Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

pracovní výročí, životní výročí, odchod do důchodu peněžní i nepeněžní

Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Lori » čtv 11. bře 2010 8:21:18

Přeji pěkný den, zaměstnáváme paní, která nám v těchto dnech přinesla potvrzení z OSSZ, že je poživatelkou starobního důchodu od 1.1.2010. Pracovní poměr však pokračuje i nadále na dobu neurčitou - nebyl přerušen. Můžeme vyplatiz z FKSP dar při 1.odchodu do důchodu a kdy? Ostatním zaměstnancům, kterých se to týkalo, byl vždy ukončen pracovní poměr a sepsána nová smlouva na dobu určitou - jako pracující důchodce a zároveň vyplacen dar. Pomožte mi, prosím :? Děkuji
Lori
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát 06. úno 2009 11:21:18

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod refi » čtv 11. bře 2010 9:27:07

lorinko, našla jsem si výklad paní libnarové k par. 14 vyhlášky o fksp :

"Pvním odchodem do důchodu se rozumí den, od něhož byl zaměstnanci starobní nebo plně invalidní důchod přiznán. V případě, že s přiznáním důchodu končí i pracovní poměr zaměstnance, je důležité, aby byla splněna podmínka, že zaměstnanec byl při prvním odchodu do starobního nebo plného invalidního důchodu zaměstnancem organizace, tzn. musí mu být přiznán důchod v době, kdy pracovní poměr ještě trvá nebo v den bezprostředně navazující na skončení pracovního poměru"

takže z toho opravdu vyplývá, že nárok na dar vzniká dnem přiznání sd nebo pid. a jestli jste se to dozvěděli až teď, tak k daru napsat komentář, že vyplácíte ve chvíli, kdy vám tato skutečnost byla pracovnicí oznámena a předáno potvrzení o přiznání starobního důchodu. a až bude někdy v budoucnu končit pracovní poměr, nebude mít už na žádnou odměnu nárok.

tak to chápu já, co ostatní?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod onda » stř 17. bře 2010 15:14:01

připojuji se k názoru Refi. Také jsme to tu řešily a nakonec se dohodly, že odměnu k prvnímu odchodu do důchodu vyplatíme ve chvíli, kdy nám zaměstnanec předá potvrzení z OSSZ, že s ním byla sepsána žádost o starobní důchod. Ostatně toto potvrzení taky požadujeme tím, že na formuláři který se pro OSSZ vyplňuje zaškrtáváme, že žádáme potvrzení. Tak snad to takhle bude fungovat...papíry pro OSSZ jsem už vyplňovala tři, ale potvrzení dodal zatím jen jeden zaměstnanec :-!
onda
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 10. bře 2009 11:10:03

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod elen » stř 21. dub 2010 15:14:46

Ano, i u nás jsme tuto situaci řešili, zaměstnanec si požádal o starobní důchod k 1.3.2010, je u nás stále v pracovním poměru a my mu vyplatili odměnu z FKSP při odchodu do SD za měsíc březen, potvrzení z OSSZ dodal ihned, v březnu. Myslíme si, že tak činíme správně.
elen
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 22. úno 2010 10:12:00

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod pitrs » úte 07. zář 2010 8:38:58

Zdravim vas vsechny,

mame stejnou situaci, je videt, ze jak byl kazdy unaveny pred odchodem na odpocinek a narikal, at se mu uz nepridava prace, najednou ma sil jako mlady jura a i v duchode zustava i nadale na svem stavajicim miste.

Osobne tuto zmenu v dobe snizovani vladnich vydaju a velke nezamestnanosti absolventu skol povazuju za velke selhani vladni garnitury, ale zakon je zakon.

U nas krom toho odchodu do duchodu pripada jedne penzistce jeste vyroci odpracovanych let dle KS. Tak to fakt nevim- dat ji i tuto odmenu??? odchod do penze byl v7 mesici, pracovni vyroci pripada na zari.... pokud nemame v KS nic o tom, ze po duchodu uz nebudou vyplaceny zadne odmeny, asi budem muset...

ucitele a pracujici duchodci. to je nase svetla budoucnost :crazy:

cest
Uživatelský avatar
pitrs
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř 04. bře 2009 10:09:32

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » úte 07. zář 2010 8:43:58

Refi, 11.3. jste napsala, že jste našla odpověď p. Libanarové. Já se potýkám se stejným problémem u nás a tak prosím, kde mohu najít tu odpověď paní Libnarové v originálu? Dík. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod refi » úte 07. zář 2010 16:09:58

dájo, já to opsala ze str. 51 publikace Jak správně vytvářet a využívat FKSP (2. rozšířené aktualizované vydání z r. 2003), autorky jsou tři: ing. Libnarová (MFČR), ing. Čornejová (za odbory) a ing. Tláskalová (MFČR). Vydavatelství Sondy.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » stř 08. zář 2010 7:28:33

Díky, refi. Asi ty 2000,- oželím, příručku kupovat nebudu :(
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod refi » stř 08. zář 2010 7:52:16

dájo, jak to tedy ve vašem případě je, že byste měla o peníze přijít? jinak příručku klidně pošlu nebo osobně doručím, není třeba kupovat :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » stř 08. zář 2010 8:53:12

Refi, mohu si zde vylít srdce, ale to je asi všechno. 29.5. mi vznikl nárok na důchod, o který jsem i požádala a seznámila s tím zaměstnavatele. Ten mi vyplatil ze mzdových prostředků odměnu při odchodu do důchodu. Problém nastal s odbory a FKSP. V kolektivní smluvě je doslova napsáno "při prvním ukončení pracovního poměru při odchodu do starobního, invalidního nebo mimořádného starobního důchodu". A oni operují tím, že jsem pracovní poměr neukončila. Je to ovšem chyba těch, kdo zpracovávali KS, že tuto formulaci nezměnili, protože bylo všeobecně známo, že od 1.1.2010 se mění podmínky. Tak jsem si říkala, že si počkám, až budu opravdu odcházet do důchodu. Zaměstnavatel se rozhodl zrušit moje místo a moji práci "rozprostřít", v čemž mu přeji mnoho úspěchů do dalších let. No, ale snad jsem za těch skoro 20 let tady zavedla účetní disciplínu, tak to určitě půjde. Musím však podotknout, že největší ocenění mých "znalostí" se mi dostává jen na tomto fóru. No, a teď jsem se dozvěděla, že když odcházím s odstupným, tak vlastně nejdu do důchodu, ale jdu "do odstupného", takže podle odborů nebudu důchodce, ale odstupník? Ale, jak říkám - přišli jsme už o víc - a tak mě netrápí to, že ty prachy nedostanu, ale ten jejich myšlenkový postup mi hlava nebere. |:-(|
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod refi » stř 08. zář 2010 9:23:09

máte pravdu dájo, my jsme měli v ks stejnou formulaci jako to je u vás, ale dělali jsme dodatek zpětně od 1.1.2010, hned jak jsme se rozkoukali a zjistili, kde všude změna zp od 1.1. zasáhne. prostě to nemůže být vázáno na konec pracovního poměru!! takže chyba byla jak píšete hned v tom, že nezměnili formulaci v kolektivní smlouvě, protože ta nemůže přece jít nikdy proti zákonu. to za prvé. a za druhé - pokud by už teda trvali (ač nesprávně) na své formulaci, není v té nešťastné větě ani zmínka o tom, jakým způsobem má být pracovní poměr ukončen. takže nevím, proč odstupné hraje vůbec nějakou roli v této "kauze" a proč to vůbec nějak spojují s vašim případem. co z toho cítím? něčí závist, bohužel :(

a že se vám největšího ocenění dostává zde, na fóru? to je skoro pravidlem, zvykli si na to, že jste kvalitní a je to samozřejmost. zažila jsem to v bývalé práci, kde jsem dělala spoustu věcí, které nespadaly ani do mé pracovní náplně, ale všichni to brali jako naprostou samozřejmost a nejvíce vnímali (myslím učitele), když jsem nebyla deset minut u sebe v kanclu (protože jsem byla třeba na wc). když se k tomu přidá nekvalitní vedení, tak už je to jen o správném čase odejít. což jsem učinila a šla do lepšího a nelituju. pár lidí mi z bývalé práce doteď chybí, ale jsem s nimi stále v kontaktu. teď si ale pečlivě hlídám, abych dělala jen svou práci a i když mi to občas trhá ruce, že bych někde pomohla, třeba když nefunguje někomu pc nebo tiskárna, tak to prostě nedělám a nechávám to našim ajťákům. a je toho spousta dalšího, co bych tu ještě vymyslela mimo svou práci, ale držím se zuby nehty :D

až odejdete, ta mezera bude znát a nejen tam u vás, ale i tady, i když doufám, že s námi potáhnete dále, i kdyby jste si s námi měla povykládat jen v rubrice "na slovíčko u kafíčka" :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » stř 08. zář 2010 9:42:54

Díky, refi. Budu se snažit. Zatím internet nemám, ale teď jsem v situaci, kdy se mi nic - ale nic nechce řešit. Vše odkládám na důchod, tj. od 1.10. Do 30.9. přežívám :). A pak to vše vypukne :yahoo: a radimesi bude první adresa, kam se podívám po zavedení internetu domů :yahoo:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Antima47 » čtv 09. zář 2010 11:15:18

Tak tohle mě fakt dostalo!!! Blbost některých lidí je vážně nekonečná, až zůstává rozum stát. Dájo, držte se, pro nás jste jednička!
Antima47
 
Příspěvky: 99
Registrován: pát 15. kvě 2009 13:33:34

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod Dája » čtv 09. zář 2010 11:57:52

Děkuji. :oops:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Dar při odchodu do důchodu-nepřerušen pracovní poměr

Příspěvekod hanna » pát 10. zář 2010 7:12:06

Dájo, moc ráda čtu Vaše názory a zkušenosti. Obdivuji Vaši orientaci v problémech. Já se v oblasti účetnictví p.o. pohybuji šestý rok a člověk poznává neustále nové a nové věci. Jsem moc ráda za toto fórum, děkuji refi. Dájo, přeji Vám hodně štěstí a klidu. Mrzí mě, že se nemohu dostavit na "naši" schůzku, protože jsem ze Zlínska, je to dost z ruky a ještě v pátek 15.10. začínají volby, a to dělám zapisovatelku. Dájo, doufám, že Vašich cenných zkušeností ještě mnohá z nás využije.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Další

Zpět na Dary

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron