jednotlivě...jaké jsou tam problémy?
M.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platáí

Příspěvekod ustav » čtv 15. dub 2021 13:24:35

Penzijko - zaměstnanec přinese smlouvu, v té zkontroluji kolik platí a zda má souhlas s příspěvkem od zaměstnavatele, pokud nemá souhlas nevyplácím. Smlouvu si okopíruji. Zaměstnanec vyplní Žádost o příspěvek z FKSP na PP - na základě toho přispívám, pokud by udělal změnu ve výši příspěvku doloží mi doklad.
Na základě Žádosti udělám do mezd Dohodu o srážkách ze mzdy a může se vesele strhávat a přispívat
Když jsem na začátku z toho byla zmatená a říkala kontrole, ale můžu to po nich vůbec chtít? řekli mi.. chtějí peníze od státu (FKSP), tak doloží co povíte.

Ano většinou tahle práce padne na účetní/ekonoma..ale vlastně mi to nevadí.. potřebuju mít přehled a vědět co a jak.. dá se to zpracovat a jestli chcete pošlu co používám..jde o to nastavit systém.
Naposledy upravil ustav dne čtv 15. dub 2021 13:33:00, celkově upraveno 1
ustav
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 11. říj 2016 10:31:55

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platáí

Příspěvekod ustav » čtv 15. dub 2021 13:28:00

V době nemoci pracovník zasílá peníze na účet organizace nebo skládá do pokladny, pokud to neudělá.. nedostane příspěvek. Dělám i mzdy, vím, že nebyl odeslaný jeho vlastní příspěvek na PP - zavolám mu nebo napíšu e-mail s údaji kam peníze zaslat a upozorním, že jinak příspěvek nedostane a nebyl odeslán jeho vlastní PP. Dostanu z něj peníze, ty odešlu na penzijko a pošlu příspěvek organizace. Na smlouvě a ve mzdách bývají údaje jaké náležitosti má mít vlastní příspěvek zaměstnance, někdy je to jiný vs. a ks.
ustav
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 11. říj 2016 10:31:55

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platáí

Příspěvekod ustav » čtv 15. dub 2021 13:30:14

Jinak existuje knížka od ANAGu - FKSP sociální fondy, benefity a jiná plnění, kde je všechno dobře popsáno a odkud používám i Žádosti o příspěvek nebo o zápůjčce, je tam i návrh Rozpočtu a jiné otázky a odpovědi z téhle oblasti. Pozor nesplést se v plněních v rámci FKSP a sociálních fondů. Sociální fondy většinou tvoří firmy a podniky ze zisku a mají větší možnosti benefitů zaměstnancům než FKSP
ustav
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 11. říj 2016 10:31:55

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod witty » čtv 15. dub 2021 15:16:47

Aha, ustav sráží i vlastní platbu zaměstnance.. to my neděláme. Platíme pouze ten náš příspěvek z FKSP a zaměstnanec si řeší svojí platbu trvalým příkazem nebo složenkami, to už je každého věc. Nemusí přece platit měsíčně, může zaplatit v lednu na celý rok dopředu nebo kvartálně, to už neřeším. Příspěvek dáváme lidem i když dlouhodobě marodí.

Jinak na internetu je spousta materiálu, hledejte třeba "sestavení rozpočtu FKSP". Proč vymýšlet už vymyšlené, to je moje heslo. ;)
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod skolka » čtv 06. kvě 2021 10:52:55

Ve výši příspěvku tedy není nějaké omezení? Když si někdo platí 200,- nebo 500,-...dohodneme se na stejné částce pro všechny?
Jak to z pohledu daní, je tam nějaké omezení?
moc děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod refi » sob 08. kvě 2021 7:13:16

skolka píše:Ve výši příspěvku tedy není nějaké omezení? Když si někdo platí 200,- nebo 500,-...dohodneme se na stejné částce pro všechny?
Jak to z pohledu daní, je tam nějaké omezení?
moc děkuji M.


s daněmi buďte v klidu, museli byste zaměstnanci přispět více než 30 tis. ročně, aby se musely daně řešit.
různá výše příspěvku být může, ale není možné ji vázat na výši platby samotného zaměstnance. musela by být vázána např. na délku pracovního poměru v organizaci nebo pro všechny jednotné procento z výše jejich příjmu, tzn. že pravidlo je pro všechny stejné. ve školství se ale setkávám nejčastěji s jednotnou výší příspěvku pro všechny.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod ustav » pon 10. kvě 2021 8:01:10

Refi.. to by ale znamenalo, že ten kdo si platí 100,- Kč měsíčně, max. výše příspěvku by byla 100% tedy 100,- Kč, by ovlivnil výši příspěvku ostatních, aby měli všichni stejně? Ten dotyčný co si platí 100,- Kč, je u nás nejdéle a má nejmíň peněz (paní uklizečka), takže ani rozlišení věkem ani výší platu bych nemohla použít, abych naopak nediskriminovala ostatní pracovníky, kteří by v rámci nediskriminace nedostali víc, jak 100,- Kč. Proč to nejde navázat na výši vlastního příspěvku, když každý má možnost si jej navýšit, to mám tomu člověku říct, nic nedostaneš platíš si málo.. minimální výše na kterou se bude přispívat je např. 1.000,- Kč? No to by byla teprve diskriminace jako hrom. Zajímalo by mě jak výši příspěvku řeší ostatní, podle jakého klíče, aby to bylo opravdu spravedlivé. Ještě.. % z HM..u nás jsou příplatky za víkendy, noční, přesčasy.. to by byl přepočet příspěvku pokaždé jiný..to je nereálné uhlídat.
ustav
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 11. říj 2016 10:31:55

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod witty » pon 10. kvě 2021 8:20:47

To by mě také zajímalo, proč nejde dávat jednotné procento z vlastního příspěvku zaměstnance... vím o škole, kde to tak mají a možná je to tedy špatně.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod skolka » úte 11. kvě 2021 7:14:44

Dle vyhlášky je možné přispět 100% částky kterou si zaměstnanec hradí. Tady paní ředitelka řekla že se bude přispívat 500,- takže zaměstnanci si upravují smlouvy a budou si platit taky 500,-(kdo měl méně) . To podle mě taky není správné...?
M.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod witty » úte 11. kvě 2021 9:17:50

skolka píše:Dle vyhlášky je možné přispět 100% částky kterou si zaměstnanec hradí. Tady paní ředitelka řekla že se bude přispívat 500,- takže zaměstnanci si upravují smlouvy a budou si platit taky 500,-(kdo měl méně) . To podle mě taky není správné...?
M.

No kdyby se ten příspěvek zaměstnavatele v pravidlech formuloval jako 100 % příspěvku zaměstnance, max. 500 Kč (aby si někteří nemuseli zvyšovat svůj příspěvek), tak by to bylo asi v souladu s vyhláškou a zaměstnanci by nebyli nepřímo tlačeni ke změně penzijní smlouvy.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod refi » úte 11. kvě 2021 21:18:56

ustav píše:Refi.. to by ale znamenalo, že ten kdo si platí 100,- Kč měsíčně, max. výše příspěvku by byla 100% tedy 100,- Kč, by ovlivnil výši příspěvku ostatních, aby měli všichni stejně? Ten dotyčný co si platí 100,- Kč, je u nás nejdéle a má nejmíň peněz (paní uklizečka), takže ani rozlišení věkem ani výší platu bych nemohla použít, abych naopak nediskriminovala ostatní pracovníky, kteří by v rámci nediskriminace nedostali víc, jak 100,- Kč. Proč to nejde navázat na výši vlastního příspěvku, když každý má možnost si jej navýšit, to mám tomu člověku říct, nic nedostaneš platíš si málo.. minimální výše na kterou se bude přispívat je např. 1.000,- Kč? No to by byla teprve diskriminace jako hrom. Zajímalo by mě jak výši příspěvku řeší ostatní, podle jakého klíče, aby to bylo opravdu spravedlivé. Ještě.. % z HM..u nás jsou příplatky za víkendy, noční, přesčasy.. to by byl přepočet příspěvku pokaždé jiný..to je nereálné uhlídat.


souhlasím s tím, co píše witty. nemusí být stejná výše příspěvku, ale pravidlo, které je pro všechny stejné. tzn. výše příspěvku zaměstnance=výše příspěvku zaměstnavatele nebo stejné procento z vyměřovacího základu pro sociální pojištění. tyto algoritmy např. vema počítá sama, není třeba to hlídat a organizace to využívají, ale podotýkám, že školy to nejsou, ty mají malé rozpočty a nemají zisky.

naprosto nejčastěji, s čím se ve školách setkávám, je stejná výše příspěvku pro všechny s tím, že pokud někdo tento příspěvek chce, musí si dorovnat svůj vlastní. pokud nechce, tak tyto peníze může využít na jiný benefit, třeba na plavenku (v době pocovidové :mosking: ) nebo kulturu atd.

naprosto nejvíce se mi líbí možnost čerpat určitý budget, který má zaměstnanec na 1 rok a sám si řekne, na co ho chce čerpat. možná je to více administrativy, ale všechno se dá dnes už řešit nějakou aplikací nebo šikovnými tabulkami v excelu. pokud nedočerpá do konce roku, přichází o něj a příští rok se jede znovu stejné pravidlo. ta šíře využití musí být ale natolik velká, aby měl každý šanci využít.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod witty » stř 12. kvě 2021 8:36:03

U nás zmiňovaný budget funguje, ale je nás jen max. 50 lidí, z toho 15 chce příspěvek na penzijko, takže zbylým 35 vyřizujeme objednávky a platíme faktury (většinou jedna faktura na zaměstnance). V tomto počtu se to dá. Sousední škola má dvakrát tolik zaměstnanců a taky mají budget, většinou 2-3 faktury na zaměstnance a je s tím hromada práce a evidování.

Ještě mám poznámku k příspěvku na penzijko danému procentem buď z vlastního příspěvku nebo z platu. Tahle varianta většinou nahrává tomu, kdo si může dovolit ukládat si na penzi maximum a ještě dostane poměrně solidní částku z FKSP - na úkor zaměstnanců s méně placenou profesí, špatnou životní/finanční situací apod. Pravidla většinou určují lidé z prvně zmiňované skupiny. Znám případ, kdy škola přispívá pouze na penzijko 70% vlastního příspěvku - někteří tedy získají z FKSP ročně 25 tisíc a jiní 4 tisíce. To mi nepřijde úplně košer. Vím, že lidé s vyšším příjmem přihrávají do fondu více peněz, ale to se přece při čerpání nemá nijak zohledňovat.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Penzijko po novele vyhlášky - kontola kolik kdo platí

Příspěvekod refi » stř 12. kvě 2021 13:27:16

witty, naprostý souhlas. bez ohledu na výši příjmu by měli mít možnost čerpat všichni stejně.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Benefity

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků