účet 324 chybně zaúčtované peníze v minulých letech - výlety

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

účet 324 chybně zaúčtované peníze v minulých letech - výlety

Příspěvekod Sharka » stř 21. zář 2022 8:48:07

Dobrý den,
předchozí účetní vybírala peníze za školní výlety a různé akce přes účet 324 (většinou chodili příkazem do banky). Nijak si analyticky výlety, třídy atd nenastavila, takže je účet pouze školní akce. V roce 2019 se dostanu na nulu - co bylo vybráno to se použilo na akci nebo se vrátilo zpět žákům. Bohužel od roku 2020 nedohledám vůbec nic. Konal se výlet, peníze jsou přijaty, ale některé náklady například za ubytování nebyly dány na 324, ale na nákladový účet 5.... Za necelé 2 roky účet naskákal skoro na 200.000,- Kč. Je mi jasné, že v předchozích letech to zkreslilo výsledek hospodaření. Asi chápu, že v takovém kolosu 100.000 jeden rok a 100.000 druhý rok je nezarazil a nevšimli si toho. Inventarizace účtů probíhala jen částečně. No chyba se stala, ale co teď s tím? 324 tento rok pomalu rozpustit - koupit kancelářinu, věci do školy a dát to na tento účet? Dorovnat do nuly a začít znova? Žáci na tom netratili, vyúčtováno snad bylo vše.
Popřípadě jak ve velkých školách/školkách děláte tyto akce? Ať to nastavím správně? Dát si analytiku na každou třídu nebo výlety atd. Nebo excelovské tabulky?
Děkuji moc za rady a za tipy.
Sharka
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 20. dub 2011 10:32:06

Re: účet 324 chybně zaúčtované peníze v minulých letech - výlety

Příspěvekod rucmaj » čtv 22. zář 2022 9:33:29

Dobrý den,
mám analytiku na každou třídu nebo akci....
rucmaj
 
Příspěvky: 81
Registrován: stř 19. říj 2011 9:06:51

Re: účet 324 chybně zaúčtované peníze v minulých letech - výlety

Příspěvekod refi » sob 24. zář 2022 15:19:18

mívala jsem analytiku pouze na akci, každé akci jsem přiřadila čtyřmístné číslo a variabilním symbolem u platby se rozlišila akce i student (jeho pořadové číslo). potom variabilní symbol vypadal např. takto 1234(=číslo akce) 0175(=pořadové číslo žáka,to se neměnilo po celou dobu studia).
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: účet 324 chybně zaúčtované peníze v minulých letech - výlety

Příspěvekod jitumk » pon 26. zář 2022 8:13:57

Dobrý den,
osobní účty u nás využíváme absolutně na všechny finanční pohyby, které se žáků týkají, tzv. proháním přes účty co se dá = nákup pracovních sešitů, výlet, fotografování, pomůcky do VV, divadelní představení, LVK, ..... V účetnictví rozlišuji SÚ 324 analytikou podle třídních učitelů. Žáci mají stejného třídního 1. - 5. třídu, a pak dalšího 6. - 9. třídu. Při změně třídního si vnitřním dokladem přeúčtuji zůstatek z jednoho na druhého.
Na začátku 1. třídy vybereme první vklad 500,00 Kč, a pak se na účet vkládá průběžně dle individuální potřeby. Osobní účet každého žáka hlídám individuálně v excelové tabulce (příloha), průběžně předkládám třídnímu ke kontrole, zda se všemi pohyby souhlasí. Vklady vybírají v hotovosti třídní učitelé a předávají mi do pokladny se jmenným seznamem, abych mohla zanést do tabulky. Také umožňujeme vklady bezhotovostní převodem na účet, ale pokud není v poznámce uvedeno jméno a třída, tak vracím platbu zpět. Na třídních schůzkách a na konci školního roku jsou rodiče informováni o pohybech na osobním účtu dítěte a aktuálním zůstatku. Konečné vyúčtování osobního účtu děláme až v 9. třídě, jinak jdou celou dobu převody zůstatků do dalšího roku.
Ohledně Vašeho problému se zůstatkem na SÚ 324, postupovala bych stejně. Prostě pomalu rozpustit, přesně jak píšete. Je začátek roku, takže ideální čas na změnu a zavedení nového systému. Osobně bych zašla za vedením, narovinu řekla, co jsem v účtu objevila, jaké mám řešení a návrh na změnu. V případě kontroly budete krytá, že neděláte nic bez vědomí vedení.
Přeji pevné nervy, je to piplačka, ale vyplatí se to. Rodiče jsou čím dál víc nervózní, začíná se počítat každý halíř, takže je potřeba průkazně dokázat, že si neděláte s jejich penězi co chcete.
VZOR.xlsx
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
jitumk
 
Příspěvky: 345
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: účet 324 chybně zaúčtované peníze v minulých letech - výlety

Příspěvekod Sharka » pon 26. zář 2022 12:14:21

Děkuji, jste skvělé, hlavně děkuji za ten vzor. Jdu se tedy na to vrhnout - uděláme excel. tabulky na každou třídu a k tomu bude mít každá třída analytiku. A zbytek peněz co tam zbývá nahlásím vedení a rozpustíme to. Doufám, že tento školní rok vyjde a sejdu se na konci analytika vs excel tabulky :lol:
Sharka
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 20. dub 2011 10:32:06


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků