Insolvence

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Insolvence

Příspěvekod hkasparova » ned 20. úno 2022 21:10:21

Dobrý den,
prosím, poradíte, jak postupovat při insolvenci zaměstnance? Zkušenost s exekucemi mám, ty zadat umím, vím, co je třeba, ale s insolvencí jsem se ještě nesetkala. Mzdy zpracováváme v programu VEMA, exekuce zadávám do Stálých srážek, myslím že je to F23.
V lednu nastoupil zaměstnanec a 14 dní na to do datovky přišlo rozhodnutí soudu, že souhlasí s insolvencí. Na rozhodnutí jsou jmenovaní oba manželé, nějaká základní odměna insolvenčnímu správci, hodnota přihlášených pohledávek celkem. Také je tam příkaz zaměstnavateli, že má začít srážet ze mzdy a má na to pohlížet jako na přednostní exekuci. Splátkový kalendář ještě nedorazil. Zadala jsem tedy jako přednostní exekuci. Jenže dotyčný má 50% úvazek a odečetlo mu to nezabavitelné částky a tím pádem se nic neodvedlo. :-! Při zadávání druhu srážky jsem v nabídce insolvenci nenašla. Za mě nyní insolvence postrádá svůj smysl a dotyčný nesplňuje podmínky pro přiznání osobního bankrotu. Máte někdo zkušenost? Počítá se i u insolvence nezabavitelná částka? Nejradši bych viděla splátkový kalendář a dala pevnou částku, kterou to má měsíčně srážet. Co myslíte Vy? Moc děkuji za radu :)
hkasparova
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 21. led 2010 16:25:14

Re: Insolvence

Příspěvekod refi » ned 20. úno 2022 21:47:42

pokud mu insolvenci povolili, museli si ověřit, že na následujících tuším 5 let má dostatečný příjem na to, aby k oddlužení došlo. Ve Vemě byste měla mít v F23 i druh srážky pro insolvenci, pokud nemáte, tak je to dost divné, protože ve standardu je. U insolvence se neuvádí dlužná částka, tzn. že se sráží tak dlouho, dokud ji insolvenční správce neukončí. Pokud má malý příjem, je možné, že má příjmy ještě odjinud nebo má případně důchod a sráží se i z něj, potom by mohla být u vás snížena nezabavitelná částka a srážky by se prováděly. To si zkuste zjistit od zaměstnance nebo insolvenčního správce. Pokud půjdete do F1 a postavíte se na zaměstnance, můžete na klávesu F7 mít navíc funkci prohlížení insolvence na webu, kde je k insolvenci nejvíce informací.
Co se týká toho druhu srážky, ještě se znovu podívejte a pokud nenajdete, napíšu Vám, jak si ji přidáte do tabulky.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Insolvence

Příspěvekod hkasparova » pon 21. úno 2022 11:14:28

Moc děkuji za tak rychlou odpověď :thumbs up: Máte pravdu, druh insolvence zde je, nabízí mi to 2 kódy - "1" Insolvence, ta je zadaná již od roku 1990 a "19" Insolvence - částka, ta má platnost od září 2021. Zkusila jsem zadat "1", ale žádná srážka se neprovedla. U té "19" se dá zadat předepsaná částka, předpokládám, že ta, která by byla na splátkovém kalendáři, ale ten nemám k dispozici. A když ji zkusím zadat cvičně, tak se stejně nesrazí, předpokládám, že vzhledem k výši nezabavitelné částky, stejně jako u toho druhu "1". Mám tedy zadáno správně? Pořád mám strach, abych něco nepokazila.... :) Jiné příjmy, co vím, nemá a důchod také ne (je osoba zdravotně znevýhodněná).
A ještě, prosím, ověření si mé myšlenky - u jiného zaměstnance, který má exekuce, mi jednu v rámci milostivého léta zrušili, že je zaplacená. Rozhodnutí jsme obdrželi v průběhu listopadu, takže za listopad už jsem mu ji ze mzdy nestrhla. Nyní mi přišel na účet přeplatek k této exekuci ve výši 1 splátky, která odešla ještě v listopadu. Myslím si správně, že částku nebudu vracet dotyčnému, ale pošlu ji na úhradu jiné exekuce jako mimořádnou splátku po předchozí domluvě s exekutorem?
Moc děkuji, ještě že toto forum je :thumbs up:
Hezký den
hkasparova
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 21. led 2010 16:25:14

Re: Insolvence

Příspěvekod refi » pon 21. úno 2022 13:32:48

ano, vrácenou srážku přidejte k jiné exekuci, pokud jich má více.
co se týká té insolvence, je to zvláštní, že byla povolena, ale nějaký důvod mít museli, i když příjem neodpovídá. pokud by vám napsali, že máte potlačit nebo snížit nezabavitelnou částku, tak to proveďte přes formulář F29 druh 13. Pokud by měla být nezabavitelná částka úplně potlačena, tak zadáte do částky nulu.
Někdy se ale insolvence chovají i tak, že si insolvenční správce řekne o celou výplatu a pak sám pošle zbytek zaměstnanci. tak držím palce :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Insolvence

Příspěvekod marulinek001 » pát 06. kvě 2022 9:32:38

refi píše:ano, vrácenou srážku přidejte k jiné exekuci, pokud jich má více.
co se týká té insolvence, je to zvláštní, že byla povolena, ale nějaký důvod mít museli, i když příjem neodpovídá. pokud by vám napsali, že máte potlačit nebo snížit nezabavitelnou částku, tak to proveďte přes formulář F29 druh 13. Pokud by měla být nezabavitelná částka úplně potlačena, tak zadáte do částky nulu.
Někdy se ale insolvence chovají i tak, že si insolvenční správce řekne o celou výplatu a pak sám pošle zbytek zaměstnanci. tak držím palce :thumbs up:


Ahoj refi,
jak prosím zadám ve Vemě insolvenci, kdy mám celou výplatu posílat insolvenčnímu správci?
Děkuji moc za radu
marulinek001
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 19. srp 2019 10:05:29


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 3 návštevníků