Přesčasy u těhotné?

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Přesčasy u těhotné?

Příspěvekod Ditta » pon 15. kvě 2017 10:37:20

Na školení vedoucích bezpečák řekl, že těhotná nemůže dělat přesčasy. Více jim k tomu neřekl. Já mám školení bezpečnosti práce až za týden, přesto se chci zeptat. Je to tak, že ZMV jí je nesmí nařídit, ale ona když je THP pracovník a potřebuje si dodělat různé věci tak, že zůstane třeba o hodinku v práci déle, že to nevadí a mohu jí je normálně počítat do přesčasů? Případně kde najdu, že je to něčím okleštěno? Zaměstnankyně nechce abych jí je psala, aby nebyl problém, ale zdá se mi to přitažené za vlasy.
Děkuji předem za reakce.
Ditta
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40

Re: Přesčasy u těhotné?

Příspěvekod refi » pon 15. kvě 2017 13:54:45

par. 241 ZP, odst. 3:

(3) Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

takže výklad je dle mně jednoznačný. v době těhotenství nesmí být přesčas ani na žádost těhotné. při péči o dítě do 1 roku věku nesmí přesčas nařídit, ale může povolit na vlastní žádost těhotné.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Přesčasy u těhotné?

Příspěvekod witty » pon 15. kvě 2017 14:12:50

Leda že by zaměstnavatel nevěděl o těhotenství, pak by přesčasy dělat mohla :-)

Naše kontrolorka z ÚP říká: kde není žalobce, není soudce. Neboli když to oběma stranám vyhovuje... (já vím, že ZP říká něco jiného).
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Přesčasy u těhotné?

Příspěvekod Ditta » pon 15. kvě 2017 19:10:41

Děkuji oběma.
Ditta
Ditta
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 12. kvě 2017 18:31:40


Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron