ONIV a konec roku

a vše, co k němu patří

ONIV a konec roku

Příspěvekod Dahab » stř 06. led 2010 21:03:08

Já jsem asi úplně mimo |:-(| . Kde najdu odpověď na následující problém? Např. učební pomůcka byla řádně objednána v prosinci 2009, faktura došla fyzicky do školy v pondělí 4. ledna 2010 /+ balík s pomůckou/.
Na faktuře je datum vystavení 28.12.2009 a splatnosti 11.1.2010. Pomůcka prý už nemůže být hrazena z ONIVu 2009, protože peníze za ni se neutratily z dotace r. 2009 a dokonce ani r. 2010, protože kvůli datu vystavení faktury /2009/ nemůže být zahrnutá do čerpání ONIV roku 2010. Jediné Onivy, vyplacení kterých je tolerováno v dalším roce, je vyplacení mezd a odvodů. Tak z toho začínám být jelen :? :? :?
Bavila jsem se s kamarádkou, která dělá účto podnikatelům, tak ta zírala o čem to vůbec mluvím. I obec /zřizovatel/ to má tak, že vše co se týká podle fa roku 2009 a úhrada je provedená 2010, tak se účtuje do nákladů 2009.
Když jsem se dívala do těch otázek, tak tam je tento problém akorát u toho DVPP. Co mi kde ušlo? :gmad: Já už ani nevím jestli jsem to napsala srozumitelně. :o :o
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod refi » stř 06. led 2010 23:23:07

milá dahab,
jestli by to mělo být tak, jak to píšete, tak mám pár faktur špatně i já. já jsem to celé martýrium s oniv a hrazením z provozu pochopila tak, že se rozlišuje, co v oniv se týká nákladů starého roku, konkrétně v dvpp zaplatím v září fakturu např. za 10 tisíc na celoroční školení. rozpočítám na počet měsíců a do oniv nákladů roku 2009 dám 4 tisíce, do provozních nákladů roku 2010 dám 6 tisíc. samozřejmě mi to projde přes účty časového rozlišení. ale že by mělo být rozhodující datum platby, když je to např. učební pomůcka a faktura má datum vystavení v roce 2009 a platí se až v roce 2010, tak to slyším poprvé a modlím se, aby to tak nebylo. a jak píšete, podnikatelská sféra se musí asi hodně divit, protože to nemá žádnou logiku :evil:
jinak já až sečtu celkový oniv za rok 2009, tak možná díky slevám na pojistném taky ještě uvolním něco zpětně z fondů :thumbs up:

poptejte se kontrolorek, jestli je s nimi řeč a dejte vědět, případně se prosím vyjádřete ostatní, víc hlav víc ví, všechny chceme přece dělat svou práci dobře :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod ave » čtv 07. led 2010 10:05:33

Opravdu by to tak mělo být, že faktury ONIV by měly být zaplaceny v roce 2009, kamarádka měla inspekci a toto jí bylo vytknuto, naštěstí byli rozumní a nechali jí přeúčtovat výdaje za něco jiného, co měla již dříve uhrazeno. Od té doby si to hlídám, aby byly faktury zaplaceny v tom roce, kterého se týkají. Snad jsem Vás moc nevystresovala :D
ave
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 13. kvě 2009 12:23:03
Bydliště: valašsko

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod Dahab » čtv 07. led 2010 10:18:12

Tak jsem s paní inspektorkou mluvila a vysvětlila mi ten konec roku.
Je to výklad školského zákona /č.561/2004 Sb./ a části 14 - financování škol a školských zařízení ze státního rozpočtu a § 160. My jsme základka, tak nás se týká bod 1 písmeno c/. Zkusím to zkopírovat z ASPI.

c) škol a školských zařízení zřizovaných obcemi nebo svazky obcí, s výjimkou školských výchovných a ubytovacích zařízení podle § 117 odst. 1 písm. c) a jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky, a to na platy, náhrady platů, nebo mzdy a náhrady mezd, na odměny za pracovní pohotovost, odměny za práci vykonávanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a odstupné, na výdaje na úhradu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a na úhradu pojistného na všeobecné zdravotní pojištění, na příděly do fondu kulturních a sociálních potřeb a ostatní náklady vyplývající z pracovněprávních vztahů, výdaje na nezbytné zvýšení nákladů spojených s výukou dětí, žáků a studentů zdravotně postižených, výdaje na učební pomůcky, [b]výdaje[/b] na školní potřeby a na učebnice, pokud jsou podle tohoto zákona poskytovány bezplatně, a rovněž výdaje na další vzdělávání pedagogických pracovníků, na činnosti, které přímo souvisejí s rozvojem škol a kvalitou vzdělávání,

Podařilo se. :yahoo: Takže problém je ve slovech náklad a výdaj. Já tu fakturu, která má datum vystavení v r. 2009 zaúčtuju jako náklad, ale protože jsem ji uhradila až v dalším roce, tak v roce 2009 jsem neuskutečnila výdaj. Výdaj /skutečně odejdou peníze z účtu/ uskutečnim až v roce 2010. A v tom je ten zakopaný pes. Je to slovíčkaření, ale tak je vyložen zákon. Bohužel. Dívala jsem se i na písmena a/ - d/ a je stejné pro všechny typy škol.
Ale ptala jsem se dál a to moje řešení, že bych přeúčtovala učební pomůcky pořízené ze sponzorských prostředků do ONIV a tyto poslední faktury na učební pomůcky uhradila v r. 2010 a zaúčtovala z rezervního fondu - sponzorských prostředků. Naštěstí sponzoři to tak nekontrolují a učební pomůcku jim ukážeme, kdyby ji chtěli vidět. ;)
Takže zatím se loučím a hned jak budu dál chytřejší, ozvu se. Drže mi dál palečky. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod Dahab » čtv 07. led 2010 10:21:36

Mám myšlenky rychlejší než psaní :lol: Tak ten můj nápad je realizovatelný a schůdný. Takže v letošním roce to tak udělám dříve nakoupené UP od sponzorů naúčtuju na ONIV a tyto poslední fa ze sponzorských prostředků. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod L. F. » čtv 07. led 2010 11:13:30

Ježkovi voči,tak jste mne vůbec nepotěšila :(. Já už mám zauctovne faktury z loňska a jsou uhrazeny v lednu :(. Faktury dosli 30.12. a ja jsem měla dovolenou,jelikoz tu nikdo nebyl,tak jsem si taky vzala volno a do prace jsem prisla az v lednu,tak je logické,že ji uhradim az v lednu - to je bordel teda :(.
A jak já mám ještě ke konci roku vedet,kolik mi delaj nahrady za nemoc,kdyz vyplaty se delaji zacatkem ledna a mzdová mi to dala az dneska,tak jsem dneska zjistlila,ze nam zbyde 20 000 Kč na náhradách a tak se je ted snazime utratit za učebnice. I když tady v tom taky logiku nechápu,proc jsou nahrady v ONIV a ne v prostředcích na mzdy.
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod refi » čtv 07. led 2010 11:56:52

mě jste milá dahab taky nepotěšila, ale když jsem na to koukala, tak to tady taky nějak zaonačím, aby to klaplo. a to vám paní kontrolorky kontrolují už i prosinec 2009 nebo jste na to narazily jen tak náhodou?

musím ale říct, že různá pravidla použití a účtování pro peníze na provoz a peníze na oniv mi fakt vadí. a to nám na školení ing. hanzlová říkala, že státní účetnictví je zavedeno proto, aby se co nejvíce přiblížilo podnikatelské sféře :mosking: tak takhle to je fakt natěsno :rofl:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod Dahab » čtv 07. led 2010 14:04:43

Tak píšu jen v oddechovém čase oběda. Zatím tady lítám jak hadr na holi, pořád něco nosím, ukazuju a dokládám, už nevím čí jsem. zatím nenarazily na nic, kromě toho, že dělám složitě pokladnu ručně a pro ně je to nepřehledné, tak už řekly ředitelovi ať mi dokoupí ke gordiku pokladnu. Ten prý že ano :) .
Ale fakt už nevím, kde mi hlava stojí a čí jsem. Dnes by to mělo skončit. Tak kolem 2.hodiny chtějí odcházet, tak doufám, že za tu hodinu už na žádný problém nedojdou.
Na to téma těch faktur na konci roku jsme došly fakt náhodou při včerejším obědě. Kontrolovaný rok 2008 mám v tomto směru naštěstí v pořádku, ale rok 2009 by byl problém. Tak to stihnu ještě doladit. Určitě zase napíšu co dál. Tak zatím :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod L. F. » čtv 07. led 2010 14:11:08

Ještě se optám: Dahab z jakého jste prosim Vás kraje??
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod agama » čtv 07. led 2010 14:22:12

Stejně mi přijde na hlavu postavené, že výdaje za pomůcky musí být uskutečněné do konce roku, ale výdaje na mzdy+pojištění můžou jít až v lednu. Já jsem si pro jistotu dnes prošla poslední faktury a narazila jsem např. na vyýdaj - příspěvek na stravné zaměstanaců za prosinec, který jde částečně z ONIV a platíme ho samozřejmě v lednu. Takže teď jsem zviklaná, jestli taky už roky nedělám špatně :(
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod Dahab » čtv 07. led 2010 20:00:23

Tak to mám za sebou :yahoo: :yahoo: Vše dopadlo dobře, žádnému neoprávněnému vynaložení státních peněz v kontrolovaném období nedošlo, ale víc napíšu do fóra Co nám kontroly vytýkají, abych tady nedělala ještě větší anarchii, že refi? ;) djko
Pro L.F. jsem ze Zlínského kraje.
Pro Agamu: Podle toho, co je v zákoně napsané se domnívám /viz výše/, stravné je náklad vyplývající z pracovně právních vztahů, takže tady je platba v lednu v pořádku. Ale když to čtete pořád dokola, tak fakt začnete přemýšlet i nad tím jak se jmenujete. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod L. F. » pát 08. led 2010 11:52:04

Jak je to s tim,když se prečerpá ONIV-to mam pak hradit z provozu tedy od zřizovatele? Díky.
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod refi » pát 08. led 2010 11:59:33

v provoze i v oniv jsme na konci roku vždy v mínuse, takže dorovnáváme vše z vlastních výnosů :whistle:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod eva.pro » pát 08. led 2010 12:02:17

My vlastní výnosy více méně nemáme, takže na konci roku přeúčtovávám a třeba část faktury uhradím z ONIV a část z provozních prostředků, protože na 33353 nemůžete přečerpat. :)
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: ONIV a konec roku

Příspěvekod L. F. » pát 08. led 2010 12:16:35

refi: myslite z výnosů např. VHČ? Nebo dorovnáváte z rezervního fondu?
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Další

Zpět na ONIV

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron