Jmenování zástupců ředitele

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod onda » čtv 30. dub 2009 8:47:27

Dobrý den, prosím o radu, jak to chodí na jiných školách ohledně jmenování zástupců ředitele. Na naší škole vykonávají zástupci ředitele svoji práci na základě dodatku pracovní smlouvy, kde mají druh práce: zástupce ředitele. dodatek je na dobu určitou, na 1 rok, pro případ, že bychom chtěli zástupce jiného. S větou, že pokud se nedohodnou jinak, po uplynutí doby se druh práce změní na původní - učitel. Včera byla paní ředitelka na školení a přijela s tím, že zruší zástupce ředitele a JMENUJE vedoucí oddělení, aby je mohla kdykoliv odvolat. Ale já měla za to, že jmenovat lze podle nového zákoníku práce jenom vedoucí organizačních složek státu, ředitelé státních podniků atd. Můžete mi, prosím, napsat, jak to chodí jinde? Moc díky za pomoc.
onda
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 10. bře 2009 11:10:03

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod refi » čtv 30. dub 2009 9:11:52

naši zástupci jsou jmenováni do funkce zástupce ředitele na dobu neurčitou. pracovní smlouvu mají na výkon práce středoškolského učitele. když budou odvoláni z funkce, zůstanou nadále učitelé. ve spisu mají založený jmenovací dekret, není ohraničen žádnou dobou platnosti.

to o čem mluvíte vy se myslím týká pouze vzniku pracovního poměru jmenováním, což se u vás asi nestalo, předpokládám, že vaši zástupci byli přijati nejdříve jako učitelé.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod onda » čtv 30. dub 2009 9:19:03

Refi: ono se to hodně řešilo s novým ZP, kdy nám bylo řečeno, že pokud jsou jmenovaní jako zástupci ředitele, automaticky jim to přejde do druhu práce pracovní smlouvy, což jsme samože nechtěli. Proto jsme to řešili takto. Prolézám tu zápisky ze školení a všude mám napsáno že jmenovaný jenom ředitel, ostatní pouze pověření výkonem funkce. Tak teda fakt nevím.
onda
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 10. bře 2009 11:10:03

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod refi » čtv 30. dub 2009 9:22:14

tak jste mi teď nasadila brouka do hlavy ;) uvidíme, jestli se k diskuzi ještě někdo připojí :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod onda » čtv 30. dub 2009 9:37:17

refi: tak to se moc omlouvám, to jsem nechtěla. Ale i když si zadám do vyhledávače jmenování, vyjíždí mi to pořád jen to jmenování statutárů organizací
onda
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 10. bře 2009 11:10:03

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod ega » pon 04. kvě 2009 15:27:14

Já byla taky na školení - JUDr. D.Lichovníková
Podle § 33 ZP, odst(3) Jmenováním na vedoucí pracovní místo se zakládá pracovní poměr v případech stanovených zvláštním právním předpisem; nestanoví-li to zvlášt-ní právní předpis, zakládá se pracovní poměr jmenováním pouze u vedoucího

a) organizační složky státu,
b) organizačního útvaru organizační složky státu,
c) organizačního útvaru státního podniku,
d) organizačního útvaru státního fondu,
e) příspěvkové organizace,
f) organizačního útvaru příspěvkové organizace,
g) organizačního útvaru v Policii České republiky16).

Škol, jejich ředitelů a zástupců se prý týká to, co jsem vyznačila červeně.
Dál opisuji, co mám v materiálech ze školení:
"Organizační útvar je dle důvodové zprávy a výkladu MPSV pojem široký. Podle důvodové zprávy se v podstatě jedná o každého zaměstnance na stupni řízení. Jmenováním na vedoucí pracovní místo podle §33 odst.3, k němuž dojde po vzniku pracovního poměru se považuje za změnu pracovního poměru. To znamená, že pokud zaměstnanci vznikl pr.poměr na základě pracovní smlouvy, poté byl jmenován na vedoucí místo a byl odvolán, předchozí pracovní smlouva neplatí, nepřihlíží se k ní, druh práce sjednaný v této pracovní smlouvě se neobnovuje.
Jmenování provede ten, kdo je k tomu příslušný podle zvl.pr.předpisu. Pokud nevyplývá příslušnost ke jmenování ze zvl.pr.předpisu, pak provede jmenování u vedoucího přísp.org. zřizovatel, u ved.org.útvaru přísp.org. vedoucí této přísp.org.
- ředitele školy a školského zařízení jmenuje zřizovatel (§166 šk.zák.)
- vedoucího org.útvaru (např. zástupce ředitele,...) jmenuje ředitel
Odvolání nebo vzdání se pr.místa ved.zam. musí být písemné a doručené druhému úč., jinak je neplatné.
Odvoláním ani vzdáním se pr.místa ved.zaměstnance pr.poměr nekončí, to neplatí, jestliže byl pr.poměr založen jmenováním na dobu určitou. Zaměstnavatel je povinen dát zaměstnanci návrh na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci. Jestliže zamtel takovou práci pro zamce nemá, nebo ji zamec odmítne, pak jde o překážku v práci na straně zamtele (zamci přísluší náhrada platu) a současně je dán výpovědní důvod podle §52 písm. c) ZP (org.důvody)."Z poznámek ještě připojuji: Jmenovat lze VEDOUCÍHO, co znamená tento pojem - §11, odst.4 ZP, povinnosti vedoucího - §302
Vedoucí řídí podřízené - mělo by být ošetřené v organizačním řádu - tam si nastavíte, co je útvar, ten může tím pádem mít vedoucího a ten může být jmenován. A pak už zase dokola...
Když se vrátím k prvnímu příspěvku od "onda" - vaše pí ředitelka měla asi pravdu
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod onda » úte 05. kvě 2009 10:22:18

Ega: moc děkuji za vaše informace. Paní ředitelka byla na stejném školení, jako vy, takže proto asi ten stejný názor. Avšak si stejně myslím, po přečtení fialových částí, že je jednodušší měnit druh práce na 1 rok než jmenovat a pak možná složitě odvolávat apod. Každopádně jmenování zástupců je asi možné. díky za info :thumbs up:
onda
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 10. bře 2009 11:10:03

Re: odvolání z funkce zástupců ředitelů

Příspěvekod JanaHask » stř 22. kvě 2013 13:58:14

Odvolání z funkce chápu. Po odvolání sepíšeme se zástupcem novou smlouvu?? Nebo pracovní poměr trvá na základě smlouvy před jmenováním.
Děkuji
JanaHask
 
Příspěvky: 31
Registrován: stř 22. kvě 2013 13:53:34

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod ega » stř 22. kvě 2013 19:39:49

Vzhledem k tomu, že odvoláním "pracovní poměr nekončí" (viz moje předchozí odpověď - fialově), bych novou smlouvu nesepisovala. Jen dodatek o změně pracovního zařazení, úvazku...
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod hanna » čtv 23. kvě 2013 6:37:57

Prosím o vyjasnění naší situace. Dosavadní zástupce ředitele (zároveň statutární zástupce) je prac. poměru na základě pracovní smlouvy od 1.9.1976. V r. 1999 byl jmenován ředitelem školy jeho statutárním zástupcem a zároveň zástupcem ředitele. V r. 2012 se naše SŠ s touto školou slučovala, my jsme byli přejímající organizace a škola, kterou jsme přebírali zanikla. Současný (náš) ředitel sepsal "Pověření" o stanovení statutárního zástupce stávajícímu zástupci školy, kterou jsme přebrali. Nyní byl chtěl p.ředitel ustanovit zástupcem někoho jiného s tím, že stávající zástupce by byl jako učitel dál. Nevíme, jak to udělat správně. Zrušilo pověření ředitele v nové organizaci (sloučené) původní jmenování? Jakým způsobem může ředitel tohoto stávajícího zástupce (statutárního zástupce) zbavit funkce? Zůstane mu automaticky v platnosti původní prac. smlouva na pozici učitele? Je možné mu nabídnout nižší úvazek (je málo žáků, úvazky se budou snižovat i u jiných učitelů)? A co když nižší úvazek nepřijme, je možné mu dát výpověď? Děkuji za jakoukoliv vaši zkušenost.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod Lena » úte 18. srp 2015 16:37:39

Milé radilky, prosím o radu jak správně jmenovat zástupce ředitele školy. Má u nás pracovní smlouvu na učitele a od září ho chce ředitel jmenovat zástupcem ředitele a zárověň statutárním zástupcem.Pokud mu napíše jmenovací dekret jak je to s s jeho pracovní smlouvou, může zůstat a v případě jeho odvolání zůstává nadále učitelem? Musím mu dát dodatek ke smlouvě, že se mu mění druh práce na zástupce a nebo si to jen změním ve mzdovém programu? Dále prosím pokud máte někdo nějaký vzor pro jmenování zástupcem, pošlete mi ho na e-mail pospisilovale@seznam.cz. Díky
Lena
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv 05. bře 2009 10:59:25

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod nono » stř 19. srp 2015 9:42:46

leno napsala jsem Vám mail :)
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Jmenování zástupců ředitele

Příspěvekod luciencie » ned 29. led 2023 19:58:54

Prosím, byl by někdo moc moc hodný a poslal mi jak má vypadat jmenování do funkce ředitele? Či jak jste to u vás ve škole řešili? Moc prosím :)
luciencie
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 30. bře 2010 7:21:14


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků