Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod leni.ma » stř 15. čer 2011 22:15:40

Dobrý den,
teď studuji vysokou školu a nastupuji do práce na zkrácený úvazek, tak nevím, jak to bude s daněmi. Zdravotní pojištění za mě momentálně platí škola, tak nevím jestli se mi ze mzdy bude strhávat znovu nebo ne. Zajímalo by mě, jak to v takové situaci chodí. Děkuji
leni.ma
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 15. čer 2011 22:09:45

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod hortma » čtv 16. čer 2011 6:47:33

Zdravotní a sociální pojištění budete platit z částky kterou si vyděláte. Daně - podepíšete prohlášení poplatníka k dani a budete mít slevu na poplatníka (1970,-) a slevu jako student (335,- ).
hortma
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv 12. bře 2009 9:05:57

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod leni.ma » pát 17. čer 2011 10:47:33

Děkuji, a nevíte jestli teda budu mít daň normálně 15%? :)
leni.ma
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 15. čer 2011 22:09:45

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod fany » pát 17. čer 2011 10:49:56

Nevím, jak moc máte zkrácený úvazek, ale třeba nebudete platit vůbec nic - a když, tak 15 % :)
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod sonajda » pát 17. čer 2011 10:51:57

jiná než 15% neexistuje :thumbs up:
URČITĚ podepište "růžové prohlášení", ať uplatníte slevu na dani jak na poplatníka, tak i na studenta!! Bez podpisu tohoto prohlášení o všechny slevy příjdete /zpětně se uplatnit dají jen tehdy, pokud si podáte vlastní daňové přiznání... ale důležité je platit zálohovou daň, ne srážkovou!! ze srážkové daně se vám nevrátí ani chlup :oops: /
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod leni.ma » stř 22. čer 2011 21:48:47

Mohu se ještě zeptat?
Studuji, takže moji rodiče na mě uplatňují slevu na dítě, protože mě jakoby živí, a můžou to uplatňovat až do mých 26 let, pokud budu pořád studentem. Změní se něco, když teď budu mít zkrácený úvazek? Nebo na mě budou moct pořád pobírat slevu..
leni.ma
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 15. čer 2011 22:09:45

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod hortma » čtv 23. čer 2011 7:33:04

Pokud budete studentem, rodiče budou uplatňovat slevu na dítě. Vaše zaměstnání na to nemá žádný vliv.
hortma
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv 12. bře 2009 9:05:57

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod gedzitkalenicka29 » úte 05. črc 2016 23:19:45

Dobrý den, chci se zeptat, jsem student a pracuji na zkrácený úvazek 20 hodin týdně. Manažerka po mě teď chce ale plný úvazek, jenže mě čekají státnice v září a tak abych měla jistotu volna, dala jsem výpověď. Jsem nucena i ve výpovědi chodit na plný úvazek, když mám smlouvu na zkrácený na těch dvacet hodin týdně??
Předem děkuji za odpověď.
gedzitkalenicka29
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 05. črc 2016 23:14:49

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod hanna » stř 06. črc 2016 11:15:12

Pokud jste nepodepsala Dohodu o změně pracovní smlouvy na plný úvazek, tj. 40 hod. týdně a v dosavadní platné pracovní smlouvě máte týdenní úvazek 20 hod., platí pro Vás úvazek 20 hod.týdně po celou výpovědní dobu, tj. 2 měsíce. Bez oboustranného podepsání Dohody o změně.... platí stávající podmínky. Žádné ústní ujednání v tomto případě neexistuje. Hodně štěstí při dokončení studia. :) :bye:
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod gedzitkalenicka29 » sob 09. črc 2016 0:36:15

Děkuji za odpověď. Manazerce jsem to také napsala, ale aby mi to i tak znepříjemnila, dala mi půlky dní a i zbývající dovolenou mi rozepsala na čtyři hodiny po dnech. Dá se nějak bránit tomuto? Je to svinarna, ale s tímhle už asi nic neudělám. Dvacet hodin to plní. Jen mě napadá, když jsem student denního studia a tudíž za mě stát platí zdravotní a sociální, když bych nepřišla do práce, tak co se stane?! Podle mě nic v podstatě, rozvazou se mnou pracovní poměr, ale jinak se mě to jako studenta nijak nedotkne? A že tedy nedostanu výplatu.
gedzitkalenicka29
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 05. črc 2016 23:14:49

Re: Zkrácený pracovní úvazek - jsem student

Příspěvekod hanna » ned 10. črc 2016 20:14:04

Nevím, zda jste měla v pracovní smlouvě rozvrh směn na jednotlivé dny v týdnu, tj. na těch 20 hod. Pak byste měla mít tolik hodin čerpání ŘD v jednotlivých dnech, kolik hodin jste měla podle rozvrhu pracovních směn pracovat. Pokud jste tento rozvrh neměla, pravděpodobně se vycházelo z toho, že pracujete každý den 4 hodiny. Pak čerpání dovolené je 4 hodiny za den. Vzhledem k tomu, že jste student a tento status máte nahlášený u zdravotní pojišťovny, je za Vás plátce zdravotního pojištění stát a Vy když pracujete, nemusíte dodržovat minimální vyměřovací základ, tj. minimální mzda a zdrav. poj. platíte ze skutečně vydělaných peněz, bez ohledu na to, zda dosáhnete minimální mzdy. Pokud do práce nepřijdete, měla byste se omluvit. Jako pro každého zaměstnance, i pro Vás platí zákoník práce. Pokud "splníte" podmínku porušení pracovní kázně, zaměstnavatel s Vámi rozváže pracovní poměr a odhlásí Vás od zdrav. poj. jako svého zaměstnance. Vy si pro jistotu u ZP pohlídejte, zda jste tam přihlášená jako student a do 26 let za Vás platí ZP stát. Sociální pojištění jako student neplatíte, pokud nepracujete, ani stát je za Vás neplatí. Sociální pojištění má jiná pravidla než zdrav.poj.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník