ZP - min. vym. základ - 56% úvazek

sociální, zdravotní, zákonné, evidenční listy

ZP - min. vym. základ - 56% úvazek

Příspěvekod Vojtkoj » úte 06. úno 2018 15:36:59

Ahoj,
za zaměstnankyni, která je zaměstnaná na HPP - 56% úvazek jsme odváděli zdravotní pojištění jen z její hrubé mzdy (něco okolo 6.000,- Kč/měsíc) a nikoli z minimální mzdy (chybí tam dopočet rozdílu mezi HM a min. mzdou).
(pracuje ještě jinde na dohodu a nespadá do žádné kategorie - důchodce, starost o dítě).

Můžete mě prosím informovat, jak mám nyní pokračovat, když jsem si na tuto chybu přišla?
Bylo mou povinností doplácet zdravotní pojištění do minimálního základu nebo její?
Jak se mám teď k tomu problému postavit?
Jedná se o celý loňský rok :-(

Díky moc.
Jitka
Vojtkoj
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25. bře 2016 11:00:26

Re: ZP - min. vym. základ - 56% úvazek

Příspěvekod witty » stř 07. úno 2018 9:55:02

Povinnost odvádět ZP z minima je na zaměstnavateli. Já bych zjistila, jak je to s tím dalším zaměstnáním, jestli se sráželo ZP a zda součet vyměřovacích základů z obou zaměstnání dosáhl minimální mzdy.
Pokud ne, měla byste paní srazit ty rozdíly - odhadem měsíčně 5000 x 13,5% = 675,-, za rok je to pálka: 8100 Kč. Bohužel budete muset udělat na každý měsíc opravný přehled pro pojišťovnu a možná vám vyčíslí nějaké penále.

Zde kopíruji z internetu popis variant a řešení:
Příjmy u obou zaměstnavatelů jsou nižší než minimální vyměřovací základ, ale v součtu dosáhnou minimálního vyměřovacího základu - podmínka dodržení minimálního vyměřovacího základu je splněna. V takovém případě nebude zaměstnanec doplácet do minima prostřednictvím jednoho zaměstnavatele. Je nutná spolupráce obou zaměstnavatelů.

Příjmy obdržené od obou zaměstnavatelů jsou nižší a ani v součtu není dosaženo minimálního vyměřovacího základu. Zaměstnanec je povinen doplatit do minima prostřednictvím zaměstnavatele dle jeho vlastní volby.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: ZP - min. vym. základ - 56% úvazek

Příspěvekod Vojtkoj » čtv 08. úno 2018 9:20:13

Vzhledem k tomu, že se jednalo jen o DPP, nepředpokládám, že se odvádělo ZP.
Je možné dlužné pojistné požadovat na zaměstnankyni, protože nám např. oficiálně neoznámila, že nemá žádný jiný příjem? My jsme totiž trochu věděli, že má, ale zapomněla jsem to řešit a nepožádala mě o dopočítávání ZP do minimální mzdy, takže jsem to neřešila.
A jak na to vlastně na zdravotní pojišťovně přijdou? Když přijde nějaká kontrola?

Jak se tedy správně postupuje pokud zaměstnáváme někoho na částečný úvazek? Je to chyba účetní, že nedopočítávala min. vyměřovací základ nebo ji měla požádat zaměstnankyně, dát k tomu nějaké další podklady apod?
Myslím si, že chyba je na straně účetní, nicméně z toho chci nějak elegantně vybruslit.
Mohu ji např. vystavit pohledávku na určitou částku, kterou si musí doplatit, aby měla za loňský rok vše v pořádku?

Díky moc za pomoc.
J.
Vojtkoj
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25. bře 2016 11:00:26

Re: ZP - min. vym. základ - 56% úvazek

Příspěvekod witty » čtv 08. úno 2018 14:18:52

Kdybych měla soudit podle letitých zkušeností, tak na chybně odvedené pojistné přijde jen VZP, ti dělají pravidelnou kontrolu cca po 3 letech. Ostatní pojišťovny mi nikdy na kontrolu nepřišly.

Chybný postup při výpočtu je vina zaměstnavatele, je povinen srazit ZP z minima. Pouze pokud zaměstnanec doloží, že se na něj tato povinnost nevztahuje (důchod, péče o dítě, student, platba ZP i u jiného zaměstnavatele), tak se z minima nesráží.

Řešením je 1) opravit nastavení v programu a přepočtem srazit chybějící pojistné. Dát pracovnici mimořádnou zálohu a domluvit si splátkový kalendář.
2) pořešit to nějak tak, aby se zaměstnavatel a zaměstnanec o dlužné pojistné podělil (i když by to tak být nemělo) a spoléhat, že si toho zřizovatel nevšimne (což je pravděpodobné).
3) Nastavit pojistné správně od ledna a ohledně roku 2017 dělat mrtvého brouka/ doufat, že 3 roky neproběhne kontrola se strany ZP (neplatí pro VZP a stejně je riziko, kdyby se na to přišlo, že dostanete penále).
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Pojištění

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron