doplňková činnost - zisk u obědů pro cizí strávníky

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

doplňková činnost - zisk u obědů pro cizí strávníky

Příspěvekod mirka1346 » stř 07. pro 2022 11:52:58

Dobrý den, jsme škola na vesnici, vaříme pro děti, zaměstnance a máme také doplňkovou činnost - vaření obědů pro cizí strávníky.
Máme asi 240 dětí, a v doplňkové činnosti uvaříme kolem 10 000 obědů pro cizí strávníky za rok.
Minulý rok /covid/ jsme měli malý zisk na jeden oběd asi 0,60 Kč.... I minulé roky byl zisk asi 1,50 Kč na jeden oběd v doplňkové činnosti.

Samozřejmě jako účetní se snažím nastavit cenu tak, aby důchodci odebírali oběd za tu nastavenou cenu, kuchařky měly vyplaceny odměny, v účetnictví na konci roku v doplňkové činnosti vyšel nějaký zisk, samozřejmě máme zřizovatele obec, aby na výkazech byl zisk /ekonom obce také ví, jaký máme malý zisk.../ ....Aby se doplňková činnost vaření obědů nezrušilo, tím by se zkrátily úvazky i v kuchyni...a i mě jako účetní bylo naznačeno, když se zruší doplňková činnost vaření obědů- tak budu mít míň práce...
Také kontrola z ČŠI se dívá na dodržení poměru - jaký máme poměr obědů v hlavní činnosti a doplňkové činnosti ke všem obědům, tak takovým poměrem by jsme měli rozúčtovat i mzdové náklady mezi hlavní činností a doplňkovou činností. Je to takové kolečko.... jako účetní se snažím, počítám, účtuji...a ve výsledku se nikomu nezavděčím....

Chtěla jsem se zeptat jaký máte v účetnictví zisk na jeden oběd v doplňkové činnosti a všichni jsou spokojeni ?

Děkuji.
Mirka
mirka1346
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř 25. led 2012 21:16:01

Re: doplňková činnost - zisk u obědů pro cizí strávníky

Příspěvekod jitumk » čtv 08. pro 2022 11:22:39

Dobrý den,
jsme na tom ohledně počtu strávníků přibližně stejně a zisk jsme měli loni na konci roku menší než vašich 6 000,00 (jestli jsem to pochopila správně).
Náš výsledek hospodaření bylo necelých 1 000,00 :mosking:
Zřizovatel požaduje, aby jsme byli v plusu, ale jak moc to je až tak neřeší. Je rád, že je v obci zajištěno stravování pro obyvatele.
V kalkulaci máme zisk 1,53 bez DPH pro cizí, kteří si oběd odnáší, 5,36 bez DPH pro cizí stravující se v jídelně (máme pro ně extra místnost).
Ze zisku pokrýváme výkyvy ve stravování = přihlašování a odhlašování strávníků. Teď se nám strávníci drží, ale v době kovidové to byla samá karanténa apod. a počty strávníků se hodně hýbaly a kalkulace je udělaná na "plný" provoz. V podstatě to byl malý zázrak být loni v DČ v plusu. Vím, že spousta školních jídelen to štěstí neměla.
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: doplňková činnost - zisk u obědů pro cizí strávníky

Příspěvekod jitumk » čtv 08. pro 2022 11:25:46

Mám prosím také dotaz ohledně doplňkové činnost.
Celý rok sleduji kolik obědů uvaříme pro žáky + zaměstnance a kolik pro cizí strávníky. Letos to vypadá, že dojde k poklesu u doplňkové činnosti z 23% na 20%. Všechny letošní náklady týkající se jídelny mám rozúčtované na 77% a 23%. Mohu to tak nechat a prostě začít účtovat od příštího roku s novou výší podílu, tj. 20% nebo musím teď na koci roku vše přepočítat a přeúčtovat?
Jak prosím řešíte takovou situaci?
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků