EU peníze školám

domácí i zahraniční, žádosti, rozpočty, smlouvy, čerpání, vyúčtování, prezentace

Re: EU peníze školám

Příspěvekod KateřinaK » stř 13. říj 2010 12:42:59

V článku uveřejněném dnes na internetu jsem se dočetla, že peníze EU do škol tím, že procházejí přes zřizovatele, musí být schváleny zastupitelstvem jako rozpočtové opatření, je to pravda??? Jestli ano, tak letošní rok je v ... háji, protože po volbách na první schůzi budou mít zastupitelé jiné starosti než nějaké dotace pro školu. A kdo ví, jestli se stihnou sejít podruhé, až peníze opravdu přijdou.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: EU peníze školám

Příspěvekod zelinkova68 » pon 08. lis 2010 15:15:00

Účtuji dvě školy, na jedné mám dotaci EU peníze školám, kde nemusí být samostatný účet a na druhé mám dotaci OP VK, kde musí být samostatný účet. Ale toto je vždy napsáno ve smlouvě.
zelinkova68
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 07. čer 2010 14:20:05

Re: EU peníze školám

Příspěvekod Katus » čtv 11. lis 2010 14:51:49

Dobrý den, potřebuji poradit. Z projektu jsme teď hradili jazykové kurzy učitelům. Učitelé si zakoupili pro kurz učebnice, které zaúčtuji na 501. Jen nevím, jestli by se měly někde evidovat? Po skončení kurzu si je budou učitelé nechávat? Přece jenom jsou celkem drahé, tak se raději ptám. Děkuji za odpovědi.
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: EU peníze školám

Příspěvekod Neználek » pát 12. lis 2010 9:43:11

Dobrý den,
od 1.11.2010 máme projekt z Eu OPVK. V příručce (metodice) je uvedeno, že samostatný účet mít nemusíme.
Učitelé hodiny navíc odučené v rámci tohoto projektu dostanou zaplacené kódem "Mzda z ESF" (odliším si to pracovištěm), protože nemohou mít DPČ ani další PP, jelikož jejich smlouva je na "učitel". Ještě je tu možnost za odučené hodiny jim proplatit přesčasy, to je také v metodice uvedeno.
Nyní mi jde o toto: vyplacená mzda z peněz EU jim navýší průměr na náhrady a nyní mi nikdo není schopen říci, zda tento vyšší průměr na náhrady mohu používat, když si vezmou dovolenou atd., nebo jej musím přepočítat a ponížit. Volala jsem na kraj, nikdo mi není schopen říci stanovisko, volala jsem na bezplatnou linku k tomuto projektu, ale asi ten pán na lince nevěděl, o co jde a vymluvil se, že finanční manažerka není přítomna a že mám svůj problém poslat písemně.
Poradí mi někdo?
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: EU peníze školám

Příspěvekod refi » pát 12. lis 2010 10:02:52

svou odpověď rozdělím do dvou částí:

1) dělám mzdy škole, která projekt opvk má také a zaměstnanci školy, kteří na projektu pracují, mají pro výkon práce "učitel" sepsány dohody o provedení práce a ti, kteří jsou "manažeři projektu" , mají sepsánu klasickou pracovní smlouvu. jsou po dvou monitorovacích zprávách a nikdo jim toto řešení nevytkl, tzn. že jakákoliv práce na projektu se platí přes jiný pracovní poměr než přes ten hlavní. potom je i v případě "manažerů" jednoduché čerpání dovolené, protože se jim tento průměr počítá zvlášť za projekt a proplácí zvlášť za projekt.

2) pokud to máte tak, že peníze z projektu vyplácíte formou přesčasů nebo odměn, je jasné, že jim to zvyšuje průměr pro dovolenou a jiné náhrady. ten ale nemůžete v žádném případě snižovat, postavila byste se proti zákoníku práce, který neřeší, z jakých peněz je kdo placen.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: EU peníze školám

Příspěvekod Neználek » pát 12. lis 2010 12:08:26

Dobrý den,
chtěli jsme učitelům udělat také DPČ nebo DPP, ale jelikož mají ve smlouvě na HPP uvedeno "učitel", tak i dle příručky k OPVK není možné uzavřít s pedagogem DPP nebo DPČ na učitele (DPP a DPČ lze uzavřít na jiný druh práce, než obsahuje prac. smlouva na základní úvazek pedagoga). A jelikož učitel tyto hodiny odučí, tak by mě tedy zajímalo, na jaký druh práce jste s nimi uzavřela DPP? Udělala bych to také tak a bylo by po problému. Nenapadá mě však žádná práce na DPP nebo DPČ, když bude učit = učitel. Díky :?
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: EU peníze školám

Příspěvekod refi » pát 12. lis 2010 12:25:05

záleží na tom, co máte uvedeno za názvy pozic v rozpočtu projektu. tam jste museli přece mzdové prostředky nárokovat a přiřadit k nějakému názvu pracovní pozice. když jsme kdysi žádali o projekt u nás (který nám ale zamítli), měli jsme již v rozpočtu uvedeny učitele jako koordinátory 1, 2, 3 atd. všichni ostatní byli manažeři - finanční, projektový atd.

ale na té druhé škole, kterou jsem vám zde popisovala, mají u učitelů v dohodách sepsán výkon práce "učitel" a přesto to žádné kontrole nevadilo a měnit to nemuseli.

podívejte se pořádně do rozpočtu :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: EU peníze školám

Příspěvekod hanna » pát 12. lis 2010 13:29:49

Máme také projekt OPVK už od loňského roku (3/2009-9/2011). Všichni "účastníci" projektu-naši zaměstnanci-, kteří jsou zaangažováni po celé období, mají sepsány Dohody o pracovní činnosti. Učitelé na "Odborný řešitel I (II,III,IV)" - podle typu výkového programu. Každý z nich má v DPČ určenu náplň práce - např. tvorba výukového programu z oblasti astronomie, spolupráce při tvorbě elektronické podoby pozorovacího deníku, příprava a realizace jednotlivých astronom. pozorování, komunikace a spolupráce s odborným konzultantem Hvězdárny.., zajišťování pokladů pro kontrolu plnění jednotlivých výstupů projektu, apod. podle typu aktivit, které dělá. Druhý projekt je z biologické oblasti a je to podobné. Dále pak je na DPČ vedoucí projektu, manažer projektu, účetní projektu. Pak externí spolupracovníci z oblasti astro a biologie mají DPP nebo taky DPČ - odborný konzultant I (II) - s náplní práce, a pak ještě externí Evaluátor I (II) na DPP, ale to bude až na konci projektu. Už jsme odevzdali 8. monitorovacích zpráv a zatím žádné připomínky ze strany kontroly nebyly.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: EU peníze školám

Příspěvekod Neználek » pát 12. lis 2010 14:57:33

Dobrý den,
tak to je mi tedy divné, že kontrola neřekla nic na to, že DPP je uzavřena na stejný druh práce, jako je hlavní PP. Níže jsem zkopírovala stránku z metodické příručky pro žadatele uveřejněnou na stránkách MŠMT, kde je to v bodě 3. přímo uvedeno.
Jinak tu máme již od dubna jiný projekt - Moderní škola, taktéž financovaný z evropských peněz, a tam jsou zapojeni také kromě hlavního koordinátora (ředitel), zástupce koordinátora a účetní, ještě učitelé, kteří vytvářejí výukové programy či šablony, tuto práci vykonávají na DPČ a jako práci mají uvedeno "Tvůrce interaktivních výukových materiálů projektu "Moderní škola". Tady je vše jasné a bez problémů.
Ale pokud učitel bude v tomto novém projektu vysloveně učit děti, budeme mít půlené hodiny, jsou to hodiny navíc, které odučí, tyto hodiny pro kontrolu musí být zapsané i v třídní knize, tak tady bych si tedy neriskla udělat DPP na práci "učitel".
Tak nevím, čekám na vyjádření z kraje a z mšmt, poslala jsem to písemně,abych měla potom něco v ruce.

Příručka pro základní školy - žadatele a příjemce OPVK Vydal ŘO OP VKČíslo verze: 1 Strana 30 z 129
Možnosti financování pedagogických pracovníků
Tato kapitola obsahuje varianty možného financování pedagogických pracovníků. Níže uvedené možnosti jsou pouze doporučující.
8.1 Financování platů
1. Standardní pracovní poměr + nenárokové složky platu
Základní možností pro financování pedagoga při práci na projektu v oblasti podpory 14 představuje navýšení platu pedagoga o nenárokové složky mzdy odpovídající práci odvedené pro projekt. Pokud se škola rozhodne využít tuto metodu financování pedagoga, je vhodné, aby byla na úrovni školy zpracována metodika určující, na jak vysoké odměny/osobní ohodnocení má pedagog za práci na projektu nárok. Pevná metodika omezí nejistotu pedagoga ohledně výhodnosti práce na projektu a zároveň umožní škole lépe plánovat financování.
2. Standardní pracovní poměr + proplacené přesčasy
Rozpočty v rámci šablon pro oblast podpory 1.4 obsahují dostatek finančních prostředků, aby bylo možné financovat pedagogovi zvýšenou mzdu za práci přesčas dle zákoníku práce (§ 114, odst. 1). V případě, že tento postup škole nezakazují vnitřní směrnice, kolektivní smlouva nebo nařízení zřizovatele, je při předpokládané ochotě pedagoga možné, aby pracoval na projektu za zvýšenou mzdu v rámci přesčasových hodin.
3. DPP/DPČ
Škola má v rámci projektu možnost uzavřít s pedagogem dohodu o práci konané mimo pracovní poměr za předpokladu, že celkový úvazek pedagoga na škole nepřesáhne 1,5, tedy 60 hodin týdně. Tuto možnost je dle platné právní úpravy možné využít pouze v případě, že dohoda o práci konané mimo pracovní poměr bude uzavřena na jiný druh práce, než obsahuje pracovní smlouva na základní úvazek pedagoga. Toto řešení tedy přichází v úvahu, pokud bude daný pedagog na projektu zaměstnán jako projektový/finanční manažer, případně bude jeho činnost souviset se šablonami, které neobsahují vyučovací povinnost.
4. Změna úvazku pedagoga/Nový pedagog
Škola má možnost přijmout na částečný úvazek nového pedagoga, který se bude plně věnovat práci na projektu a bude placen zcela v souladu s pravidly financování školských zařízení. Rovněž je možné upravit úvazek současného zaměstnance tak, že mu bude snížen pracovní úvazek na kmenovou činnost a přidán úvazek na práci na projektu (např. pedagog bude pracovat na 0,8 úvazku pro kmenovou činnost školy a 0,2 úvazku v rámci projektu). Tato možnost je nicméně podmíněna volnými personálními kapacitami ve škole.
8.2 Financování formou nákupu služeb
Škola má možnost prostřednictvím nákupu služeb hradit pedagoga, kterému je proplácena finanční odměna prostřednictvím fakturace.
Neználek
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát 03. dub 2009 8:49:13

Re: EU peníze školám

Příspěvekod Katus » stř 15. pro 2010 8:58:20

Dobrý den,
projekt EU peníze školám je na dva roky a zajímalo by mě, jaké se bude provádět účtování na konci roku. Příjem první části dotace mám na 671, ale samozřejmě jsme ji celou nevyčerpali, jen část. Moc děkuji za rady.
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: EU peníze školám

Příspěvekod zdeni » pon 20. pro 2010 9:01:08

Dobrý den, mám dotaz k účtování zálohy na projekt na konci roku.
Máme schválený projekt EU peníze školám, který začíná od 1.1.2011, první záloha nám přišla 17.12.2010, žádné náklady letos nemáme.
Účtuji příjem 241/374. Na konci roku záloha zůstává na 374 nebo se přeúčtuje do rezervního fondu?
zdeni
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 15. dub 2010 13:48:08

Re: EU peníze školám

Příspěvekod KateřinaK » pon 20. pro 2010 10:34:17

Už jsem zde vkládala stanovisko našeho kraje do obdobného tématu, tak to sem ještě zkusím zkopírovat, rozšířeno ještě o upřesňující poznámky:

Dotace EU peníze do škol ÚZ 33123 je transferem z MŠMT. Transfer ze zahraničí by neměl být označen ÚZ začínajícím 33..... a poskytl by ho přímo nějaký zahraniční fond.
O dotaci se tedy účtuje stejně jako o jakékoliv jiné dotaci poskytnuté ministerstvem začínající ÚZ 33.... Vzhledem k tomu, že je dotace poskytnuta na více let odkládá se nedočerpaná část dotace na rezervní fond účet 414. Tak bude i uvedeno v pokynech pro účetní závěrku pro rok 2010.

241/374 přijato na účet
346/671 předpis dotace - tyto dva předpisy budou v okamžiku přijetí částky na BÚ

5**/3** (321, 331, apod.)
374/346 skutečné čerpání - tyto dva předpisy budou v okamžiku účtování nákladu (faktura, předpis mzdy), případně 376/346 může být jedním vnitřním dokladem částka čerpání za celý rok

671/414 převod nespotřebované časti transferu na rezervní fond - jedním účetním dokladem k 31.12.

Takže si myslím, že pokud jste nečerpali, převedete vše do rezervního fondu.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: EU peníze školám

Příspěvekod RadkaP » úte 04. led 2011 19:46:08

Moc děkuji za podrobný návod na účtování dotace OP VK na konci roku. Patřím k začátečníkům a navíc k těm, kteří obdrželi dotaci koncem roku, tudíž nezačali čerpat. Tím pádem, celou částku převádíme na RF, a peníze BÚ provozního na analytiku BÚ RF. Ještě se chci jen ubezpečit, následující rok budu čerpání ve výši nákladů účtovat obrácenými zápisy 414 / 671 a 241 10 / 241 30 (RF) a 374 / 346?
RadkaP
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon 08. bře 2010 21:49:53

Re: EU peníze školám

Příspěvekod jajas » úte 04. led 2011 23:16:41

Dobrý večer. Pročítám si příspěvky a napadlo mne se Vás, účetních, které skutečně zúčtovávají náklady a výnosy a předpisy všech těchto projektů, zda jsou zaměstnáni v tomto projektu také na DPP. Pokud ne, pak jsem se chtěla zeptat jak, popřípadě zda vůbec jsou za tuto práci nějak odměněni (např.osobním příplatkem). Jedná se mi o to, že na naší škole máme momentálně tři tyto projekty. Kromě ředitele (hlavní koordinátor) je v projektu zapojena ekonomka jako "účetní" na DPP, učitelé a mistři OV. Tito mají sepsány DPP (kromě ředitele), takže to podle mne znamená, že práce na projektu je práce navíc a měla by být vykonávána mimo hlavní pracovní poměr. Ovšem já, jako finanční "skutečná" účetní, jsem tuto práci obdržela jako samozřejmou součát mé hlavní činnosti (nemám ji v pracovní náplni) a přestože se zaúčtováváním jednotlivých položek práci mám, nejsem za ni nijak oceněna. Abyste mne pochopily, jedná se mi o to, že pokud někdo provozuje tuto činnost na dohodu a tedy práci navíc, proč bych já měla stejnou práci na stejném projektu dělat jako běžnou školní účtařinu. Děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: EU peníze školám

Příspěvekod Katus » stř 05. led 2011 9:04:00

Dobrý den,
při přeúčtování nespotřebované části dotace do RF si udělám VÚD k 31.12 a zaúčtuji, takže mi pak ta částka nebude figurovat v HV k rozdělení? Nebo ji tam mám nechat, ale to mi pak ovlivní Hv. Snad jsem to napsala srozumitelně a někdo odpoví :D
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

PředchozíDalší

Zpět na Granty a projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků