fksp dar nepeněžní

pracovní výročí, životní výročí, odchod do důchodu peněžní i nepeněžní

fksp dar nepeněžní

Příspěvekod skolka » pon 27. úno 2017 14:14:21

Prosím o radu, pokud má zaměstnanec nárok na nepeněžní dar za 2000,-...může mi donést k proplacení paragon nebo to musí být faktura??? Např. v domácích potřebách si vyberu nějaké zboží a těžko mi vystaví fakturu. Nebo je nějak omezeno co se smí a nesmí koupit?
děkuji
skolka
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod Ziza » stř 01. bře 2017 7:45:26

U nás sačí paragon :-)
Ziza
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 01. úno 2012 15:25:07

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod skolka » stř 01. bře 2017 8:18:53

Děkuji, ale paragony snad nikdo nepoužívá. Našla jsem různé rady a ve všech to vyznívalo pro fakturu:...koupit dat v případě , že doloží k vyúčtování řádné účetní doklady, které budou splňovat náležitosti podle § 11 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v platném znění nebo vyhláška FKSP §3 odst. 4...z toho také spíš vyznívá faktura :(
Měli jste už kontrolu na FKSP a kdo ji prováděl?
pěkný den
skolka
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod hapop » stř 01. bře 2017 16:30:24

dobrý den, dar nepeněžní , ale i třeba masáže - klidně může být i paragon, pokud splňuje náležitosti účetního dokladu podle § 11 zákona č. 563/1991 Sb.
a) označení účetního dokladu
b) obsah účetního dokladu a jeho účastníky
c) peněžní částku nebo informaci o ceně za měrnou jednotku a vyjádření množství
d) okamžik vyhotovení účetního dokladu
e) okamžik uskutečnění účetního případu, není-li shodný s pís. d)
f) podpisový záznam podle § 33 odst. 4 osoby odpovědné za účetní případ
Z hlediska dodržení ustanovení vyhlášky o FKSP není rozhodující, zda jsou platby prováděné v hotovosti (z pokladny) nebo přímo převodem z bankovního účtu FKSP na základě předložené faktury. Rozhodující je, aby účetní doklad o zaplacení celkové částky splňoval všechny náležitosti účetního dokladu a byl vystaven na jméno zaměstnavatele. (to se týká hlavně u úhrady vstupenek, rekreaci, masáže...)
Kontroly FKSP - Brno - kontroluje krajský úřad - vyčísluje porušení ... město Brno provádí metodickou pomoc - konstatuje a doporučuje
hapop
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 31. bře 2011 19:05:09

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod skolka » čtv 02. bře 2017 7:32:27

Dobrý den, děkuji za odpověd, paragon ale neobsahuje účastníky viz : b) obsah účetního dokladu a jeho účastníky...???
Hledala jsem na netu a co jsem našla, tak paragony být nemůžou:
Odst. 4: „Příspěvek lze poskytnout pouze z fondu té organizační složky státu nebo příspěvkové organizace, která činnost zcela uhradila.“
Odst. 8: „Veškerá plnění z fondu, s výjimkou sociálních výpomocí, sociálních půjček a darů, jsou zaměstnancům poskytována nepeněžní formou.“
„Nepeněžní plnění – pod pojmem nepeněžní plnění se rozumí taková plnění poskytovaná organizací zaměstnanci, kdy celkové náklady na činnost nebo akci jsou uhrazeny organizací z fondu a zaměstnanci jsou poskytnuty za cenu sníženou o příspěvek z tohoto fondu. Nepeněžním plněním je rozdíl mezi cenou nebo náklady hrazenými organizací z fondu a cenou hrazenou zaměstnancem. To znamená, že nepeněžní plnění je, když celkovou hodnotu rekreace, celkovou cenu vstupenek do divadla, do kina, na rehabilitaci, na ples, celkové náklady na kulturní či sportovní akce atd. uhradí organizace z fondu. Účetní doklad o zaplacení zní na jméno organizace a zaměstnanci (jejich rodinní příslušníci) se účastní těchto činností (akcí) za cenu sníženou o příspěvek z fondu. Za příspěvek se považuje i plná úhrada, pokud tak stanoví Pravidla pro čerpání fondu.“ Tento výklad vyplývá z výše citovaných ustanovení vyhlášky o FKSP a jiný způsob plnění, pokud má jít o plnění nepeněžní, možný není.
Dotaz, který jsem zadala na Verlag:
Odpověd od Verlag 2016
Nepežní dar na paragon?
Podle § 3 odst. 4 vyhlášky o FKSP příspěvek lze poskytnout pouze z fondu té organizační složky státu nebo příspěvkové organizace, která činnost zcela uhradila.
Váš postup je nesprávný. PO by měla nejprve uhradit celou částku nákladů na věcný dar k životnímu jubileu (doklad o nákupu by měl znít na PO). Pokud částka výdajů přesahuje rozpočtovanou či schválenou sumu, pak po dohodě se zaměstnancem je PO povinna nadlimitní částku srazit ze mzdy zaměstnance. Také je možný postup, kdy nadlimitní částku uhradí např. odborová organizace, nebo se na ní tzv. „složí“ ostatní kolegové zaměstnance a tuto částku vloží do pokladny FKSP.
Každý si to vysvětluje asi jinak :(
Vám tedy kontrola paragony nenapadla?
skolka
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod skolka » čtv 02. bře 2017 7:42:22

Asi stále nerozumím,jak lze vystavit paragon,účtenku na jméno organizace? Zaměstnanec jde do domácích potřeb a něco si koupí za 2000,-, nebo si koupí oblečení, náramek...nebo je někde uvedeno, co lze kupovat?
Jsem tu rok a před tím paragony byly propláceny, ale žádná kontrola tu nebyla.
skolka
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod Slunecnice » čtv 02. bře 2017 11:40:51

U nás jednoznačně na fakturu, případnou částku "nad" zaměstnanec vloží na účet FKSP - mělo by to být před úhradou faktury.
Zaměstnanci jsou o tom předem informováni. Musí si vybrat dar tam, kde jsou ochotni fakturovat.
Slunecnice
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon 09. bře 2009 17:46:33

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod ave » čtv 02. bře 2017 11:54:04

U nás úplně stejně jako u Slunečnice. Neexistuje na paragon.
ave
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř 13. kvě 2009 12:23:03
Bydliště: valašsko

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod skolka » úte 07. bře 2017 10:36:25

jen pro zajímavost, co mi bylo odpovězeno :(

út 7. 3. 2017 9:27
sdělení k dotazu FKSP
Dobrý den na Váš dotaz sděluji, že věcný dar (2000,-) je z FKSP možné poskytnout, jak na fakturu, na které je příjemce škola, tak na paragon. Nutno doložit protokol o převzetí daru zaměstnancem.

Bc. Soňa Bartošová, DiS.
odbor školství - oddělení rozpočtu a financování
Krajský úřad Jihomoravského kraje
web: www.kr-jihomoravsky.cz
skolka
 
Příspěvky: 107
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod refi » čtv 09. bře 2017 11:31:35

měla jsem na to kontrolu v mé praxi dvakrát a paragon vždy prošel ... vysvětlení=pokladní zašla ke zlatníkovi (do elektra, do xy), koupila dar, dostala paragon, zaúčtovala do pokladny a převzetí daru si nechala potvrdit. řekněte mi, co je na tom špatně? nemusíte odpovídat, to je řečnická otázka :mosking: :whistle:
(jihomoravský kraj má evidentně rozum ...)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3101
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod lucinda33 » pon 27. bře 2017 6:59:20

Výdajový doklad z pokladny nesmí znít na jméno zaměstnance, kterému se dar dává. Ale ano, pokladní může dar koupit hotově a pak dar předat zaměstnanci. Obdarovaný zaměstnanec by neměl dostat do ruky žádné peníze, aby byl splněn pojem nepeněžní.
lucinda33
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř 10. srp 2011 12:30:03

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod macek1 » pon 27. bře 2017 8:08:59

My kupujeme dárkové poukazy do drogerie, Kauflandu, k Baťovi apod. a ty předáváme zaměstnancům při výročí. Poukaz je na 2 tisíce a co si za něj koupí je na nich. Na školení říkali, že poukazy jsou O.K.
macek1
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 23. bře 2010 15:48:53

Re: fksp dar nepeněžní

Příspěvekod MateřskáškolaOVA » úte 09. kvě 2017 14:14:32

Jen také připojím svůj názor a jak to děláme u nás. Nepeněžní dar, vždy na fakturu, máme v zásadách 1000,-, faktura zní na organizaci, pokud si zaměstnanec vybere věc dražší, nejdříve uhradí rozdíl na účet FKSP poté zaplatíme celou fakturu. K dokladům je přiloženo, že zaměsnanec převzal:.... a podpis a také, že ředitelka předala....podpis.
Než bych někdě běhala a kupovala zaměstnancům dárky :-D, jsem ráda, že si sami vyřídí faktury a je to bez starostí.
MateřskáškolaOVA
 
Příspěvky: 62
Registrován: úte 04. úno 2014 14:01:00


Zpět na Dary

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník