otcovská dovolená

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

otcovská dovolená

Příspěvekod Ditta » úte 23. dub 2019 12:52:02

Ahoj radilky,
mám poprvé otcovskou dovolenou. Máte s tím nějaké zkušenosti? Na co si dávat pozor? Určitě budu potřebovat rodný list dítěte, abych prokázala, že je zapsán v matrice. Pak si ZMC zažádá o dávku a co dál? Hlásíte na zdravotní pojišťovnu, sociálku?
Díky
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: otcovská dovolená

Příspěvekod Waja » stř 24. dub 2019 14:17:53

Jestli myslíte jako otcovskou dovolenou čerpání sedmi kalendářních dní v době do šesti týdnů věku narozeného dítěte, tak jsem tento případ měla minulý měsíc. Také jsem o tom moc nevěděla a zjišťovala jaký je postup. Na stránkách ČSSZ https://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/nemoce ... isteni.htm je tiskopis: Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou). Ten musí zaměstnanec vyplnit a doložit zaměstnavateli rodný list dítěte. Zaměstnavatel vypracuje přílohu jako při nemocenských dávkách a zašle ji se žádostí na příslušnou SSZ. Rodný list se na sociálku neposílá, ta si ověří narození dítěte sama. Pak si zaměstnanec buď může na základě této žádosti požádat o naplacené volno, nebo o sedm dní rodičovaké dovolené (to je výhodnější z důvodu započítávání dob). Do mzdového programu jsem pak zadala vynětí ze stavu z důvodu rodičovské dovolené a tuto skutečnost jsem nahlásila na zdravotní pojišťovnu kódem M a odhlásila pak kódem U.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32

Re: otcovská dovolená

Příspěvekod Ditta » čtv 25. dub 2019 6:16:28

Děkuju za radu, je to tak, jak píšete, už jsem se k tomu taky dopátrala. V mém programu se to takhle dělá. Volala jsem známé a ta to má jako nemocenskou dávku či jak? Výhodnější je otcovská + rodičovská dovolená. Otec když je na rodičovské dovolené tak má stejnou ochranu jako maminka na rodičovské a otcovská + neplacené volno nemusí zaměstnavatel odsouhlasit na rozdíl od rodičovské se kterou by měl vždy souhlasit.
Díky moc!
Dita
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: otcovská dovolená

Příspěvekod Ditta » čtv 25. dub 2019 6:21:05

Ještě dodatek: ze školeních jsem měla dost zmatek s ohlašováním na ZP. Jeden školitel říkal ohlašovat na ZP, druhý ne neohlašovat. Takže jenom pro upřesnění. Je to tak, že pokud čerpá rodičovskou, tak ohlašuji a když neplacené volno, tak neohlašuji?
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: otcovská dovolená

Příspěvekod Waja » pon 29. dub 2019 12:13:10

Ano, je to tak. Pokud čerpá rodičovskou, tak na ZP přihlásit a odhlásit. Neplacené volno se neohlašuje.
Waja
 
Příspěvky: 80
Registrován: pát 17. zář 2010 9:42:32


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků