izolačka

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

izolačka

Příspěvekod jabu » úte 01. úno 2022 15:37:18

Dobrý den, chápu dobře, že za pracovní neschopnost - karanténa a pracovní neschopnost - izolace - je na obě příspěvek izolačka 370,--. Děkuji
jabu
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř 16. říj 2013 10:43:29

Re: izolačka

Příspěvekod jitumk » úte 01. úno 2022 19:08:01

Dobrý den,
ano, izolačka se vyplácí za prvních 14 kalendářních dní a je jedno jestli je zaměstnanec pouze v karanténě nebo v izolaci = pozitivní, ale musí to mít uvedené na neschopence.
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: izolačka

Příspěvekod Miiaaa » úte 08. úno 2022 12:50:45

Dobrý den,
ještě dotaz na toto téma. Musím o příspěvek 370 Kč někde, žádat? Vyplňovat na OSSZ....? Mzdový program mi vypočetl automaticky, jen nevím, zda musím někde evidovat žádost...??

Moc děkuji za odpověď
Miiaaa
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 02. pro 2021 10:41:36
Bydliště: JČ kraj

Re: izolačka

Příspěvekod savy » úte 08. úno 2022 22:01:34

Já se raději taky ujistím, na webu ČSSZ se píše karanténa s navazující izolací se považuje za jednu sociální událost, takže když měla škola 5 dní karanténu a v jejím průběhu nebo následně někteří zaměstnanci skončili v izolaci, je to celé brané jako jedna neschopenka a nárok na příplatek je po celou dobu pokud nepřesáhne 14 dní?

Miiaaa: na Přehledu o výši pojistného je přidaná část Odečty pojistného, tam by měl program vyplnit počet zaměstanců a celkovou výši karanténních příspěvků.
savy
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř 17. čer 2009 23:29:50
Bydliště: JM kraj

Re: izolačka

Příspěvekod jitumk » stř 09. úno 2022 11:14:16

Dobrý den savy,
ano, je to jedna událost na sebe navazující, takže prvních 14 dní mají nárok na mimořádný příspěvek. Kdyby měli zaměstnanci 5 dní karanténu, tak mají ještě za 9 dní izolace nárok na příspěvek.
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: izolačka

Příspěvekod jitumk » stř 09. úno 2022 11:22:22

Miiaaa píše:Dobrý den,
ještě dotaz na toto téma. Musím o příspěvek 370 Kč někde, žádat? Vyplňovat na OSSZ....? Mzdový program mi vypočetl automaticky, jen nevím, zda musím někde evidovat žádost...??

Moc děkuji za odpověď



O příspěvek nežádáte, prostě o to, kolik máte mimořádný příspěvek, pošlete na OSSZ v odvodech méně. Zaslaná výše odvodu Vám musí sedět s měsíčním hlášením na OSSZ, kde musí být uvedena původní výše pojistného, vyčíslený příspěvek + počet zaměstnanců, kterých se to týká a skutečný odvod pojistného.
Já pro přehlednost o všem účtuji na zvláštních AÚ. Příspěvek 521/331 = příspěvek plusem a 524/336 = příspěvek mínusem , lze účtovat i 336/524 bez použití mínusu, ale to mi můj program neumožňuje. V účetnictví to je pak krásně vidět.
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: izolačka

Příspěvekod savy » čtv 10. úno 2022 14:21:07

jitumk píše:Dobrý den savy,
ano, je to jedna událost na sebe navazující, takže prvních 14 dní mají nárok na mimořádný příspěvek. Kdyby měli zaměstnanci 5 dní karanténu, tak mají ještě za 9 dní izolace nárok na příspěvek.

Děkuji
savy
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř 17. čer 2009 23:29:50
Bydliště: JM kraj

Re: izolačka

Příspěvekod škola » čtv 17. úno 2022 15:30:44

Dobrý den, uplatňujete při účtování izolačky na nákladových účtech - 521/331 a 524/336 účelový znak UZ?
Děkuji
IG
škola
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř 08. dub 2009 15:47:52

Re: izolačka

Příspěvekod jitumk » pát 18. úno 2022 11:20:12

Dobrý den,
ano účtuji i i s ÚZ 33353, nemoci hradím z ONIV a snižuji i 524 s uvedením ÚZ.
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: izolačka

Příspěvekod škola » pát 18. úno 2022 14:48:49

Dobrý den,
myslíte že je to správně používat UZ? Nebude s tím problém při vyúčtování dotací na platy? Je to vlastně příspěvek, o který si snížíme odvod na sociálku. Ale ovlivní nám to ten závazný ukazatel na platy, který bude vyšší o ten příspěvek. Toto je pouze můj názor a vůbec nevím jestli správně uvažuji. Nemáte někdo nějaké informace od zřizovatele?
Děkuji a přeji pěkný den.
IG
škola
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř 08. dub 2009 15:47:52

Re: izolačka

Příspěvekod jitumk » pát 18. úno 2022 15:11:12

Domnívám se, že používání ÚZ je správné a naopak jeho nepoužití by bylo chybné. ÚZ bych neuváděla jen pokud bych to hradila z vlastních zdrojů. Již jsem to takto účtovala loni a s ročním zúčtováním státního rozpočtu to neplechu nedělalo.
Izolačku beru (jako běžnou nemoc) z ONIV a to nejsou závazné ukazatele. Zjednodušeně se dá říct, že mezi odvody, přídělu do FKSP a ONIV se dají peníze "přelévat", v rozpočtu to jsou orientační ukazatele. Závazné jsou pouze platy a OON. Na konci roku až pokryji všechny odvody a příděl do FKSP vždy něco málo zbyde a ten zbytek použiji jako ONIV.
Izolačka je vlastně čerpání ONIV a snížením odvodu na SP se zase ty ONIV jakoby zpětně navýší. Závazná je ta celková částka na odvody, FKSP a ONIV, ale jinak je jedno jestli dáte např. do FKSP o 100,00 Kč více a do SP zase méně než je v rozpočtu. Důležité je neutratit víc než dostanu.
Jen pro doplnění - jsme ZŠ a MŠ.
Budu moc ráda, když se někdo připojí se svou zkušeností. Nemohu 100% tvrdit, že je můj postup správný, ale dělám to tak :) .
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: izolačka

Příspěvekod škola » pát 18. úno 2022 16:55:50

Moc děkuji a rozumím už, nějak jsem si vlastně neuvědomila ze izolačka se platí z ONIV.
Zdravím
IG
škola
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř 08. dub 2009 15:47:52

Re: izolačka

Příspěvekod Miiaaa » pon 21. bře 2022 12:20:18

Tak jsem ověřovala a UZ ano !!! Děkuji všem za odpovědi :)

jitumk píše:Domnívám se, že používání ÚZ je správné a naopak jeho nepoužití by bylo chybné. ÚZ bych neuváděla jen pokud bych to hradila z vlastních zdrojů. Již jsem to takto účtovala loni a s ročním zúčtováním státního rozpočtu to neplechu nedělalo.
Izolačku beru (jako běžnou nemoc) z ONIV a to nejsou závazné ukazatele. Zjednodušeně se dá říct, že mezi odvody, přídělu do FKSP a ONIV se dají peníze "přelévat", v rozpočtu to jsou orientační ukazatele. Závazné jsou pouze platy a OON. Na konci roku až pokryji všechny odvody a příděl do FKSP vždy něco málo zbyde a ten zbytek použiji jako ONIV.
Izolačka je vlastně čerpání ONIV a snížením odvodu na SP se zase ty ONIV jakoby zpětně navýší. Závazná je ta celková částka na odvody, FKSP a ONIV, ale jinak je jedno jestli dáte např. do FKSP o 100,00 Kč více a do SP zase méně než je v rozpočtu. Důležité je neutratit víc než dostanu.
Jen pro doplnění - jsme ZŠ a MŠ.
Budu moc ráda, když se někdo připojí se svou zkušeností. Nemohu 100% tvrdit, že je můj postup správný, ale dělám to tak :) .
Miiaaa
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 02. pro 2021 10:41:36
Bydliště: JČ kraj

Re: izolačka

Příspěvekod stredni skola » stř 23. bře 2022 15:25:51

Za mě izolačka bez UZ, tu nám pokryje snížený odvod SP.
stredni skola
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř 04. bře 2009 13:13:59

Re: izolačka

Příspěvekod stredni skola » čtv 24. bře 2022 13:21:25

Ještě pro vysvětlení, jak jsem to myslela. Při účtování izolačky s účelovým znakem (UZ) dotace se může stát, že přijde kontrola a neuzná vám tento výdaj za oprávněné čerpání, když s UZ neúčtujete, nic neporušíte, bude v účetnictví jen 521/524.
"Svým charakterem je uvedený příspěvek mimořádným specifickým plněním při nařízené karanténě, který není náhradou platu, jenom se s platem vyplácí.
Podle § 2 odst. 1 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů, základní příděl, kterým je tvořen fond, činí v organizačních složkách státu a v příspěvkových organizacích 2 % ročního objemu zúčtovaných nákladů na platy a náhrady platů, popřípadě na mzdy a náhrady mzdy a odměny za pracovní pohotovost.
Vzhledem k tomu, že mimořádný příspěvek zaměstnanci při nařízené karanténě není považován za náhradu platu, nezahrnuje se do ročního objemu nákladů na platy, z něhož je tvořen základní příděl do FKSP. Určení charakteru mimořádného příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě bylo projednáno s Ministerstvem práce a sociálních věcí, který je gestorem zákona č. 121/2021/Sb."
stredni skola
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř 04. bře 2009 13:13:59

Další

Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků