Úprava mzdového systému

základní plat, nárokové a nenárokové složky, doba platnosti, změny, zápočty praxí

Úprava mzdového systému

Příspěvekod pmaja » čtv 06. čer 2019 13:06:42

Dobrý den, prosím o konzultaci a názory zkušenějších.
Začnu poměrně zeširoka. I když jsme soukromá výrobní firma, až doposud byli zaměstnanci zatřiďováni do stupňů a tříd, ale nesledovali jsme praxi tak přísně jako státní instituce. Prostě to kdysi někdo takto zavedl a takto to dlouhou dobu běželo a nikdo to nijak neaktualizoval. Nedílnou součástí pracovní smlouvy je mzdový výměr, kde je uvedeno zařazení do stupně a třídy, mzda a osobní příplatek a mzdu celkem. Kromě toho máme i prémie - výkonnostní ohodnocení (vedoucí má každý měsíc k dispozici nějakou sumu peněz, které rozdělí takto mezi své podřízené, výkonnostní je definováno jako odměna za aktivní přístup k práci a ke svěřeným úkolům - je to cca 5-10% z celkové částky mzdy. Dále může zaměstnanec dostat mimořádnou odměnu - za nějaké mimořádné zásluhy - třeba přijde s nějakým dobrým nápadem atd.)
Doba si ale žádá změny, takže vedení firmy by chtělo tento systém odměňování změnit. Nezařazovali bychom už lidi do tříd a stupňů. Např. při nástupu nového člověka by se dohodla výše mzdy - řekněme např. celkem 30 000. /chápu, že musíme postupovat stejně, že nemůže třeba jeden projektant brát 20 a druhý 40/. Vedení si ale přeje tuto částku rozdělit v poměru 2/3 na jakýsi základ a 1/3 na osobní příplatek. Mají takovou představu, že kdyby se třeba firmě přestalo dařit nebo by se zaměstnancem nebyli spokojeni, tak mu tu 1/3 mohou odebrat. A tady to je můj 1.dotaz - může vedení osobní příplatek odebrat a pokud ANO, tak za jakých podmínek? Máme tady teď aktuálně 1 případ, kdy kvůli organizačním změnám byla pro nadbytečnost dána výpověď jednomu kolegovi (2 měsíční výpovědní doba + 3 měsíční odstupné). Jeho vedoucí mu ale zpětně tento osobní příplatek odebral - jen tak ústně, nic písemně. Tvrdí, že mu zadal nějaké úkoly a zaměstnanec je nesplnil, tak proto mu ten osobní příplatek odebral. Já na jednu stranu chápu toho zaměstnance, že je zpruzenej a naštvanej a že se mu nechce ve výpovědní době už pracovat. Na druhou stranu chápu i toho nadřízeného, že je naštvanej, že zaměstnanec nepracuje tak, jak by měl. Ale myslím si, že takovéto odejmutí osobního příplatku vlastně zpětně bez jakéhokoliv písemného upozornění je špatně. Nadřízený mu koncem března předal výpověď a ve mzdě za březen a za duben mu odebral ten osobní příplatek bez jakéhokoliv písemného vyjádření. Dal jen písemný pokyn mně - mzdové účetní, že osobní příplatek nemám vyplácet. Podle mého názoru mu nadřízený mohl nepřiznat pouze tu výkonnostní odměnu. Tento nadřízený, ale o tom žádné diskuze nepřipouští. |:-(|
2. dotaz - můžeme tedy u nových zaměstnanců udělat mzdový výměr, kde bude např. mzda 20 000 Kč + osobní příplatek 10 000 Kč a zároveň v nějaké směrnici stanovit, že tento osobní příplatek můžeme v některých případech odejmout (rozhodnutím vedení společnosti kvůli špatné finanční situaci, člověk je ve výpovědi atd.)? Předpokládám ale, že takovéto rozhodnutí bychom museli učinit dopředu a písemně a důvody tohoto počínání vysvětlit?
3. pokud takto můžeme postupovat, měla by být mzda minimálně na úrovni zaručené mzdy pro každou profesi + osobní příplatek a nebo se z pohledu zaručené mzdy posuzuje i ten osobní příplatek?
4. zaměstnanci mají tedy nějaký mzdový výměr, který chce vedení změnit. Musí se změnou zaměstnanec souhlasit? Co se stane pokud s novým mzdovým výměrem souhlasit nebude? Může mu zaměstnavatel počítat jeho mzdu "po novu" i přes jeho nesouhlas? Ono totiž jsou zaměstnanci, kterých se změna příliš nedotkne, ale jsou zaměstnanci, kterých se dotkne hodně. Výše osobního příplatku se hodně liší - u někoho jde o pár stokorun a u někoho o pár tisícovek, tak chápu, že pokud se někomu kus základu přesune do osobního příplatku, tak se mu to moc líbit nebude. Chápu, že to u lidí vyvolá obavy proč se ta změna děje.
Prosím o radu, případně Vaše zkušenosti.
Moc děkuji. :bye:
pmaja
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 16. led 2018 13:16:49
Bydliště: Pardubický kraj

Zpět na Platové výměry, zápočty praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník