Investiční/neinvestiční dotace z EU

domácí i zahraniční, žádosti, rozpočty, smlouvy, čerpání, vyúčtování, prezentace

Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod halkahy » čtv 16. kvě 2013 13:52:30

Dobrý den,
Máme schválenou dotaci z EU. Část dotace je investiční část neinvestiční, schválená je jako celek.
Měli jsme neinvestiční dotaci se kterou jsme si poradili, teď ale nevím jak s tou investiční. Mám je rozdělit? Nebo mám celou dotaci účtovat jako investiční? Jak? Samozřejmě je na více let. :?
Investiční část je schválená na jazykovou učebnu (jako celek) ale předpoklad je, že se bude jednat o SW do stávajících počítačů, nějaké hlasovací zařízení atd. S investicemi nemám zkušenosti, všechen majetek nad 40.tis. máme od zřizovatele ve výpůjčce, takže se mi to komplikuje. |:-(| Pokud to budeme účtovat jako celek, má nám zřizovatel dát tento majetek do výpůjčky? Jak potom zařadit tento majetek do evidence. ( co když se jedno hlasovací zařízení rozbije?)
Dofám, že je dotaz srozumitelný. :oops:
Děkuji za odpověď.
halkahy
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 07. kvě 2013 8:38:26

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod Alena H » čtv 16. kvě 2013 15:19:19

Určitě rozdělit na investiční a neinvestiční dotaci - podle ČÚS 703. Odpisy pak budete dělat podle ČÚS k majetku708. U hlaosvacího zařízení se bude jednat o soubor.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod halkahy » pát 17. kvě 2013 8:08:32

To je práve problém, protože u nás odepisuje zřizovatel a nám předá majetek do výpůjčky. Jak tedy účtovat investiční dotaci?
halkahy
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 07. kvě 2013 8:38:26

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod halkahy » pon 20. kvě 2013 10:24:05

Vznesla jsem dotaz na ministerstvo, tak uvidíme jak mi poradí :crazy:
halkahy
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 07. kvě 2013 8:38:26

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod kokoska » pon 20. kvě 2013 11:07:48

Tipla bych si, že podstatné je, zda tu investici budete hradit Vy neboo zřizovatel. Pokud Vy, budete normálně účtovat o investiční dotaci a až bude hotovo, majetek předáte formálně zřizovateli (rozvahové účtování). Ten Vám ho dá "zpátky" do užívání jako zapůjčení =>na podrozvahu.
Pokud víte, že ho budete muset zřizovateli předat, ani bych nezařazovala do užívání (tedy neřešila bych soubor/nesoubor atd.) a předala bych rovnou kompletní 042. Pak by to nebylo komplikovanější, ale naopak jednodušší.
Jsem zvědavá, co Vám napíše ministerstvo.
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod Alena H » pon 20. kvě 2013 11:58:49

Kokosko, myslím, že když dotaci dostala příspěvkovka, měli by se podívat do podmínek dotace. Majetek bych určitě ponechala v příspěvkovce, stejně budou odepisovat podle ČÚS a na odpisy od zřizovatele tudíž nedostanou prostředky.
Jsem zvědavá zda z ministrerstva odpoví a co.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod halkahy » pát 24. kvě 2013 10:48:46

Maji povinnost odpovědět do 30dnů, ale co odpoví to už je jiná. :P
Zatím se přikláním ke Kokosce, odepisovat musí zřizovatel. Dotaci jsme sice dostali mi, ale ta zřizovačka o výpůjčce v tom dělá zmatky.
halkahy
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 07. kvě 2013 8:38:26

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod Alena H » pát 24. kvě 2013 11:30:23

Jenomže tu dotaci jste dostali vy a majetek také nakoupíte vy. Opravdu se podívejte do podmínek dotace, podle mě by jste to neměli předat zřizovateli a ve výsledku stejně budete účtovat o dotaci a o odpisech dle ČÚS 703 a 708, takže zřizovatel vám na odpisy nedá. Hlavně by jste se měla radit se zřizovatelem, protože u nás byl zřizovatel do dotace z EU zapojen, dostali jsme jen 80% dotace a 20% měl do vyúčtování zafinancovat zřizovatel. Já jen aby vám pak dotaci pro porušení neodebrali a pak by jste asi teprve koukali.... Ale v tomhle státě si dělá kdo chce, co chce, třeba by vás ani nepostihli.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod kokoska » pát 24. kvě 2013 13:06:02

Vzhledem ke zkušenosti s dotacemi z EU si myslím, že v rozhodnutí bude klauzule o tom, že PO nesmí majetek prodat ani darovat a musí jej řádně užívat po dobu třeba tří let. Určitě tam nebude výslovně psáno, že jej musí mít na účtu 02x a odepisovat. Pokud majetek předá zřizovateli a ten jí jej svěří do užívání, bude jej mít řádně zaúčtován na podrozvaze a mělo by to být OK.

AlenaH má ale určitě pravdu, že je třeba dodržet podmínky dotace.

Krásný víkend :)
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod macek1 » čtv 06. čer 2013 15:14:27

Moc prosím, kam zaúčtovat fakturu na realizaci bezdrátového pokrytí budovy školy pro žáky a učitele - také z EU a to ve výši Kč 48.400,--? Je to investice či nehmotný majetek, který není přes 60 tisíc? Na jaké účty zaúčtovat? Díky moc za odpověď.
macek1
 
Příspěvky: 104
Registrován: úte 23. bře 2010 15:48:53

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod halkahy » úte 11. čer 2013 13:41:06

Pokud je to ta krabička, co vysílá vlny (jednoduše řečeno) tak je to investice. Pokud je to SW instalovaný pouze do nějakého počítače, tak je to nehmotný majetek. Potom podle toho bude zaúčtování.
halkahy
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 07. kvě 2013 8:38:26

Re: Investiční/neinvestiční dotace z EU

Příspěvekod halkahy » čtv 04. črc 2013 7:56:51

Tak volali z ministerstva, písemně nám nedají nic. :-! Doporučili nám poradit se s krajem (poskytovatelem) zda budou akceptovat převod majetku na zřizovatele a potom zpět. Ale spíš doporučovali udělat vyjímku ve zřizovací listině a tento majetek ponechat v organizaci. Potom tedy nevím kdo nám bude dávat na odpisy, protože tím, že nám zřizovatel dal majetek do výpůjčky se právě tomu chtěl vyhnout.
halkahy
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 07. kvě 2013 8:38:26


Zpět na Granty a projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků