Výplatní pásky

základní plat, nárokové a nenárokové složky, doba platnosti, změny, zápočty praxí

Výplatní pásky

Příspěvekod pedro » stř 03. bře 2010 14:44:12

Poradce Veřejné Správy č. 3/2010. V oddíle "Dotazy z praxe" - Povinnost zaměstnavatele doručit výplatní pásku. Inspekce práce kontrolovala mimo jiné plnění povinnosti zaměstnavatele dle § 142, odst. 4 ZP ....."Kontrolovaná osoba nedoložila doručení potvrzení o mzdě zaměstnancům".
Můj dotaz zní: Dáváte proti podpisu svým zaměstnancům výplatní pásky ? To se snad provádělo v době, kdy se peníze vyplácely hotovostně ve výplatních sáčcích a zaměstnanec na druhou stranu sáčku podepsal převzetí hotovosti. Děkuji za odpovědi.
pedro
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 01. črc 2009 9:24:30

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod Niky » stř 03. bře 2010 15:00:01

Ano, my máme dvě výplatní pásky a zaměstnanci si pro ně chodí. Jednu dostanou a druhou nám podepší. My je pak zakládáme. Horší je to s těmi, kdo si nechodí. Všechny mzdy posíláme na účet. Těm je tady v krabici štosuju a pak založím. Když si je nevyzvednou... Mají tu možnost a vědí to. Asi by to bylo posuzováno za chybu. Ale většina zaměstnanců si pro ně chodí.
Niky
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 16. úno 2010 14:52:08

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod refi » stř 03. bře 2010 16:23:00

máme taky 2 výplatní lístky, nic si nenecháváme podepisovat. a ani ZP par. 142 odst. 4 nic takového netvrdí, cituji:

"Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnanec povinen vydat zaměstnanci i písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady , na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl"

tak a teď mi řekněte, kde se tam píše, že mi to musí podepsat :mosking: :drinks:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod Niky » stř 03. bře 2010 17:05:13

Nepíše, tady je holt taková praxe a já do toho šťourat nebudu :lol: . Proč taky. Jen nevím, jak bych té kotrole dokázala, že jsem ty pásky vydala. Takže kdo si pro ně přijde, tomu ji dáme a on mě podepíše tu druhou. Je tam na to i řádek, jedna výplatnice je bez rádku na podpis, druhá s řádkem na podpis. A kdo si nepřijde, tak tomu to holt nedám a schovám mu to tady.
Niky
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 16. úno 2010 14:52:08

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod refi » stř 03. bře 2010 20:26:14

niky> chápu váš přístup a asi to tak chodí ve většině státních organizací. u soukromníků jsou rádi, když vidí peníze, natož výplatní lístky :crazy: ale kdyby mi na to přišla kontrola, tak řeknu, ať mi dovedou jediného zaměstnance, který bude tvrdit, že jsem tu povinnost nesplnila. ale stejně - jestli je dost lidí na kontroly tohoto typu, tak se potom nedivím, že je stát v krizi :o :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod Dahab » stř 03. bře 2010 20:27:43

My taky nenecháváme nic podepisovat. Originál výplatky dávám kantorům jednou měsíčně při pondělní pracovní poradě, kopie si vcelku zakládám /netrhám na jednolivé pásky/. Pouze Ti, kteří mají výplatu pokladnou se mi podepíší na výčetku. Kdybych pásky nevydávala na těch poradách, tak většina by si pro výplatku ani nechodila. Pracovníky hlavně zajímá kdy jsou připsané peníze na účtě. Většinou mají o přípisu peněz zprávy na mobilu, tak jsou informováni okamžitě. Jen ti, kteří mají pocit, že peněz je připsáno málo, tak si dojdou pro pásku :mosking: . Ale vzhledem ke krásným výplatám díky UZ v loňském roce se takových našlo taky málo. Kdoví co letos, zatím je situace stejná, pracovníky zajímá částka, ne páska. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod refi » stř 03. bře 2010 20:34:23

jj, dahab, lépe bych to nenapsala, částka je živí, ne papír [:-} a loni byly po dlouhé době zlaté časy a na dlouhou dobu taky :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod Hanule » čtv 04. bře 2010 8:22:15

Já jenom krátce k výplatním páskám, taky nám na školení které vedla paní z inspektorátu práce řekli, že jsme povinni prokázat, že byl zaměstnanece se mzdou seznámen a to se dá prokázat pouze tak, že si necháte podepsat převzetí pásky. Já to dělám tak, že mám každý měsíc seznam zaměstnanců - měsíc, jméno, datum převzetí, podpis - Potvrzuji svým podpisem převzetí výplatní pásky. Kdo se mám pak s kontrolou hádat. Když chtějí tak si stejně něco najdou, aspoň toho bude míň. Stejně si ji ale všichni nevyzvednou.
Ještě jedna rada a ta myslím není špatná. Pokud vyplácíte mzdu zaměstnanci na účet nechte si tuto žádost dát písemně. Pokud není účet psán přímo na zaměstnance, ale je například manžela (manželky) nechte si napsat plnou moc, že souhlasí, aby jste mzdu Vašeho zaměstnance vypláceli na jeho účet. Stalo se totiž, že se manželé rozešli, to opravdu nemusíte hned vědět, a manžel odmítl manželce výplatu vydat. Pak se zjistilo, že účetní nemá plnou moc a manžel soud vyhrál a nic nemusel vracet a peníze musela dát ze svého účetní, která neměla v ruce zmocnění. Dnes Vám všechno naslibují, ale když dojde na lámání chleba bohužel papír je papír. Toto je přímo příklad z praxe. Zdravím a pevné nervy!
Hanule
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 15. úno 2010 11:20:32

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod refi » čtv 04. bře 2010 8:40:40

Hanule> tak to je docela drsný případ z praxe :-! ještě mi řekněte, jak ale zjistíte, že účet nepatří vašemu zaměstnanci? copak nestačí žádost zaměstnance o zasílání peněz na účet ten a ten a tím to pro mě končí? to už je přece pak jeho problém, že mi dal špatné pokyny nebo je včas nezměnil :?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod Niky » čtv 04. bře 2010 11:52:39

My to děláme tak, že při nástupu při vyplňování dotazníku nový zaměstnance vyplní i kolonku žádám o zasílání mzdy na účet číslo:... a podepíše se. Myslím, že to stačí. Mě přece nezajímá čí je to účet. Když o to žádá, tak ať to má... Nebo ne?
Niky
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 16. úno 2010 14:52:08

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod refi » čtv 04. bře 2010 12:38:24

niky> děláme to naprosto stejně, pod to se podepíšu :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod OPTIMISTKA » úte 09. bře 2010 20:46:19

Naprosto nechápu kontoly tohoto typu, pravděpodobně tito lidé nebyli v praxi, takže vůbec neví, jak to na školách chodí.Možná by jich mělo být na úřadech mnohem méně a měli by mít mnohem více práce , nezbyl by jim potom čas na vymýšlení .......
OPTIMISTKA
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 09. bře 2010 20:37:46

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod markytka » stř 10. bře 2010 13:52:38

U nás je to zavedené léta tak, že bývalé výplatní sáčky nám zůstaly - jen v nich nyní nejsou hotovostní korunky, ale právě výplatní lístek. Na sáčku podepíši sumu, která je i na výplatní pásce a když jdu třeba po třech měsících, tak tam mám ty tři pohromadě a nemusí se nic hledat, jako když to máte pomíchané po měsících od těch co si je nevyzvedli..
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod Hanule » čtv 11. bře 2010 16:01:17

Zeptám se zaměstnance jestli je účet psán na něho nebo na druhého z manželů. Když mi řekne, že na něj nechám si podepsat žádost o zasílání na účet číslo, pokud řekne že je účet partnera dám mu plnou moc, kterou partner podepíše. O logice věci raději nepřemýšlím, co je dnes logické. Určitě bych se nechtěla zodpovídat u soudu jak jsem si měla zjistit zda je účet zaměstnance. Právník nám prostě na školení řekl že u takového případu byl a zaměstnanec soud vyhrál, protože mu účetní neřekla, že mít svůj účet. :yahoo:
Hanule
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 15. úno 2010 11:20:32

Re: Výplatní pásky

Příspěvekod Ellin » sob 30. srp 2014 9:03:59

zdravím taky mám problémy s vyplatnicemi ale trochu jiný peníze chodí na účet ale výplatnici jsem měla naposledy z dubna , má podnik na tohle právo? Navíc výplaty mají podivné částky a já si takto nemohu kontrolovat co a jak je špatně navíc jsem v čid a domnívám se že nás podnik okrádá kdo by mi poradil kde hledat ??? díky :cry:
Ellin
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 30. srp 2014 8:56:01

Další

Zpět na Platové výměry, zápočty praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků