investiční fond

tvorba, čerpání, krytí

investiční fond

Příspěvekod Linda Moon » úte 03. dub 2018 13:40:43

Dobrý den,
prosím o radu, na konci roku 2017 jsme měli krytý IF tvořený z odpisů. Nyní zvažujeme co z toho pořídit. Můj dotaz zní - lze z IF hradit stavební práce ve škole (probourání dveří mezi dvěma kancelářemi) v hodnotě do 40 tis. ? Předpokládám, že z rezervního fondu to hradit nelze tak jsem myslela, že z IF ano, problém je, že to není ani oprava a udržování a dle mého ani technické zhodnocení budovy.
Děkuji moc za odpovědi.
Linda Moon
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 06. pro 2017 10:25:42

Re: investiční fond

Příspěvekod nono » úte 03. dub 2018 14:47:54

Investiční fond tvořený odpisy ... jsme rádi, že máme nějaké peníze na IF, protože pokud nám doslouží
nějaký zařizovací předmět v ceně nad 40 tis. Kč, můžeme si ho pořídit nový. Jestli máte na IF dostatek peněz, tak
můžete hradit z IF i opravy (potvrdila nám to i lektorka na školení účetních).
Ale .... u nás to funguje tak, že víme co by mohlo dosloužit a zahrnuli jsme si to do rozpočtu na rok 2018. Tím mám na mysli
"nákup - pořízení investic" (tento papír po nás chce vždy audit) pokud nic nekoupíme v r.2018 - nic se neděje, nečerpáme.
A dále jsme požádali svého zřizovatele o schválení investičního limitu na rok 2018 (to je předpokládaná výše čerpání z IF v r.2018)
Jelikož je již duben 2018, měli byste toto mít už také.
Nevidím problém, čerpat finanční prostředky na opravy , které nemáte zahrnuty v rozpočtu na rok 2018,
z rezervního fondu. ALE my jsme si dali do rozpočtu na rok 2018 i částku "čerpání z rezervního fondu" a tu nám zřizovatel odsouhlasil.
Pokud bychom chtěli z RF nebo i IF čerpat více, než nám zřizovatel odsouhlasil, museli bychom požádat......
nevím, jak to máte u vás se zřizovatelem.....
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: investiční fond

Příspěvekod Alena H » stř 04. dub 2018 7:42:49

Podle mne je to technické zhodnocení, ty dveře tam nebyly, tudíž změna.
Jinak tady je odpověď ze stránek PO účtuje:

28/2 2018 technické zhodnocení do 40 tis., HV a použití FRIM na opravy


Dobrý den, mám účtovat na faktuře - oprava dveří (výměna za protihlukové dveře, jiných parametrů) 042/321 a taky hned 021/042 a nebo čekat do konce roku, když TZH nepřesáhlo 40 tis. ? (416/401 je účtováno u bank.výpisu) Může organizace vykazovat kladný VH, když v průběhu roku zapojila FRIM na opravy majetku ? děkuji za odpověď

Pokud je to jednotlivá akce do 40 tis. kč, tak nyní to máme v účetnictví nastaveno tak, že účtujeme náklad - dával bych 549/321 a nečerpal bych fond. Prostě podle MF to subjekty účtující podle vyhlášky 410/2009 Sb. nemají nasčítávat.

K druhému - nikde to zakázáno není. Upozorńuji ale, že některým zřizovatelům se to nelíbí (ono to účtování fondů je skutečně celkově díky nekonání MF zvěrstvo - třeba já bych, být zřizovatelem, definoval pro svoje PO pravidla nakládání s fondy - v logice nekoná stát, konám já ... - třeba já osobně bych se snažil pro takový případ čerpání ze 416 omezit).

Přeji hezký den
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků