Přečerpání volna na samostudium

dočasná pracovní neschopnost, dovolená, svátky, neplacená volna, odměny

Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod danka » čtv 20. dub 2017 9:33:17

Radilky, jde opravit přečerpání volna na samostudium pedagoga? Asistentka má zkrácený úvazek a mě to nějak nedošlo. Volno čerpala v březnu a vychází mi 2 přečerpané dny.
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod refi » ned 23. dub 2017 23:05:00

ptáte se, jak opravit v programu nebo obecně? a co tedy čerpala, když už neměla volno na samostudium?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod danka » pon 24. dub 2017 9:10:23

Jde mi o to, že má zkrácený úvazek 0,625 rovnoměrně každý den 5 hodin. Podle zákona o PP při sjednání kratší pracovní doby se úměrně tomu sníží rozsah volna. Nevím jak to mám pochopit.
Myslím si, že už má sníženo tím, že má náhradu jen za 5 hodin.
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod witty » pon 24. dub 2017 10:12:58

Já to selským rozumem beru tak, že má 12 pětihodinových dnů samostudia a hotovo. Také mám několik pedagogů se sníženým úvazkem.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod danka » pon 24. dub 2017 12:54:56

Witty, děkuju. Tak to mám určitě dobře. Někde jsem četla, že se má krátit i podle úvazku, ale moc se mi to nezdálo. Jsem ráda, že mám radilky :thumbs up:
danka
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. úno 2010 23:04:36

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod refi » pon 24. dub 2017 15:11:33

krátí se to tam, kde není sjednána smlouva na celý rok nebo nepracuje každý den v týdnu. tam kde se krátí úvazek, ale zůstane zachována práce 5 dní v týdnu, není nutné krátit nárok na samostudium, stejně jako se nekrátí např. dovolená. jen jak tu píšete, ten den čerpání je prostě kratší.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod pavla ma » stř 26. dub 2017 15:09:16

Nám kontrola napadla, že jsme samostudium nekrátili dle úvazku. Moji argumentaci, že tím to má zaměstnanec vlastně kráceno 2x nestačil. Takže v našem kraji se krátí 12 dní úvazkem a ještě to mají zaplacené sníženým počtem hodin odpovídajícím úvazku.
pavla ma
 
Příspěvky: 69
Registrován: pon 20. čer 2011 8:11:57

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod refi » stř 26. dub 2017 16:13:38

pavli, potom bych tento výklad rozporovala, není na to nikde metodika. pokud máte chuť a čas, ráda bych jejich argumentaci, kterou nejspíš uplatnili v zápise z kontroly, viděla. nemůžete sem vložit?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod refi » stř 26. dub 2017 16:21:28

našla jsem k tomu velice zajímavý dokument, bohužel nevím,jak to skončilo ....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod georga » čtv 27. dub 2017 12:54:56

Prosím, kde a jak zadáváte ve VEMĚ čerpání volna na samostudium?
georga
 
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 02. čer 2011 13:31:40

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod witty » čtv 27. dub 2017 14:04:00

georga: v F4 zadáte údaj, kolik má pedagog dní samostudia (nárok) a v náhradách - typ 2, druh 180 dáváte čerpání.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod pavla ma » pon 01. kvě 2017 15:02:00

refi píše:pavli, potom bych tento výklad rozporovala, není na to nikde metodika. pokud máte chuť a čas, ráda bych jejich argumentaci, kterou nejspíš uplatnili v zápise z kontroly, viděla. nemůžete sem vložit?

Dobrý den, moc ráda bych vložila, ale bohužel se k tomu nedostanu (jsem externí zpracovatel mezd). Přikládám jeden z mnoha metodických výkladů, které máme k dispozici. Můžu vyjádření od Ing.Marušáka poslat dál? Svým kolegyním, příp. si znovu prověřit výklad a odvolat se na pana inženýra?
A teď již slíbené vyjádření.

Čerpání studijního volna
Jsem pedagogický pracovník a pracuji u jednoho zaměstnavatele na dva částečné úvazky, a to jako vychovatel na 0,66 úvazku a jako učitel na 0,42 úvazku. Jak se mi má počítat nárok na studijní volno?

1. Pokud má zaměstnanec více pracovněprávních vztahů k témuž zaměstnavateli (například dva pracovní poměry), posuzují se práva a povinnosti z nich vyplývající zcela samostatně. Tento princip samostatného posuzování jednotlivých pracovněprávních vztahů platí i za situace, kdy zaměstnanec pracuje pro více zaměstnavatelů.
2. Jedním ze způsobů, kterým se uskutečňuje další vzdělávání pedagogických pracovníků, je samostudium (§ 24 odst. 4 písm. b) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících). V ustanovení § 24 odst. 7 tohoto zákona je pak uvedeno: „K dalšímu vzdělávání uvedenému v odstavci 4 písm. b) pedagogickým pracovníkům přísluší volno v rozsahu 12 pracovních dnů ve školním roce, nebrání-li tomu vážné provozní důvody nebo účast pedagogického pracovníka na dalším vzdělávání podle odstavce 1 nebo 2; dobu čerpání volna určuje ředitel školy. Za dobu čerpání tohoto volna přísluší náhrada platu, která se rovná výši ušlého platu. Trvá-li pracovní poměr jen část školního roku, přísluší za každý měsíc trvání pracovního poměru jedna dvanáctina volna podle věty první. Při sjednání kratší než stanovené týdenní pracovní doby se úměrně tomu sníží rozsah volna podle věty první. Nevyčerpané volno či jeho poměrná část bez dalších nároků zaniká. Volno podle věty první se pro pracovněprávní účely považuje za překážku v práci na straně zaměstnance.“
V případě uvedeném v dotazu bude tedy v každém pracovním poměru rozsah volna krácen úměrně rozsahu kratší pracovní doby. V pracovním poměru s úvazkem 0,66 činí počet pracovních dnů volna k samostudiu 12 x 0,66 = 7,92, což lze zaokrouhlit na 8 dnů. V pracovním poměru učitele s úvazkem 0,42 činí počet dnů volna 12 x 0,42 = 5,04, po zaokrouhlení 5 dnů.
3. Takto stanovený počet pracovních dnů volna k samostudiu máte právo čerpat opět nezávisle z každého pracovního poměru. Dobu čerpání určuje ředitel školy (viz citovaný § 24 odst. 7 zákona č. 563/2004 Sb.). Čerpání volna k samostudiu je podle mého názoru možno určit sice zvlášť z každého pracovního poměru, ale souběžně na den (obdobně jako je souběžně v jeden den vykonávána práce v každém pracovním poměru). Pokud by toto volno na samostudium nebylo čerpáno souběžně, čerpal by v jeden den zaměstnanec z jednoho pracovního poměru volno, v druhém pracovním poměru by konal práce dle pracovní smlouvy. Z titulu čerpání volna by pobíral náhradu platu, z titulu výkonu práce plat. Pokud bude zaměstnanec čerpat souběžně z každého pracovního poměru volno k samostudiu, bude z titulu čerpání volna pobírat v obou pracovních poměrech náhradu platu. To platí o čerpání volna k samostudiu i v době vedlejších prázdnin.
Vít BERKA
pavla ma
 
Příspěvky: 69
Registrován: pon 20. čer 2011 8:11:57

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod refi » čtv 04. kvě 2017 19:02:52

pavli, toto fórum je veřejné, registrace zdarma, takže vše, co se zde probírá, je určeno ke zveřejnění. odpověď pana berky jsem už na netu taky četla a nesouhlasím s ní. a pokud bych ještě dělala ve školství a nějaká kontrola by mi to vytkla, šla bych do boje :evil: :mosking:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod witty » pát 05. kvě 2017 7:28:58

Já to právě taky kdysi četla, ale toto dvojí krácení pro mě postrádá logiku, tak jsem ho "vnitřně zavrhla." :lol: Kontrolu jsme tu zatím neměli.
Pamatuji dobu, kdy samostudium (volno) neexistovalo. Pak to asi někomu nahoře bylo blbý, aby většina pedagogů o jarkách a Vánocích bylo doma jen tak, (ještě jsem zapomněla na podzimní prázdniny), tak vymysleli toto. A pak ještě budou buzerovat s krácením, sakrafix. Uf, to jsem se rozčílila.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Přečerpání volna na samostudium

Příspěvekod JitkaMan » úte 09. kvě 2017 10:01:47

Logicky mi to taky nepřijde správné krátit, ale abych se nehádala s případnou kontrolou, tak studijní volno krátím podle úvazku.
JitkaMan
 
Příspěvky: 179
Registrován: úte 01. pro 2015 14:48:35

Další

Zpět na Náhrady, odměny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků