rodičovský příspěvek a platba ZP při privýdělku

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

rodičovský příspěvek a platba ZP při privýdělku

Příspěvekod jabu » čtv 15. říj 2015 7:43:21

Prosím zkušenější o radu - zaměstnankyně pobírá rod. příspěvek do 15.1.2016, od 1.9.2015 nastoupila zpět do zaměstnání. Pracuji v programu VEMA, v F13 jsem ukončila vynětí - druh 21 k 1.9.2015. Na výplatním lístku za 9/2015 má sraženo SP ale i ZP to by neměla mít, když pobírá rod. příspěvek - platí stát? Jak zadat ve Vemě ZP. Děkuji.
jabu
 
Příspěvky: 81
Registrován: stř 16. říj 2013 10:43:29

Re: rodičovský příspěvek a platba ZP při privýdělku

Příspěvekod hortma » čtv 15. říj 2015 12:38:08

ZP se odvádí. Jen pro ni neplatí minimální vyměřovací základ (9.200,-Kč). Pokud by měla příjem menší jak 9.200,- Kč, nesrážíte zdr.pojištění do minima.
hortma
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv 12. bře 2009 9:05:57

Re: rodičovský příspěvek a platba ZP při privýdělku

Příspěvekod penaj » stř 13. dub 2016 13:39:58

Dobrý den, mám dotaz k hlášení na ZP. Zaměstnanec převzal do péče nahrazující péči rodičů dítě a odešel na mateřskou, na pojišťovnu jsem ho nahlásil kodem M. Do poloviny října měl mateřskou a následně přešel na pobírání rodičovského příspěvku při zaměstnání. Musím pojišťovně hlásit změnu z mateřské (PPM) na rodičovský příspěvek při zaměstnání? Díky
penaj
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13. dub 2016 13:36:26

Re: rodičovský příspěvek a platba ZP při privýdělku

Příspěvekod smiile » stř 27. dub 2016 10:08:02

Prosím o radu. Chápu-li to dobře, tak co se týče rodičovského příspěvku žádná omezení nejsou (co se týče PPV)!? Pokud by si u nás učitelka chtěla přivydělat při rodičovské, můžeme my ji zaměstnat na té samé pozici, jako byla před tím, než šla na mateřskou se stejnou pracovní náplní? Že by u nás pracovala a pobírala rodičovský příspěvek zároveň? Byla jsem totiž na školení, kde mi sdělili, že by správně měla mít jinou pracovní smlouvu s jiným druhem práce než měla předtím a nejlépe na DPP do 10 000,- Kč. Což se mi nezdálo, obrátila jsem se i na Úřad práce a PSSZ, kde mi sdělili, že ve vazbě k pobírání rodičovského příspěvku není žádné omezení, co se týká pracovně právního vztahu a výše výdělku.
smiile
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 11. úno 2016 10:26:21

Re: rodičovský příspěvek a platba ZP při privýdělku

Příspěvekod refi » stř 27. dub 2016 10:13:50

já to chápu celé tak, že přivydělat si může při rodičovském příspěvku následovně:

1) u původního zaměstnavatele na stejné pracovní pozici pouze pokud přeruší čerpání rodičovské dovolené a po ukončení práce třeba na tu RD opět nastoupí, u toho pobírá stále rodičovský příspěvek
2) u původního zaměstnavatele na jinou pracovní pozici s tím, že z té původní pozice čerpá rodičovskou dovolenou a pracuje pouze na té druhé pozici (1. učitelka, 2. např. IT správce, vrátná, cokoliv) a u toho stále pobírá rodičovský příspěvek
3) u jiného zaměstnavatele bez omezení

v žádné ze tří variant není dle mého názoru důležité, jaký druh PPV a jaká výše je sjednána

jestli to někdo ví jinak, ať mě prosím opraví :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: rodičovský příspěvek a platba ZP při privýdělku

Příspěvekod smiile » stř 27. dub 2016 10:33:38

Takže chápu-li to dobře, pokud by u stejného zaměstnavatele pracovala po PPM, tedy začala by ji rodičovská a ona by v průběhu chtěla pracovat na stejné pracovní pozici jako učitelka, tak my bychom jí ukončili RD ve vynětí, ale rodičovský příspěvek by stále pobírala a současně výplatu od nás bez omezení?
smiile
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 11. úno 2016 10:26:21

Re: rodičovský příspěvek a platba ZP při privýdělku

Příspěvekod refi » stř 27. dub 2016 11:07:46

ano, takto to chápu i já :-)

pro výplatu rodičovského příspěvku ale musí splňovat podmínky zákona o státní sociální podpoře
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků