Rozvod manželství - sleva na děti

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod Samantha » stř 02. úno 2011 11:29:22

Dobrý den,
mám problém. Paní učitelka nastoupila loni na dovolenou (40 dní) hned po skončení PPM a od července 2010 je na rodičovské dovolené. Slevu na děti uplatňoval manžel. Dnes mi zavolala, že se v listopadu 2010 rozvedla a děti jí byly svěřené do péče. Někdo jí řekl, že by měla mít slevu slevu na děti ona, a také si prý přijede požádat o roční zúčtování daně. Ale problém je v tom, že prý její manžel, teď už bývalý, asi v práci nic nenahlásil a bral slevu na děti za listopad a prosinec 2010 on. Co teď s tím mám dělat?
Musí mi doložit rozsudek soudu o svěření dětí do péče, dále potvrzení zaměstnavatele otce dětí, jak dlouho pobíral slevu na děti. Ale co mám dělat, pokud otec si uplatnil slevu za listopad a prosinec, i když už vlastně neměl právo?
Může mít paní slevu na děti už za listopad, kdy byl soud,nebo až za prosinec 2010?
Co bych všechno ještě měla udělat a mít doložené? Děkuji za radu. ;)
Samantha
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23. led 2011 18:42:22

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod Na.ko » stř 02. úno 2011 11:42:23

Myslím, že by měla donést rozsudek o svěření dětí do péče a rozhodující bude nabytí právní moci. A podle data jí navést děti. A že si je uplatňoval ex je jeho problém a né váš. Jen bych možná dala echo jeho zaměstnavateli. Ale možná se pletu
Na.ko
 
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 27. led 2011 20:15:35

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod refi » stř 02. úno 2011 12:11:49

pokud donese potvrzení od manžela, že uplatňoval celý rok, nemůžete uplatnit i jí slevu na děti, ať máte rozsudek nebo ne. pokud by nesouhlasila, vystavila bych jí podklady a poslala na finanční úřad.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod Na.ko » stř 02. úno 2011 12:20:05

No jo refi, ale on, pokud má rozsudek v PM, to uplatňoval neoprávněně, tak proč má na to dojet manželka a potažmo děti ? Já bych to viděla tak, jak jsem psla výše a nabonzovat ho jeho mzdovce
Na.ko
 
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 27. led 2011 20:15:35

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod saba » stř 02. úno 2011 12:30:55

Plně souhlasím s Refi, i v jiných případech si nechám potvrdit, že druhý z manželů (druhů) neuplatňuje slevu na dani za děti žijcí ve společné domácnosti.
Chyba by to byla Vaše.
saba
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 04. kvě 2010 11:54:58

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod refi » stř 02. úno 2011 12:49:52

Na.ko píše:No jo refi, ale on, pokud má rozsudek v PM, to uplatňoval neoprávněně, tak proč má na to dojet manželka a potažmo děti ? Já bych to viděla tak, jak jsem psla výše a nabonzovat ho jeho mzdovce


ano na.ko, nespravedlivé to sice je, ale nejste soudce. MUSÍTE mít v rukou potvrzení otce dětí, že neuplatnil slevu, abyste ji mohla uplatnit (i zpětně) matce. pokud máte v ruce potvrzení, že otec uplatňoval celý rok, je to už na vyrovnání mezi nimi a tohle už musí rozsoudit finanční úřad. vy prostě nemůžete dát slevu na děti, když víte - a máte to i písemně - že už byla uplatněná druhým rodičem.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod hanna » stř 02. úno 2011 12:59:34

Samantho, souhlasím s refi. Pokud máte potvrzení od zaměstnavatele bývalého manžela vaší zaměstnankyně, že celý rok uplatňoval slevu na dani on (i když neoprávněně) vystavte paní potvrzení o příjmech a pošlete na FÚ. To už bude jejich starost, aby paní dostala penízky zpět v rámci daňového příznání. A letos, pokud už máte rozhodnutí soudu o svěření dětí do její péče a její prohlášení, že žije s dětmi ve společné domácnosti, tak jí slevu na děti už dejte - uvede děti do daň.prohlášení. To je můj názor.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod Na.ko » stř 02. úno 2011 13:05:40

No dobrá, já už jsem ze všeho tak zblblá... Vyúčtování za 2010 ještě neělám, ale až začnu, to zas budu mít dotazů 8-)
Na.ko
 
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 27. led 2011 20:15:35

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod sonajda » stř 02. úno 2011 14:25:09

hanna píše:Samantho, souhlasím s refi. Pokud máte potvrzení od zaměstnavatele bývalého manžela vaší zaměstnankyně, že celý rok uplatňoval slevu na dani on (i když neoprávněně) vystavte paní potvrzení o příjmech a pošlete na FÚ. To už bude jejich starost, aby paní dostala penízky zpět v rámci daňového příznání. A letos, pokud už máte rozhodnutí soudu o svěření dětí do její péče a její prohlášení, že žije s dětmi ve společné domácnosti, tak jí slevu na děti už dejte - uvede děti do daň.prohlášení. To je můj názor.


Souhlasím... Od ledna 2011 nechť si děti uvede do "růžového prohlášení"... ale nechávám si od rozvedených podepsat JEŠTĚ prohlášení, že jiná osoba neuplatňuje slevu na uvedené děti :thumbs up:

Ale nechápu, proč posílat paní na finanční úřad????? Vyrovnat se musí s manželem, nééé s finančním úřadem!!!!!
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod Samantha » stř 02. úno 2011 14:39:19

Moc děkuji za rady. Paní dnes přijede, tak se domluvím a zjistím, jak to je se slevou u jejího zaměstnavatele. Pokud mi žádné potvrzení od manžela nedá, podepíše mi změnu od ledna 2011 a dám jí potvrzení o příjmech za rok 2010 a ať jde na finančák, tam ať se domluví.
:)
Samantha
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23. led 2011 18:42:22

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod refi » stř 02. úno 2011 14:54:34

sonajda píše:
Ale nechápu, proč posílat paní na finanční úřad????? Vyrovnat se musí s manželem, nééé s finančním úřadem!!!!!


to by byla ta lepší varianta, ale v praxi se s ní nesetkávám. pak už opravdu jedině fú, který to paní doplatí a po něm bude požadovat přeplatek za neoprávněné uplatnění slevy na děti. ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod Gabriela Š. » pon 07. úno 2011 21:50:09

Ahoj, jdu taky s troškou do mlýna :)

Odbornice z finančního úřadu nám na posledním semináři povídala, že potvrzení o tom, že neuplatňuje slevu na děti druhý z manželů musíme podle zákona vyžadovat pouze na manželích. Tzn, že od nesezdaných zaměstnanců toto vyžadovat nemusíme.
Vůbec nás nemusí zajímat ani žádné rozhodnutí soudu o svěření dětí do péče po rozvodu rodičů.
Prohlášení poplatníka je čestné prohlášení zaměstnance, za uvedené informace si ručí a případné důsledky, které by plynuly z nepravdivých informací budou ležet jen a jen na něm.
Pokud paní ví, že bývalý manžel uplatňuje (ač neprávem) slevu na děti, tak nemůže sama uvést děti v prohlášení, byl by to od ní vlastně podvod. Jediným řešením je v tuhle chvíli jen samostatně podané daňové přiznání, kde si ona uplatní slevu na děti a pak už je na finančním úřadu, aby si to vyřídil s chamtivým hrabivým otcem. Finanční úřad prý totiž může zkoumat věci i z jiných stran a víc do hloubky, než smíme my ve mzdové účtárně. My máme v ruce jen Prohlášení, ale na FÚ může maminka skutečnosti dokazovat např. i svědeckou výpovědí sousedů apod.

Hmm, není nad to, když se lidi mezi sebou domluví že jo .....


:bye:
Gabriela Š.
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 25. lis 2010 10:44:28
Bydliště: Č.K.

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod Samantha » stř 09. úno 2011 11:32:16

Tak paní asi poradím, aby ho nabonzovala a udělala si daňové přiznání sama, klidně jí ho i udělám. Paní tu včera byla a dozvěděla jsem se ještě, že manžel chce snížit výživné a při té příležitosti mi sdělila, že už od dubna 2010 s ní nežil ve společné domácnosti s dětmi, odstěhoval se a peníze jí také moc nedával. Podmínkou uplatnění slevy přece je, že musí žít s dětmi ve společné domácnosti, nebo se mýlím? On se prý odstěhoval k jiné, ale bydliště si změnil až teď.
Samantha
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23. led 2011 18:42:22

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod jitumk » ned 26. úno 2023 15:00:48

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o radu ohledně doložení dokladů.
Paní doposud neuplatňovala slevu na děti a nyní mi oznámila, že ji chce od února uplatňovat, protože se rozvedla a děti jí byly svěřeny do péče.
Nyní nevím, zda je dostačující, aby mi změnu podepsala v prohlášení a hotovo nebo zda mohu od ní vyžadovat rozhodnutí soudu. Vzhledem k jejímu chování se obávám, abych po ní nechtěla něco na co nemám oprávnění. Předpokládám, že potvrzení ze zaměstnání manžela po ní nemohu chtít, když už nejsou manželé.
Jak tuto situaci řešíte u vás?

Ještě jedna nejasnost, když bude rozsudek např. z 15.2. kdo může uplatnit slevu za únor???
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Rozvod manželství - sleva na děti

Příspěvekod jitumk » pát 03. bře 2023 12:36:45

Prosím, prosím nikdo nemáte zkušenost nebo nějaký názor??
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Další

Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků