projekt Comenius

domácí i zahraniční, žádosti, rozpočty, smlouvy, čerpání, vyúčtování, prezentace

Re: projekt Comenius

Příspěvekod Jitule11 » úte 29. bře 2011 9:00:47

Prosím jak postupujete, když přijedou v rámci projektu žáci z ciziny k nám do ČR?? Necháte je platit vše samotné? Nebo se např.postaráte u Centrálky o stravné, které jdou do nákladů projektu Comenius? Výjezdy už mám bych řekla zmáknuté :D ,ale u opačných "návštěv" si nejsem jistá. Učitel se např.ptal, jestli může koupit pro všechny hromadnou vstupenku (pro žáky naše i z té ciziny) To nee že? Musí zvlášť jak pro učitele,tak pro žáky naše a cizí. |:-(|
Jitule11
 
Příspěvky: 146
Registrován: úte 15. pro 2009 9:51:55

Re: projekt Comenius

Příspěvekod hanna » úte 29. bře 2011 9:16:27

Jitule, nejdřív si zjistěte co všechno můžete z projektu Comenius hradit. Měl by to vědět ten, kdo má celý projekt na starosti a byl na školení v Praze. Určitě dostali nějaké instrukce a ve smlouvě by to taky mělo být. U nás to je vždy učitelka, která toto vše vede, píše zprávu, já účtuju a podílím se na vypracování finanční zprávy. My už jsme projekt Comenius loni ukončili. Měli jsme jej už podruhé, a pokaždé byla možnost čerpání jiná. Mrkněte na to, zda vůbec můžete z projektu proplácet náklady našich dětí. Já mám dojem, že u nás jsme mohli proplácet jen náklady na dopravu a vstupné pro cizí děti z projektu. Pro "naše" jsme použili dotaci od obce nebo fin. dar od rodičů. Prostudujte si pokyny pro čerpání fin.prostředků projektu. Můžete to mít jinak než my - časy se mění.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » úte 29. bře 2011 9:19:51

když u nás byli cizí studenti z jiných zemí, tak si vše platili sami - ze svého projektu. my jsme jim zajistili pouze stravování u nás v jídelně (vaří nám jiná škola), nechali jsme si za tyto obědy vystavit fakturu a cenu za oběd jsme si od cizích studentů nechali uhradit do pokladny v korunách - za to obdrželi od nás doklad, který si uplatní jako výdaj za stravu z peněz projektu ve své zemi. takže opravdu vstupné atd šlo vše zvlášť.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod Jitule11 » úte 29. bře 2011 11:38:44

Děkuji za reakce :) Ve smlouvě je,že musíme uskutečnit nejméně 24 mezinárodních mobilit = zahraniční cesta. tzn.že v podstatě,když přijedou "z ciziny" k nám, tak nemůžeme z projektu hradit vůbec nic. Rozumím tomu dobře?? :?
Jitule11
 
Příspěvky: 146
Registrován: úte 15. pro 2009 9:51:55

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » úte 29. bře 2011 12:30:24

jitule, tak jsem si tu jejich návštěvu vytáhla a z projektu se hradil autobus - je to prý možné dle informací paní učitelky, která má projekt na starosti a se studenty cesty absolvuje. studenti přiletěli do prahy, kde už je čekaly naše dvě učitelky a 4 studenti a po pár dnech v praze jeli autobusem do ostravy a po dvou dnech u nás zase zpět do prahy. a právě tento autobus se hradil z projektu, lépe řečeno poměrná část, protože jsem z ceny musela odečíst část za našich 6 lidí.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod DanaS » pon 09. kvě 2011 19:56:19

Nám vyjíždějí kantoři a žáci v neděli do Vídně v rámci projektu Comenius. Kantoři mi jsou jasní bude vyúčtováno jako CP, ale cesta(tu snad budou mít v Kč), ubytování a strava pro žáky to dovezou doklady v eurech a ty se pak budou proúčtovávat(na základě dokladu v hotovosti a jakým kurzem - dnem výjezdu a dle čeho?) nebo se účtuje jako součást CP kantora? To snad ne. Nějak jsem se do toho zamotala. Měla jsem představu, že CP kantorům udělám jako každý jiný CP, ale nějak mne matou ti žáci. Žáci by si zaplatili a po návratu by předložili doklady -chtěla jsem udělat VÚD k výplatě v hotovosti kantorovi co má projekt na starosti s doložením seznamu a všech dokladů s tím , že propočítáme kurz ke dni výplaty. Nebo je lepší dát zálohu, ale mohu dát kantorovi zálohu pro žáky? Normálně to nejde, Comenius je jinak?
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » úte 10. kvě 2011 12:58:07

dano, u nás se to praktikuje takto:
- učitel před odjezdem dostane zálohu na svůj cestovní příkaz
- učitel před odjezdem dostane zálohu na výdaje studentů
- po návratu vyúčtuje svůj cestovní příkaz, doloží doklady, proplatím kurzem čnb platným ke dni vyplacení zálohy
- doloží veškeré výdaje studentů - ubytování, jízdné, letenky, účty z restaurací, vstupenky, cestovní připojištění, zároveň vyplácí denně každému studentovi kapesné ve výši 10 euro - a vyúčtuje zálohu, propočtu vše v kurzu čnb platnému ke dni odjezdu

máme už odjety všechny mobility do sedmi zemí a když byla teď paní učitelka v olomouci na semináři k vyúčtování projektu, tak je to neuvěřitelné, jak málo toho bude z účetnictví potřebovat. takže se toho nebojte, tento projekt je zatím ze všech projektů nejvolnější pro nás účetní a když tak se klidně ptejte dále :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod DanaS » úte 10. kvě 2011 14:07:04

děkuji,ještě mám ale jeden dotaz. Máte ošetřeno nějak ve směrnici ? To kapesné vyplácíte po dohodě s vedoucím
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » úte 10. kvě 2011 14:30:23

ano, máme to ve směrnici. na začátku projektu jsme uvažovali, jak platit studenty. nakonec jsme je platili stejně jako pedagogy, jen to prostě nešlo přes cesťák, ale sazby na stravné jsme používali stejné.nakonec ale paní učitelka provedla změnu a my jsme ji udělali i ve směrnici a vyplácíme kapesné plus skutečné náklady. vyjde to takto mnohem levněji a mobilit se mohlo zúčastnit více studentů. naše učitelka, která má tento projekt na starosti, to neustále konzultovala s ostatními školami i s prahou, byla na semináři v bratislavě a teď i v olomouci a všude jí potvrdili, že to děláme správně. takže se toho nebojte. já jsem na začátku projektu v roce 2009 volala zřizovateli a ten mi jen poradil, kde mám zaúčtovat náklady studentů (na 518), ale jinak je tyto peníze nezajímají a kontrolovat je nebudou.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod DanaS » úte 10. kvě 2011 14:49:04

nemohla byste mi prosím poslat vzor směrnice, at nemusím vymýšlet? moje e-mailová adresa je sdanuse@seznam.cz
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » čtv 12. kvě 2011 13:14:27

dano, omlouvám se, ale úplně jsem přehlédla váš poslední dotaz.

kousek ze směrnice o cestovních náhradách, kde jsme řešili comenius zde vložím pro všechny:



Cestovní náhrady – projekt Comenius

Dle uzavřené grantové smlouvy pro Comenius Partnerství škol v rámci Programu celoživotního učení, vyplývá pro organizaci úhrada cestovních výdajů pedagogů i studentů při jejich zahraničních mobilitách.
Finančním zdrojem pro úhradu plné výše cestovních náhrad jsou finanční prostředky přidělené po podpisu grantové smlouvy Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy v Praze. Tyto prostředky jsou vedeny v účetnictví odděleně a podléhají vyúčtování po ukončení projektu Národní agentuře.

1) V případě přípravné návštěvy budou cestovní náhrady vyúčtovány dle pokynů projektu přiděleným paušálem a nebudou podléhat ustanovením této směrnice a zákoníku práce.
2) U zaměstnanců školy, kteří se účastní tohoto projektu, se při výpočtu cestovních náhrad postupuje podle předchozích ustanovení této směrnice o cestovních náhradách. Cestovní náhrady budou zúčtovány na vrub nákladového účtu 512 s příslušnou analytikou a účelovým znakem, aby bylo jednoznačně vyčleněno čerpání finančních prostředků projektu.
3) U studentů budou sazby cestovních náhrad svou výší odpovídat příslušným sazbám dle zákoníku práce pro aktuální rok. Vzhledem k tomu, že se nejedná o zaměstnance školy, budou tyto cestovní náhrady účtovány na vrub nákladového účtu 518 s příslušnou analytikou a účelovým znakem, aby bylo jednoznačně vyčleněno čerpání finančních prostředků projektu.


Dodatek – změna od 1.9.2010

S účinností od 1.9.2010 se mění poskytování cestovních náhrad studentům vyplývajících z účasti na akcích projektu Comenius a to následujícím způsobem:
- student obdrží před cestou do zahraničí kapesné ve výši 10 euro na den
- veškeré výdaje (doprava, ubytování, strava, vstupné apod.) budou hrazeny z finančních prostředků projektu pedagogem, který studenty na zahraniční cestě doprovází. Pedagog si před nástupem na cestu vyzvedne přiměřenou zálohu na veškeré výdaje.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » pát 13. kvě 2011 14:00:02

moje kolegyně s comeniem zkušené, prosím o radu :oops: letos v červnu nám projekt končí, nicméně už máme všechny mobility za sebou a momentálně budeme čekat na doplatek zbylých 20% z celkových nákladů projektu, protože 80% nám zaslali hned. jak byste účtovaly těch 20%, tj. cca 90 tisíc kč?

mám to účtovat jako výnos příštích období? (peníze obdržíme pravděpodobně v srpnu) tedy 371 (krátkodobé pohledávky z nástrojů spolufinancovaných ze zahraničí) / 384? nebo 371/649?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod jajas » úte 17. kvě 2011 11:24:26

Dobrý den, budu mít stejný problém jako refi. Rovněž končíme letos v červnu.
V roce 2009 jsme obdrželi zálohu ve výši 80%, účtovali jsme příjem dotace na 241/346, předpis dotace na 346/691 a nevyčerpanou částku jsme koncem roku 2009 převedli do RF (691/tehdy 914).
Od roku 2010 se nevyčerpaná dotace uvedla na AÚ 414 (bývalá 914) a dle kraje jsme v roce 2010 čerpali dotaci: 414/649.
Letos, v roce 2011, máme tedy nedočerpanou dotaci z roku 2010 na počátečním stavu účtu 414 a dle nového pokynu z kraje místo 649 používáme 672 a opět čerpáme a čerpáme a teď jsem zjistila, že už začínáme přidělených 80% dotace z roku 2009 přečerpávat, takže na AÚ RF 414 jsme v mínusu.
Jen jsem se chtěla refi zeptat: jste patrně také v situaci, kdy už čerpáte nad limit poskytnuté zálohy 80% dotace? Jste i vy v AÚ RF (414) v mínusu?
Protože vlastně z rezervního fondu čerpáme peníze, které tam už nemáme! A taky nevíme, zda, když nám pošlou zbylých 20% dotace je proúčtovat opět na 414? :roll: Asi blbost, že?
Jinak na AÚ 413 (RF) máme stále částku ze zlepšeného výsledku hospodaření, takže celkově za rezervní fond (413+414) jsme v plusu.
Budu ráda, pokud někdo poradí, jak dál. Jsem z toho všeho zmatená :o . Děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: projekt Comenius

Příspěvekod hanna » úte 17. kvě 2011 12:10:40

Comenius jsme ukončili už vloni (2010). Vloni se mělo účtovat podle Ing. Hanzlové:
1.Příjem fin.prostředků jako záloha 241/374
2.Podle výše nákladů použití zálohy 374/649
3. Při vyčerpání zálohy a čerpání nákladů: 388/649.
4. Poukázání zbývajících prostředků zaúčtovat 241/388 a tento účet vyrovnat buď snížením výnosů, když se některé náklady neuznají, 649/388 (letos 672 08xx/388). Pokud by byl dohadný účet nižší než skutečné náklady, pak se vyrovná 388/649 (letos 388/672 08xx).
5. Pokud máte finanční spoluúčast, pak k vyrovnání nákladů účtujeme čerpání RF 413/648.
Vzhledem k tomu, že účet 649 už v r. 2011 na tuto aktivitu není, je nahrazen účtem 672 08xx (přijaté transfery ze zahraničí Příl.A.10 r.18), použila bych účet 672 08xxx místo 649. A při čerpání RF (414) pak 414/672 08xx. Když už na 414 žádný převod dotace z loňského roku není, pak 388/672 08xx.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: projekt Comenius

Příspěvekod DanaS » čtv 19. kvě 2011 7:25:08

děkuji Refi za směrnici. Doděláváme projekt ROP, takže jsem ted řešila jiné věci a ani jsem se na stránky nedostala.
DanaS
 
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30. kvě 2010 21:08:20

PředchozíDalší

Zpět na Granty a projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků