daňový odpočet na manželku

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

daňový odpočet na manželku

Příspěvekod Lauralabra » stř 30. led 2019 14:28:08

Milé radilky.
Jak se zvýhodněním u manželky na MD ? Je jasné, že do 68 tisíc patří hrubé příjmy. Ale nějak mi uteklo, jestli se do těch 68 tisic počítá i mateřský a rodičovský příspěvek? Mám zato, že se počítají pouze všechny příjmy, a to i nemocenské a důchody, prostě vše vyplácené zaměstnavatelem a OSSZ, ale nepočítají se dávky - vyplácené ÚP.
Je to tak správně?
Děkuji. :gcrazy:
Lauralabra
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 12. kvě 2009 12:26:27

Re: daňový odpočet na manželku

Příspěvekod Lauralabra » čtv 31. led 2019 8:47:33

Už vím... [:}

[b][b]Sleva na manželku/manžela

Výše slevy na dani pro vyživovanou manželku nebo manžela činí

24 840 Kč ročně

Platí také pro registrované partnery podle zákona o registrovaném partnerství.

Limit příjmu pro uplatnění slevy na vyživovanou manželku nebo manžela je 68 000 Kč.

Pro uplatnění slevy na manželku/manžela je nutné splnit dvě podmínky. První podmínkou je, že manželé žijí ve společné domácnosti. Druhou podmínkou je příjem manžela/manželky. Aby mohl poplatník slevu uplatnit, nesmí vlastní příjem manželky (manžela) přesáhnout v úhrnu částku uvedenou v § 35 ba odst. 6 zákona o daních z příjmů.

Mezi vlastní příjmy se zahrnuje především:

hrubý příjem z pracovního poměru,
nemocenské dávky,
peněžitá pomoc v mateřství,
příjmy z podnikání.
Vlastním příjmem je však i přijatý dar nebo příjmy, které jsou zdaněné srážkovou daní např. dividendy nebo jiné podíly na zisku.

Do vlastních příjmů nejsou zahrnuty:

dávky sociální podpory a sociální péče,
příspěvek na péči, sociální služby, dávky v hmotné nouzi,
stipendia při studiu,
státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření,
státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem.

Slevu na dani lze uplatnit pouze po skončení zdaňovacího období (kalendářního roku). Pokud je manželka/manžel držitel průkazu ZTP/P, sleva je ve výši dvojnásobku roční slevy.
Lauralabra
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 12. kvě 2009 12:26:27

Re: daňový odpočet na manželku

Příspěvekod refi » pon 04. úno 2019 10:29:57

děkuji za rekapitulaci, mám taky jasněji. nicméně ta informace je důležitá pro toho zaměstnance, vás jako mzdovou účetní to zajímat nemusí, on si čestně prohlásí, že příjmy nedosáhla a vy nepátráte ... :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3181
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: daňový odpočet na manželku

Příspěvekod simka » úte 05. bře 2019 22:22:06

Ahojky,
s tím odpočtem slevou na manžela či manželku bych s čestným prohlášením počkala, jelikož finanční úřad chce doložit veškeré příjmy, potvrzení o PPM jeho výši i rodičovský příspěvek. Zkrátka vše. Již není, tak důvěřivý na čestné prohlášení, že nedosahujete příjmu do 68000,-Kč. Vím to přesně, jelikož jedna z našich zaměstnankyň si uplatňuje slevu u manžela při RZD.
simka
 
Příspěvky: 13
Registrován: sob 23. čer 2018 20:33:01

Re: daňový odpočet na manželku

Příspěvekod refi » úte 05. bře 2019 23:12:50

finanční úřad si má právo vyžádat cokoliv, vám jako mzdové účetní bude stačit prohlášení v žádosti o RZD.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3181
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron