Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod susenka6688 » pon 20. srp 2012 11:08:58

Dobrý den,
podle jakého zákona je povinen zaměstnanec hlásit zaměstnavateli změnu osobních údajů, např. svatba a z toho vyplývající ve většině případů změna příjmení, rozvod, atd. Od kolegyň jsem se totiž dozvěděla, že v červenci se provdala naše paní učitelka a zatím mi nic nenahlásila, přijdou do práce příští týden. V případě, že změnu nahlásí, musím já jako mzdová toto hlásit OSSZ a také zdravotní pojišťovně, nebo toto si hlásí zaměstnanec sám? Děkuji za radu.
Ps. pracovní smlouva se nemusí měnit?
susenka6688
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 08. lis 2011 15:56:35

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod refi » pon 20. srp 2012 12:30:42

netuším, jaký je to zákon, ale mám pro změny stavu, příjmení či bydliště formulář, který je stále ve sborovně a který si zaměstnanci vyplní a přinesou mi k provedení změny. změnu pak hlásím pouze na okresní správu. smlouvu novou nedělám, ani platový výměr.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod witty » pon 20. srp 2012 22:13:42

Se zdravotní pojišťovnou si to zaměstnanec vyřizuje sám, do registru pojištěnců změnu příjmení hlásí zaměstnavatel a tam žádný problém z pozdního hlášení nehrozí. Mám také změnový formulář, ale někdy si zaměstnanci neuvědomí, že by měli změny hlásit, co naděláte. Obzvláště o prázdninách.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod susenka6688 » úte 21. srp 2012 7:41:23

Mohla bych poprosit "refi", zda by mi neposlala vzor změnového formuláře. Už jsem o něčem takovém přemýšlela, protože i když kantorům již druhým rokem říkám při zahajovací poradě před začátkem školního roku a všem při nových nástupech, že vše musí hlásit, tak se tak neděje, pak se mi do ruky dostane neschopenka s úplně jinou adresou a zjistím, že dotyčná se přestěhovala, no prostě znáte to. Jelikož tuto práci nedělám moc dlouho, nemám vše tak "vychytané" jako vy ostatní.
Jen by mě ještě zajímala ta změna stavu, jak zdůvodním, že musí hlásit i rozvod? Vím třeba, že p. učitelka (bezdětná) je již 2 roky rozvedená, ví to všichni, nyní bude mít mimčo s novým přítelem, svatba nebude, a jak jí to mám vysvětlit, že je to pro mě nutné vědět, abych se jí nějak nedotkla? |:-(|
susenka6688
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 08. lis 2011 15:56:35

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod refi » úte 21. srp 2012 9:35:02

hlášení změn.doc
pokud mi nenahlásí rozvod, tak s tím nic nenadělám. pouze pokud mají děti a uplatňují na ně slevu, tak jsou samozřejmě tyto údaje nutností. zatím jsem neměla problém s tím, že by mi někdo nechtěl něco oznámit, vždy šlo jen o to jak samy píšete - zapomínají to nahlásit.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod nono » úte 21. srp 2012 11:14:25

díky refi, také jsem si tvůj formulář stáhla a budu používat
ještě mne napadá, že tam dopíši ZMĚNA účtu (u banky, kam posílám výplaty)
to také někdo zapomene
DÍKY a hezký den :) :) :)
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod vero » čtv 23. srp 2012 8:35:02

refi píše:
hlášení změn.doc
pokud mi nenahlásí rozvod, tak s tím nic nenadělám. pouze pokud mají děti a uplatňují na ně slevu, tak jsou samozřejmě tyto údaje nutností. zatím jsem neměla problém s tím, že by mi někdo nechtěl něco oznámit, vždy šlo jen o to jak samy píšete - zapomínají to nahlásit.

Bezva formulářek. Taky si ho s dovolením uložím a budu používat. Změny zapisuji většinou jen do daňového prohlášení, takhle to budu mít ještě uloženo v osobní složce. :)
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod pelča » čtv 23. srp 2012 9:39:31

... a změnu pojišťovny, už se mi stalo, že jsem 1/2 roku posílala platby pojistného jinam, protože změnu mi učitelka nenahlásila a teď mám práci s opravnými přehledy, žádáním o prominutí penále :)
pelča
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 05. kvě 2011 9:06:31

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod vero » čtv 23. srp 2012 9:46:36

pelča píše:... a změnu pojišťovny, už se mi stalo, že jsem 1/2 roku posílala platby pojistného jinam, protože změnu mi učitelka nenahlásila a teď mám práci s opravnými přehledy, žádáním o prominutí penále :)

Taky dobrá poznámka. Nám se stalo, že byl zaměstnanec u ZP Media, pak odešel k VZP, nenahlásil změnu, po několika měsících Media zkrachovala a my jsme měli problémy s opravnými přehledy a do dnešního dne navíc nemáme od VZP vrácený přeplatek a je to už asi skoro rok. :x
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod pelča » čtv 23. srp 2012 10:46:53

... o přeplatek si nikdy nežádám, na radu zrovna od VZP, udělám zápočet s další platbou a jen jim to oznámím :) ... naopak dlužné pojistné odvádím ihned po zjištění
pelča
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 05. kvě 2011 9:06:31

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod vero » čtv 23. srp 2012 11:07:22

pelča píše:... o přeplatek si nikdy nežádám, na radu zrovna od VZP, udělám zápočet s další platbou a jen jim to oznámím :) ... naopak dlužné pojistné odvádím ihned po zjištění

Tohle byla trochu prekérní situace, protože Média zkrachovala a závazky od ní převzala VZP. VZP měla dát dohromady doklady, protože v Médii měli prý šílený binec, a pak by nám přeplatek měli vrátit. Párkrát jsme tam volali, jak to vypadá a stále se to prý řeší. Už je to skoro rok a peníze nikde.
vero
 
Příspěvky: 115
Registrován: stř 25. črc 2012 9:29:44

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod aanicka » pon 10. čer 2019 8:01:46

Dobrý den, prosím o radu, kde ve Vemě změním příjmení zaměstnankyně, v případě sňatku? Moc děkuji za radu.
aanicka
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 27. kvě 2019 10:22:26
Bydliště: Český Krumlov

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod witty » pon 10. čer 2019 8:02:56

F1 - normálně přepíšete stávající příjmení za nové.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod aanicka » pon 10. čer 2019 8:31:29

Witty :D moc děkuji, to mě nenapadlo, že to bude tak jednoduché :mosking: . Já to zkoušela v F6 a tam to nešlo. Takže ještě jednou díky za bleskovou radu.
aanicka
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 27. kvě 2019 10:22:26
Bydliště: Český Krumlov

Re: Změna příjmení - hlášení zaměstnavateli

Příspěvekod aanicka » pát 28. srp 2020 10:23:27

Dobrý den Witty, prosím ještě o radu.
Při změně příjmení postupuji vždy, jak jste řekla, změním v F1. Ale od té doby se mi objevuje chybové hlášení při generování výstupu pro RNP "nutno zadat datum akce ke dni/oprava ze dne" Nemůžu se těchto chybových hlášení zbavit. Už jich mám několik a dokonce i po předchozí účetní. Nebrání to odeslání hlášení, ale prostě mi to tam vadí. Už nevím, kde to opravit. Zkoušela jsem všechno možné.
Prosím tedy opět o radu a pomoc.
Děkuji
aanicka
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 27. kvě 2019 10:22:26
Bydliště: Český Krumlov

Další

Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků