Špatný/chybný platový výměr

základní plat, nárokové a nenárokové složky, doba platnosti, změny, zápočty praxí

Špatný/chybný platový výměr

Příspěvekod Uctovani » stř 01. úno 2017 17:48:35

Dobrý den,

dne 1. 9. 2016 jsme vydali platový výměr s příplatkem za vedení - bohužel však s chybným procentem.
Jak lze napravit chybu? Jak doplatit rozdíl a jakým zákonem, resp. § se řídit? V případě, že je to systémová chyba, musíme to doplácet i přestože o chybě víme a zaměstnanec o to neprojeví zájem?

Děkuji!
Uctovani
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 06. kvě 2016 9:21:39

Re: Špatný/chybný platový výměr

Příspěvekod cokinka » čtv 02. úno 2017 11:10:06

Dobrý den, jestli máte nějakým vnitřním předpisem dáno, kolik % platíte vedoucím zaměstnancům jako příplatek za vedení, popř. pokud se nevlezete do procentuálního rozpětí, které je dáno § 124 ZP, tak bych to asi doplatila a napsala k tomu interní sdělení....Pokud se vlezete do procentuálního rozpětí a nemáte žádný předpis tak bych to asi neřešila a tichým duchem změnila...
cokinka
 
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 08. črc 2010 10:28:10

Re: Špatný/chybný platový výměr

Příspěvekod Uctovani » čtv 02. úno 2017 11:52:00

Dobrý den,
bohužel jsme porušili zákon § 124 - nevejdeme se do rozpětí. Omylem asi naše bývalá kolegyně počítala s jiným %. (Již ve vnitřním předpise je chybné % uvedeno.)
Domnívám se, že bychom to zaměstnankyni měli doplatit, ale nevím, na jaké § se obrátit - jaké § se k tomuto tématu váží. A pokud je to systémová chyba (ještě jsem neměla prostor z důvodu nemoci se podívat zpětně na platební výměry), tak by na to také podle mě měla nárok.
Důvod je takový, že naše vedoucí "asi nechce" doplácet za chyby předchozího zaměstnance, ale já si myslím, že kdyby přišla kontrola, mohl by to být "průser".

Děkuji moc za rady.
Uctovani
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 06. kvě 2016 9:21:39

Re: Špatný/chybný platový výměr

Příspěvekod cokinka » čtv 02. úno 2017 12:36:00

Já bych to zdůvodnila tím § 124 ZP, kde se píše o tom rozpětí a z důvodu provedené kontroly příplatků za vedení... to vše bych zakomponovala do interního sdělení popř. nějakým zápisem z provedené kontroly a opatřeními (doplacení příplatků za vedení), který si uděláte a doplatíte to...Jsme jenom lidi, může se to stát každému i mě se už párkrát stalo, že jsme něco zaměstnanci dopláceli... Pokud to ale nebude chtít vaše nadřízená doplatit, tak bych si asi nechala od ní podepsat např. ten zápis z provedené kontroly, kde napíšete, co jste zjistila, dále: bez opatření a ať to ona podepíše, tím pádem bude zodpovědná za to, že to nebylo doplaceno...
cokinka
 
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 08. črc 2010 10:28:10

Re: Špatný/chybný platový výměr

Příspěvekod witty » čtv 02. úno 2017 12:44:45

Já bych vydala od 9/2016 platový výměr ve správné výši a přepočítala výplaty od září do prosince (nevím jaký máte software, Vema to dělá automaticky). Doplatit byste jí to měli prostě proto, že to dosud bylo špatně. Na to žádný paragraf nepotřebujete.
Druhá varianta je dělat mrtvého brouka a spravit příplatek od ledna. A doufat, že na to nepřijde případná kontrola ze strany zřizovatele.
Dále byste měli přizpůsobit váš platový řád zákoníku práce, dát si tam správná procenta.
Že vaše nadřízená nechce doplácet za chyby - není na tom chybném výměru podepsaná?? Takže za něj zodpovídá? Přece to nedoplácí ze svého a taková částka to zase nebude, aby to položilo rozpočet....
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj


Zpět na Platové výměry, zápočty praxe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků