Mlčenlivost účetní v příspěvkové organizaci

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Mlčenlivost účetní v příspěvkové organizaci

Příspěvekod luki » čtv 23. kvě 2019 9:20:45

Dobré ránko,
prosím o radu ohledně mlčenlivosti.
Vím, že mám zachovávat mlčenlivost, u mezd a personalistiky mi to je jasné....ale potřebovala bych si to ujasnit ohledně účetnictví.

Někteří zaměstnanci si myslí, že když jsme PO, hospodaříme s veřejnými prostředky, tak mají právo na informace např., kdo šel na jaké školení, kolik to stálo apod., kolik stálo vybavení učeben, kolik máme ještě volných peněz v rozpočtu na pomůcky a zařízení......, prostě cokoli vás napadne.
Nemyslím, si že bych já měla být ta, která to bude někomu sdělovat.
Myslím si, že by si o tyto informace měli zažádat u vedení.
Potřebovala bych něco, o co bych se mohla opřít.... a třeba na tyto otázky odpovědět: Hele, vím to, ale běž za šéfem... já toto nemohu sdělovat bez jeho povolení...
Díky moc za vaše názory, zkušenosti a postřehy.
Blanka
luki
 
Příspěvky: 28
Registrován: pát 06. úno 2015 8:09:19

Re: Mlčenlivost účetní v příspěvkové organizaci

Příspěvekod refi » čtv 23. kvě 2019 16:39:15

zkusím napsat, jak to vidím já, ač absolutně nevím, zda to takto detailně vůbec nějaký zákon řeší.

vaše organizace je financována ze státních peněz, což jsou samozřejmě v přeneseném slova smyslu peníze nás všech. nicméně svou informační povinnost plníte ve výroční zprávě, ta je veřejně přístupná a obsahuje vše, kromě osobních údajů. když si vezmu nějaké proběhlé kauzy, tak ve chvíli, kdy někdo z veřejnosti žádal informace od úřadu, musel si podat žádost a v nějaké lhůtě se informace dozvěděl, otázka je, v jakém rozsahu. veřejně činné osoby musí více odkrýt své karty než "obyčejný" zaměstnanec.
ve firmě se z provozních důvodů běžně takové informace poskytují osobám, které je potřebují k výkonu své práce, třeba ke schválení výdajů. pokud má o tyto informace někdo zájem jen tak "ze zvědavosti", aniž by uvedl důvod, nechala bych rozhodnout vedení organizace, resp. pokud nemáte mluvčího, měl by to být ředitel nebo zástupce. určitě ne ekonom nebo účetní. když to dotáhnu do absurdity, mohlo by to dojít třeba k otázce, kolik dostal odměnu ten a ten, když ji přece dostal ze státních peněz....a to sama vidíte, že je nesmysl. v případě tarifů je tabulka veřejně známá, v případě nenárokových složek platu by měla platit a měla by být zveřejněna kritéria, za kterých se vyplácí. ale jednotlivá výše už by veřejná být neměla a není.
jak píšu, je to celé jen má úvaha, možná to má někdo legislativně více vychytané a přidá se k diskuzi.

ještě mi to pro odlehčení připomnělo jeden hezký vtip:
"pane řediteli, chtěl bych, abyste mi zvýšil plat"
"bohužel, ale plat vám nezvýším, nemám důvod"
" dobře, tak já teď půjdu na dílnu a všem řeknu, že jste mi ho zvýšil" .... [:-}
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Mlčenlivost účetní v příspěvkové organizaci

Příspěvekod luki » pát 24. kvě 2019 7:12:45

Díky za odpověď!
Takhle nějak to vnímám taky. :)
luki
 
Příspěvky: 28
Registrován: pát 06. úno 2015 8:09:19


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků