opět daň.zvýhodnění na děti

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

opět daň.zvýhodnění na děti

Příspěvekod anelkakozlova » stř 22. bře 2017 17:50:42

Čím více přemýšlíš,tím se v tom ztrácíš i banalita je pak k nerozlousknutí.Během roku mi první dítě zaměstnance ztratilo nárok na zvýhodnění,druhé zůstalo.Padá automaticky z druhé pozice na první?Logicky ano,je to tak? A ještě:čím prokazujeme zvýhodnění na manželku?Mám potvrzení z jejího zaměstnání,že si za rok vydělala jen 58 tis./nicotný příjem/.Mám od ni chtít prohlášení,že už jiný příjem neměla?Moc díky všem.
anelkakozlova
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř 18. led 2017 21:10:32

Re: opět daň.zvýhodnění na děti

Příspěvekod witty » čtv 23. bře 2017 9:21:45

K dítěti: ano, je to tak, původní "druhé dítě" se posune na první příčku, protože je vlastně jen jedno = automaticky je první.

A po manželce bych chtěla čestné prohlášení. Potvrzení z práce je zbytečné, takových prací může mít nepočítaně a v součtu přesáhne limit, případně může mít další příjmy, které se počítají do příjmů manželky, takže řešení je čestné prohlášení. Hlavně aby zvážila, jaké všechny příjmy se berou v potaz, mateřská, nemocenská, důchod, pronájem, podpora z ÚP... vlastně skoro všechny až na pár výjimek, což jsou dávky státní sociální podpory, sociální péče, pomoc v hmotné nouzi, příjmy v souvislosti s péčí o osobu blízkou, státní příspěvky na penzijko a podpora ke stavebku, stipendium.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: opět daň.zvýhodnění na děti

Příspěvekod anelkakozlova » čtv 23. bře 2017 12:05:41

Moc díky. ;)
anelkakozlova
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř 18. led 2017 21:10:32

Re: opět daň.zvýhodnění na děti

Příspěvekod refi » úte 28. bře 2017 12:53:56

právě jste popsala dvě nejčastější chyby, díky kterým se doměřují doplatky na daních .... nesprávně posouzené daňové zvýhodnění a nesprávně posouzené příjmy, které spadají/nespadají do příjmů manželky/manžela ...
witty to napsala správně, já tedy ještě kopíruji výčet příjmů, které se zahrnují nebo nezahrnují do příjmů partnera - podotýkám, že to posouzení musí provést sám zaměstnanec, nikoliv mzdová účetní, té bude stačit čestné prohlášení:

Příjmy, které se do vlastního příjmu manžela či manželky nezahrnují (úplný výčet):
• dávky státní sociální podpory,
• dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna,
• dávky osobám se zdravotním postižením,
• dávky pomoci v hmotné nouzi,
• příspěvek na péči, sociální služby,
• státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,
• státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření,
• státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření,
• stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání,
• příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen.
Příjmy, které se do příjmů manžela či manželky zahrnují (namátkový výčet, často chybně uplatňovaných):
• veškeré příjmy od zaměstnavatele "v hrubém",
• příjmy z podnikání, příjmy z nájmu atd.,
• příjmy od daně osvobozené např. z prodeje nemovitosti, auta, cenných papírů,
• všechny druhy důchodů,
• nemocenská,
• náhrada mzdy při pracovní neschopnosti,
• ošetřovné,
• podpora v nezaměstnanosti,
• peněžitá pomoc v mateřství,
• odměny pěstouna.

Mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, ošetřovné vyplacené v lednu 2017, se započítávají do vlastního příjmu manželky/manžela až ve zdaňovacím období roku 2017. Naproti tomu mzda za prosinec 2016 vyplacená v lednu 2017 se zahrnuje do vlastního příjmu manželky/manžela ve zdaňovacím období roku 2016.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: opět daň.zvýhodnění na děti

Příspěvekod pavla ma » stř 29. bře 2017 11:25:16

Milé radilky, chtěla jsem se poradit.
Je nutné dokládat čestné prohlášení manžela - manželky na kterou si zaměstnanec uplatňuje slevu, když v daňovém prohlášení o tuto slevu žádá a podepisuje, že neměla příjem vyšší než 68000? - vše je v textu daňového prohlášení na str. 4 vypsáno. Příjde mi to jako další zbytečný papír - co na to kontrola z FÚ, když čestné prohlášení nemám? Děkuji za Vaše názory.
pavla ma
 
Příspěvky: 69
Registrován: pon 20. čer 2011 8:11:57

Re: opět daň.zvýhodnění na děti

Příspěvekod witty » stř 29. bře 2017 13:53:26

Vždycky záleží ta tom, jaký člověk Vám přijde na kontrolu. Někdo je benevolentnější, jiný ne.
Pamatuji se, že kdysi JUDr. Kohoutová na školení říkala, že zaměstnanec do prohlášení napíše, že manžel/ka nemá příjmy nad limit a tím pádem si za to ručí. Na školení loni v prosinci říkali, že manželka se prokazuje oddacím listem, čestné prohlášení manželky není v zákoně, ale raději ho máme chtít.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: opět daň.zvýhodnění na děti

Příspěvekod refi » stř 29. bře 2017 21:18:32

pokud to potvrdí a podepíše přímo v prohlášení, tak není důvod mít čestné prohlášení. kontrola ať ukáže paragraf, který nařizuje duplicitní doložení stejné věci. něco jiného podle mně ale je, pokud se v praxi stane, že vše vypíše mzdová účetní a zaměstnanec jen podepíše, potom by se neprokázalo, že to prohlásil skutečně sám zaměstnanec a čestné prohlášení by tomu pomohlo.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: opět daň.zvýhodnění na děti

Příspěvekod witty » čtv 30. bře 2017 9:45:27

Mně na téhle věci udivuje, že jeden člověk (zaměstnanec) může prohlašovat o jiném člověku (manželce), že má/nemá jaké příjmy.
Vždyť to nemůže se zárukou vědět, jestli manželka na MD třeba nedělá nějakou časově flexibilní nenáročnou nárazovou brigádu (např. mystery shoppera v obchodě nebo placené vyplňování průzkumů na internetu nebo cokoli jiného) a peníze si nechá posílat na jiný účet... já vím, že manželé by si to měli doma ujasnit, ale víte co....
Já myslím, že čestné prohlášení manželky je logičtější, než "ale žena říkala, že si víc nevydělala a já jí věřil".
(tento týden někde psali, že kontrolou se zjistil a doměřil nedoplatek na daních kolem 1 milionu jen za neoprávněnou slevu na manželku)
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: opět daň.zvýhodnění na děti

Příspěvekod refi » čtv 30. bře 2017 10:30:46

beru to tak, že vzhledem k jejich manželství je potom případný postih za nesprávné posouzení příjmů manželky/manžela postihem pro oba. proto co jeden prohlásí o druhém nesprávně, zasáhne jejich společnou kasu. pokud to tak není a každý si jede ve své režii, to už pak není věc finančáku ani mzdovky.

za neoprávněnou slevu na manželku bylo už doměřeno 10 mil. kč, za neoprávněně poskytnuté daňové zvýhodnění na dítě dokonce 17,5 mil. kč ... jsou to prostě oblasti, kde se nejvíce chybuje a je evidentní proč. obzvlášť když se začaly "číslovat" děti ...

a to je ještě stále ve hře snížení odvodů na SP podle počtu dětí, takže zábava nekončí .... :evil:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků