Účelový znak

Účelový znak

Příspěvekod marlenka » pon 03. kvě 2010 14:37:04

Asi se teď pousmějete nad mým hloupým dotazem, nicméně já si nejsem úplně jista, a tak se raději zeptám zkušených: U čeho zadáváte do Gordicu účelový znak? Myslím tím číslo 33353 u přímých nákladů nebo 00006 u odpisů. Já si myslím, že by se mělo zadávat u všech nákladových a výnosových účtů, ale účetní na naší škole mi to stále vyvrací. Moc děkuji za odpověď.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Účelový znak

Příspěvekod refi » pon 03. kvě 2010 14:43:15

máte pravdu, u všech nákladů či výnosů, kterých se tyto finance týkají. a vy máte na odpisy 00006? my 00205, zajímavé :D

já si ještě (taky v gordicu) dávám do "org" jedničku, tím si rozlišuju zvlášť mzdy a zvlášť ostatní oniv, říkáme tomu u nás malý a velký oniveček [:-}
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Účelový znak

Příspěvekod Tina » pon 03. kvě 2010 14:47:43

Dotaz není hloupý, hloupé je se nezeptat, když nevím. Já dávám UZ ke každému nákladovému i výnosovému účtu, podle toho, čeho se týká. UZ 33353 k přímým nákladům a k přímé dotaci. A pak další UZ podle členění zřizovatele. My máme UZ 00001 na provozní náklady a 00205 na odpisy. K nákladům a výnosům z vlastní činnosti dávám UZ 00005.
Tina
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 20. srp 2009 10:59:37

Re: Účelový znak

Příspěvekod marlenka » pon 03. kvě 2010 19:03:44

Tak to je tedy vážně zajímavé, že máme na odpisy 00006. Myslela jsem si dosud, že je to celostátní číselník. Na každém oznámení dotace od zřizovatele máme u odpisů uveden tento UZ. Jsem ráda, že jste mi potvrdili moji teorii. U nás ve škole dosud používali pouze jediný UZ 33353 a jinak vůbec nic (ani ten u odpisů). Takže děkuji. Jo a prosím Vás, u projektů se nepoužívá žádný UZ? Máme je rozlišené pouze středisky.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Účelový znak

Příspěvekod refi » úte 04. kvě 2010 10:22:05

pokud nám přímo nepřidělí nějaký UZ s přiděleným projektem, tak tam dávám 00003 (např. Comenius - peníze ze zahraničí) nebo 00004 (ostatní dotace nespecifikované jiným UZ).
v závazné účtové osnově ms kraje nám třídění podle UZ končí 00005, vy jdete prostě ještě dál :D

(střediska vůbec nepoužíváme)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Účelový znak

Příspěvekod Terina » úte 04. kvě 2010 18:22:42

To je zvláštní, že má každý kraj UZ jinak. Naše vedení chce od nynějška sledovat zvlášť čerpání ONIVu na mzdy, ONIVu malého a provozních prostředků. Dosud jsem měla označeny přímé náklady pouze UZ 33353, ale nikde nebyl sledován zvlášť "malý" a "velký" ONIV. Použiji fígl od refi a označím si mzdy jedničkou. Jenže jak to děláte, refi, ve výnosech? Mám udělanou dohadnou položku v jedné částce, budu to tedy muset rozdělit??? Vše ostatní je provoz? Zřejmě ano, protože odpisy jsou ve stejné výši v nákladech, tak i ve výnosech, takže nemají na nic vliv. Bože, já v tom stále tak plavu... Poraďte mi, prosím, jak rozkličujete řediteli hospodářský výsledek. Mám obavy, jestli budu schopna uhlídat správné čerpání všech těch ONIVů apod. koncem roku. Nejhorší je to, jak jsem se tady dočetla, že musí být zaúčtovány i zaplaceny v jednom roce. To znamená, že nemůžu čekat až jak to vyjde v závěrce, protože v lednu už bude pozdě. Když to nedočerpáme, tak mě asi vedení zastřelí. Co by se stalo, kdybych naopak ONIVy přečerpala? Co pak hrozí? Poraďte, prosím. Vážně se toho nejvíc bojím. Připadá mi to v tom školství tak složité, každou dotaci hlídat zvlášť.
Dostali jsme i dotaci od města 100 000Kč. Platíme z ní určité faktury, jenže těch 100000 nebude na rok stačit, jelikož měsíční faktura dělá 12 000Kč. Když si ji označím např. UZ 00004, budu tedy všechny tyto faktury účtovat pod tímto UZ. Jenomže co mám provést s poslední (devátou)fakturou, která bude z části ještě hrazena z dotace od města, ale zbytek (to, co už přesáhne 100 000Kč) zřejmě z provozu? To musím rozdělit a rozúčtovat na dva UZ? Nebo to můžu nechat všechno na UZ 00004? Taky netuším, když budu dělat vyúčtování této dotace, musím poslat na MěÚ taky ofocené bankovní výpisy nebo stačí ofotit faktury?
Děkuji každé dobré duši za radu.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Účelový znak

Příspěvekod marlenka » úte 04. kvě 2010 19:57:06

refi píše:pokud nám přímo nepřidělí nějaký UZ s přiděleným projektem, tak tam dávám 00003 (např. Comenius - peníze ze zahraničí) nebo 00004 (ostatní dotace nespecifikované jiným UZ).
v závazné účtové osnově ms kraje nám třídění podle UZ končí 00005, vy jdete prostě ještě dál :D

(střediska vůbec nepoužíváme)



Refi, jak jste to myslela, že v závazné osnově ms kraje Vám třídění UZ končí 00005? Vy nemáte přímé náklady pod UZ 33353? Můžu si tedy "vymyslet" jakýkoliv UZ pro ty případy, které potřebuji členit? Je nějaký rozdíl v tom, jestli si tyto případy označím v ORJ nebo v UZ?
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Účelový znak

Příspěvekod refi » stř 05. kvě 2010 7:06:30

jasně, marlenko, máte pravdu, jsem to napsala polovičatě :oops: :D

máme to dáno takto:

xxxxx dotace ze státního rozpočtu (pětimístný UZ)
00001 dotace od zřizovatele (v závazném ukazateli bude UZ 0 - mimo projekty)
00xxx dotace od zřizovateel (třímístný UZ přidělený zřizovatelem na konkrétní akci)
00002 dotace od obcí
00003 dotace od mezinárodních institucí
00004 ostatní dotace nespecifikované jiným UZ
00005 vlastní zdroje

tak a teď to mám správně :thumbs up: :mosking:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Účelový znak

Příspěvekod Terina » stř 05. kvě 2010 11:10:36

Refi-nko, poraďte mi taky-moc prosím.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Účelový znak

Příspěvekod refi » stř 05. kvě 2010 12:47:58

terinko, zkusím to vzít nějak popořádku, se vám s těmi otázkami roztrhl pytel :D ;)

- v zásadě rozděluji všechny peníze (tedy náklady a výnosy) nějakým UZ, kromě doplňkové činnosti. tzn. že pokud účtuji fakturu, která se hradí z více různých peněz (provoz, oniv), musím rozúčtovat na více řádků s příslušným UZ. stejně tak to dělám i s rozlišením na "malý" a "velký" oniv. můžete si rozlišit velký oniv (mzdy, SP a ZP a příděl do FKSP) třeba jako já orgem (a UZ 33353) a malý oniv už jen UZ 33353. když si pak vyjedete rozbory nákladů a výnosů podle UZ33353 a do orgu dáte 1, vyjede vám pouze náklad i výnos týkající se platů. já to dělám opačně (už ani nevím proč :mosking: ) a orgem si rozlišuji malý oniv (cesťáky, preventivky, učební pomůcky, zákonné pojištění, ochranné pomůcky atd.)

- když účtuji do nákladů odpisy, opět je označím UZ 00205 (který máme právě na odpisy). když dostanu dotaci na provoz v jedné částce s příspěvkem na odpisy (na provoz nám zasílají dotaci měsíčně, na odpisy čtvrtletně), rozúčtuji opět do výnosů s různým UZ - provoz 00001, odpisy 00205.

- co se týká konce roku - platy máte jasně dané, ty byste měli utratit do koruny, s vracením to ani nezkoušejte :D . malý oniv raději o fous přečerpejte, abyste měla jistotu, že ho máte celý vyčerpán a co bude navíc, dejte z provozu. zase to provedete rozúčtováním přímo na fakturách.

- jestli máte na UZ 00004 na rok 100 tisíc, ale utratíte dejme tomu 120 tisíc, na těch 20 tisíc musíte najít jiný zdroj financování. nevím přesně, o co u vás jde, ale pokud máte vyúčtovat 100 tisíc, musíte vyúčtovat 100 tisíc a ani o korunu více. že jste ve skutečnosti utratili na stejný účel 120 tisíc dorovnáním 20 tis. z vlastních peněz (provoz, vlastní výnosy), budete vykazovat zase u těchto peněz, z kterých jste dorovnávala. jaké budou chtít k tomu vyúčtování doklady by vám měl říct přímo ten, kdo vám dotaci poskytl. :) když si vyjedete rozbor výnosů a nákladů UZ 00004, musí se vám strany rovnat a hospodářský výsledek bude nula. stejně jako u UZ 33353 atd.

terinko, klidně se ptejte dále, není problém odpovědět. ale věřte, že se vám během roku začnou nitky spojovat a věci do sebe více zapadat. je toho na hlídání opravdu hodně, ale ať vás potěším, loni to bylo horší :D měli jsme jen ve mzdách hned čtyři různé UZ a každý se musel hlídat zvlášť, i když šlo pořád jen o jeden výplatní lístek. letos už nejsou peníze, takže to zase zkrouhli a na účtování je to jednodušší.

ufff, jdu si dát pralinky, už se tu na mě smějí :mosking:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Účelový znak

Příspěvekod Terina » stř 05. kvě 2010 13:15:23

Refi, moc děkuji za podrobné vysvětlení. To víte, že se ještě budu ptát mockrát a prosit o radu. "Radímesi" je totiž můj jediný pomocník a neumíte si ani představit, jak jsem Vám vděčná. Potřebovala bych jít k Vám nebo Dáji do učení :D . Pravda je, že to umíte krásně vysvětlit.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Účelový znak

Příspěvekod Janavy » úte 05. dub 2011 10:07:25

Přeji pěkný den!
Letos (konečně účtuji celý rok úplně od počátku) jsem si zavedla systém podle Vašich rad a u každého nákladového a výnosového účtu v hl. činnosti zadávám UZ (je to perfektní systém, okamžitě vidím výsledek hospodaření). Nyní jsem narazila na drobný problém: nákup varné konvice z FKSP. Zatím jsem nechala UZ prázdné, neboť stejná částka je i u výnosového účtu a nic to neovlivní, ale zajímalo by mě, jaký UZ používáte při nákupech z FKSP. Někde jsem četla UZ pro vlastní zdroje, ale my nic takového od zřizovatele nemáme. Tedy alespoň já jsem to nikde nenašla. Můžu si nějaký UZ vymyslet pro vl. zdroje?
Kromě toho bych se ráda zeptala, jestli zadáváte nějaký UZ i u nákladů a výnosů vedlejší činnosti. Podle mého názoru by to mohlo být UZ stejné jako u nákupů z FKSP, ale možná se pletu. Může mi někdo zkušenější poradit?
Divím se, jak je možné, že tady čtu, že různé kraje mají odlišné účelové znaky pro stejné věci. Co jim pak to toho ÚSCIS dojde? :crazy: :?
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Účelový znak

Příspěvekod refi » úte 05. dub 2011 11:05:45

my máme od zřizovatele stanoven ÚZ pro vlastní zdroje 00005. pod tímto úzetem účtuji i náklady a výnosy při čerpání fondů. u fksp účtuji rovnou jen čerpání fondu plus event. zařazení do majetku.
tak jsem se koukla do roku 2009, kdy jsme kupovali do sborovny mikrovlnku a opravdu jsme pouze čerpali fond a pak 028/088. ale to bylo asi poprvé po pěti letech a asi naposledy, peněz míň a míň ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Účelový znak

Příspěvekod eliska » úte 05. dub 2011 12:21:39

Já jsem si pro vlastní výnosy stanovila UZ sama, a to 00001. Pro doplňkovou činnost mám 00000. Někdo má pro vlastní výnosy v hlavní činnosti i pro doplňkovou činnost UZ 00000, ale já myslím, že je lepší to rozlišovat. Refi, nákup nějakého zařízení z FKSP se od loňska už musí účtovat přes náklad 501 a výnos 648, je to ve standardu o účtování fondů. Dříve se tak neúčtovalo - pouze čerpání FKSP a zařazení do majetku 028/088. Tak pozor na to, je to novinka!
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Re: Účelový znak

Příspěvekod refi » úte 05. dub 2011 12:27:37

jj, eliško, tušila jsem, že jsem četla někde o změně, díky za potvrzení. :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na ÚZ 33xxx

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků