Daně jako OSVČ a student

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Daně jako OSVČ a student

Příspěvekod ondra999 » sob 09. led 2021 15:59:41

Dobrý den, po dlouhém hledání na internetu jsem nenašel nic, co by mi stručně, polopaticky odpovědělo na mé otázky k placení daní jako student a OSVČ

Je jich hned několik...

1. v říjnu jsem si založil živnost a vydělal za minulý rok (pracoval jsem měsíc a půl) 36 750Kč, budu vyplňovat přiznání, kolik můžu očekávat, že zhruba zaplatím na dani? Každá kalkulačka mi vyhazuje jiný výsledek

Furt jsi teda nejsem jistý, jak je to se zdravotním a sociálním, platím ho nebo ne? Nevím kam se posílají peníze, nevím jak ani do kdy. Nedojde něco jako dopis/email, kde by bylo přesně napsáno, kam kolik peněz poslat?

2. Přihlásil jsem se tento rok k paušálové dani, bohužel až teď mi došlo, že těch 5 469 Kč budu muset platit každý měsíc jako zálohy, ale já nepředpokládám, že budu mít každý měsíc výdělky, pracuji jen občas, spíše nárazově než celou dobu, právě kvůli mému studiu. A taky ani nevím, jestli to teda bude ta částka, protože je z drtivé většiny tvořena zdravotním a sociálním, které nevím, jestli teda mám platit. Pokud ano, nebudu schopný platit každý měsíc tuhle částku. Dá se nějak odhlásit, nebo budu muset přerušit živnost? Pokud ji přeruším, budu muset stejně zaplatit za leden?

Prosím, byl by mi někdo schopný "polopaticky" vysvětlit, jak a co mám teď dělat, abych se vyhnul nedejbože exekuci?
ondra999
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 04. led 2021 9:56:17

Re: Daně jako OSVČ a student

Příspěvekod JitkaMan » pát 15. led 2021 9:05:48

Pokud jste měl příjmy jen 36 750 Kč, tak za rok 2020 žádnou daň ani sociální platit nebudete. Zdravotní zaplatíte nějakou malinkou částku, to se platí vždy, pokud je zisk.

Myslím, že jste s paušální daní udělal docela chybu a zřejmě se vám to nevyplatí. S tímto, co jste vydělal za rok 2020 byste v roce 2021 neplatil žádné zálohy na sociální ani zdravotní. A pokud byste vydělal za rok 2021 nějakých 300 tisíc, tak daň z příjmů byste neplatil žádnou po uplatnění slevy na poplatníka a na studenta. Nevím jaké máte výdaje nebo zda byste uplatňoval paušální výdaje 60 %, nedá se to přesně říct. Pokud byste žádné skutečné výdaje neměl a uplatňoval výdaje paušálem 60 %, tak byste doplácel nějaké sociální a zdravotní - zhruba tak 55 tisíc při příjem 300 tisíc za rok, co jsem spočítala jen tak na rychlovku. Pokud byste vydělal o dost víc peněz, tak se vám už paušální daň vyplatí.

Z paušální daně se odhlásit nedá, až na konci roku 2021.

Velice doporučuji najít si účetní/ho, který vám všechno vysvětlí a podá za vás. Musíte podat daňové přiznání za rok 2020 a také přehledy na sociální a zdravotní.
JitkaMan
 
Příspěvky: 179
Registrován: úte 01. pro 2015 14:48:35


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků