Vema - srážky

Vema - srážky

Příspěvekod ega » sob 14. led 2012 23:24:52

Milé spoluradilky, moc prosím o pomoc - začínám poprvé dělat mzdy a rovnou ve Vemě. Všemožné tabulky jsem už zadala, zaměstnance zavedla, ale nějak si neumím srovnat v hlavě srážky. Je to tak, že aby se dostaly peníze zaměstnanci na účet, musí být výplata definovaná jako srážka? Zřejmě v F23..? Nevím si rady v podstatě se všemi kolonkami - hlavně všechna ta "čísla" - číselný znak, účtový znak, číslo vkladového účtu, kontrolní modul... stále listuji v nápovědě F1, ale k šílenství mě dohání nápověda typu: "povinný údaj". Ale PROBOHA jaký?
A jak je to se srážkami za stravenky? Každý měsíc jiná částka - také v F23? A jako srážka na účet ve prospěch organizace? A musí to proběhnout přes převodní příkazy?
To jsem si myslela, že jsem docela šikovná a se vším si poradím... :?
Díky dopředu za odpověď.
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Vema - srážky

Příspěvekod refi » ned 15. led 2012 1:39:23

ego, u každého zaměstnance si nejdříve vyplňte formulář F22 - bankovní účty pracovníka. a aby šel zaměstnanci celý plat na jeho účet, zadaný v F22, musíte vyplnit opravdu za každého pracovníka formulář F23:
(popíšu vám, jak to mám nastavené já, můžete mít něco jinak, podle naplnění číselníků)
druh srážky 70 - vše na spoření
číselný znak, účtový znak, číslo vkladového účtu - všude mám nuly
kontrolní modul - nevyplněno
časové pořadí - třeba 1 nebo nic
ponechat k výplatě - nula
číslo v rámci inkasního úseku - nic
číslo příjemce - nula (v číselníku je text "blíže neurčený příjemce")
číslo účtu pro převodní příkaz - zde vám číselník (zmáčknutím F2) nabídne účet konkrétního zaměstnance, zřejmě budete mít ze začátku u všech zadanou jedničku
číslo bankovního spojení - 1 (v číselníku je zadán účet naší organizace, ze kterého mzdy odcházejí)

u stravného si nejsem už tak jistá, ale podle mě se zadává také v F23 s tím, že budete muset zřejmě každý měsíc konkrétní částku přepisovat, pokud neplatí paušálně každý měsíc stejnou a nevyrovnává se to až na konci roku. zadání dle mého proběhne stejně, jen v druhu srážky vyberete stravné (v mém číselníku je to 40 - závodní stravování) a v čísle účtu pro převodní příkaz nevyplníte nic. tím pádem by tyto částky měly zůstat po sražení na účtu organizace a v převodních příkazech se neobjeví.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vema - srážky

Příspěvekod ega » pon 16. led 2012 13:07:31

Díky moc, hned se do toho vrhám!
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Vema - srážky

Příspěvekod witty » úte 17. led 2012 11:09:50

Stravné zadávám měsíčně v F80 - jednorázové srážky - druh 40, číslo příjemce nevyplňuji, zadám jen částku. Pro urychlení zadání si klávesou F5 "zmrazím" kolonky, které jsou stále stejné, (tj. druh srážky a prázdné číslo příjemce) a zapisuji pouze osobní číslo a částku stravného.
Výplatu na účet mám zadanou stejně jako refi, s tím rozdílem, že generuji soubor pro převod všech plateb z mezd přes sběrný účet (zaměstnanci, FÚ, OSSZ, zdravotní pojišťovny, půjčky, exekuce, odbory atd. - celkem asi 150 položek) přes konverzní modul Vemy "Česká spořitelna".
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Vema - srážky

Příspěvekod ega » úte 17. led 2012 11:31:03

Witty, můžete mi prosím trochu osvětlit právě tady to převádění přes sběrný účet? Tuším, že je to tedy jen když mají všichni účet u spořitelny? Zaměstnavatel i zaměstnanci? V případě jiných bank se to nepoužívá? Když organizace u KB a zaměstnanci různě KB, ČSOB, ČS, Reif... tak se to nepoužívá? A pak se to dělá jak říká refi? Vy asi máte nějaká taková čísla příjemce 8009103, čís.znak útvaru 8009..., vyplňujete číslo vkladového účtu a kontrolní modul a účtový znak? Toto mi totiž radila jedna mzdovka a hrozně mě to zmátlo, pořád jsem nechápala k čemu to je...
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9

Re: Vema - srážky

Příspěvekod witty » úte 17. led 2012 16:12:53

Napíšu to v bodech:
- máme účty u různých bank a sběrný účet u spořky
- peníze zaměstnancům a institucím posílám do jakékoliv banky (za převod do ČS je poplatek 1 Kč za položku a do jiné banky 1,50 Kč za položku)
- vždy při výplatách vygeneruji soubor - převodní příkaz na mzdy, pojistné, daně a další, odnesu do spořitelny, tam ho zkontrolují a vytisknou protokol s počtem položek - podle toho spočtu poplatky. Účetní převede třeba z KB na sběrný účet částku, kterou chceme rozposlat sběrným účtem plus ty poplatky. Jakmile celá částka dorazí na sběrný účet, tak se peníze "rozletí" zaměstnancům, pojišťovnám, sociálce, finančáku atd.
- tu spořitelnu mám nadefinovanou jako příjemce a tohoto příjemce uvádím v F23 - stálé srážky v příslušné kolonce
- k tomu všemu je potřeba mít konverzní modul ČS - úhradové médium, netuším, kolik dneska stojí, kupovali jsme ho před 7 lety
- kolegyně z branže z okolí, které tento modul nemají (zřejmě by se jim to nevyplatilo při menším počtu zaměstnanců) zřejmě buď tisknou převodní příkaz a dávají do banky, nebo mají v internetbankingu nadefinovanou šablonu příjemců a měsíčně přepisují převáděné částky. U nás je cca 150 položek měsíčně, převádím tak např. i penzijko fondům, to by účetní asi nechtěla psát ručně
- jinak tu F23 vyplňuji jako refi, jen místo nul v kolonkách "číselný znak útvaru", "číselný znak", "číslo vkladového účtu" mám jedničky, ale jen proto, že jsme to tak kdysi mívali v předchozím zaměstnání, zřejmě to nemá na nic vliv.
V F23 se kdysi psávaly účty a všechny ty znaky, protože bylo možné generovat ten soubor pro ČS nějak jinak bez pomoci konverzního modulu, ale jen pro převody ze sběrného účtu na účty u spořitelny. To už teď není možné.
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Vema - srážky

Příspěvekod ega » úte 24. led 2012 15:20:56

Děkuju za dosavadní rady. Už mám snad všechno nadefinované. Mám i nové plaťáky [:-}
Teď se těším na měsíční zpracování :bye:
ega
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 04. bře 2009 10:10:14
Bydliště: Praha 9


Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků