kalkulace stravného

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

kalkulace stravného

Příspěvekod skolka » stř 25. kvě 2022 10:06:43

Dobrý den, jak udělat kalkulaci stravného. Mzdové náklady-vezmu mzdové náklady(vč. zdrav.soc,fksp?) podělit počtem obědů?
Režiní náklady-všechny náklady na provoz kuchyně? podělím počtem obědů?
Režie mi takto vychází na 10,-, ale mzdové na 35,-...byly tu 23,-:(...nějak se mi to nezdá(za potraviny je 32,-)
děkuji
M.
skolka
 
Příspěvky: 254
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod jitumk » stř 25. kvě 2022 11:16:05

Dobrý den,
Váš postup je v správný.
Mzdové náklady jsou i u nás vysoké (máme 38,00 Kč). Do nákladů počítám i Kooperativu + část (10%) platu mého a pana školníka. To z toho důvodu, že já o školní jídelně účtuji, dělám kalkulace a pan školník rozváží obědy cizím strávníkům. Správně do toho patří započítat i roční odměny, ale to nedělám, protože by to náklady na 1 oběd posunulo ještě výš.
Neuvádíte zda také připočítáváte ke konečné ceně zisk např. oběd za 87,00 Kč - potraviny 34,00, MN 38,00, VN 11,00, zisk 4,00. Ten by měl být v konečné ceně zahrnutý, aby byla doplňková činnost zisková a popřípadě se dají ze zisku pokrýt nečekané náklady navíc.
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod skolka » stř 25. kvě 2022 11:27:03

Ted jste mě zaskočila, odměny tam nepočítáte?, ale to nevím jak bych udělala. Mzdy nám dělá externě. Vzala jsem čísla z účetnictví a v tom je všechno:(((.
Zisk je 3Kč.
děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 254
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod jitumk » stř 25. kvě 2022 11:41:57

Mzdy počítám tak, že si vezmu platové zařazení kuchařek např. 5/12, celý úvazek = (21 370,00 + osobní 500,00) *12 měsíců = 262 440,00 Kč,.... takto spočítám všechny kuchařky + připočtu 35,8% (SP, ZP, FKSP) + připočtu Kooperativu, k tomu přidám část mého platu, školníka a uklízečky (zapomněla jsem ji předtím napsat) včetně 35,8% a Kooperativy. U odměn argumentujeme, že jsou za vaření pro děti ZŠ a MŠ. Počítám mzdy takto, protože např. v roce Covidu bylo hodně nemocí a karantén, a tak nebyly platy v plné výši.
Ty odměny tam správně počítáte, já je tam nemám a není to úplně OK, ale teď jsme zdražovali o 10,00 Kč. Snad se mi to při příštím přecenění podaří do toho nacpat i odměny.
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod skolka » stř 20. bře 2024 8:28:58

Dobrý den, jsme MŠ , o prázdninách budeme vařit pro jinou MŠ jen obědy snad jen pro děti. Mám dotaz, máme náklady na potraviny pro dítě, pak náklady věcné a mzdové pro cizí...do ceny zahrnu oboje?
Paní vedoucí kuchyně říkala že na školení jim říkali, že pro děti se účtuje jen věcná režie, ale neví proč. Pro dospělé bych to započítala, a asi by se udělala dohoda pro kuchařky?
A co zisk, lze také připočítat pro děti?
děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 254
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod jitumk » stř 20. bře 2024 11:57:12

Záleží na tom, o co konkrétně se jedná.
Běžný provoz MŠ a strava pro jejich děti? Nebo se jedná o nějakou prázdninovou akci mimo běžnou výuku ? Např. příměstský tábor? Jak si zajišťují stravu v rámci školního roku?
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod skolka » stř 20. bře 2024 12:48:36

Je to běžná MŠ,vozí jídlo ze ZŠ, která bude zavřená.
skolka
 
Příspěvky: 254
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod jitumk » stř 20. bře 2024 13:22:01

Nejjednodušší je se obrátit přímo na ZŠ, která jim běžně dodává a zeptat se na podmínky a dle toho to nastavit i u sebe. Také se podívat, co máte ve zřizovací listině.

Situace u nás:
- ve zřizovací listině máme mimo jiné uvedeno, že "jídelna připravuje jídla, která vydává výdejna, jejíž činnost se řídí školským zákonem"
- na základě toho máme sepsanou smlouvu s jinou ZŠ a MŠ (z jiné obce + jiný zřizovatel)) o školním a závodním stravování
- děti platí pouze potraviny (stejně jako naši žáci), a to přímo naší vedoucí ŠJ,
- dovoz stravy dětí, platí škola na základě vystavené faktury, protože to už je dle zřizovací listiny doplňková činnost
- za stravu zaměstnanců nám plátí škola na základě faktury, a to cenu jako za cizí strávníky včetně zisku a dopravy. Jak si to řeší dál v rámci organizace nevím
- věcné náklady vynaložené na obědy dětí si mezi sebou 1x ročně profakturují obce = skutečný počet dovezených obědů x skutečné věcné náklady na 1 oběd.
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod skolka » stř 20. bře 2024 13:58:15

Ve zřizovací listině jsou okruhy doplnkové činnosti, že se dopl.čin,musí vést v účetnictví zvlášt, jinak nic.
Našla jsem starou smlouvu pro nějakou mš, jsou tam náklady na potraviny a režijní pro děti...takže mzdové se tam nepočítají, nevím proč? Kuchařky vaří pro cizí děti v rámci své mzdy?
moc děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 254
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod jitumk » stř 20. bře 2024 14:13:05

Ano, my také máme ve zřizovací listině uvedeno v bodech jakou doplňkovou činnost máme povolenou + upozornění, že musí být vedena v účetnictví odděleně. Nic konkrétnějšího. Já spíš myslela jakou máte rozepsanou činnost u střediska školní jídelny, jestli tam máte jako my povoleno vařit pro jiné školy, pokud ne, tak bych to brala jako doplňkovou činnost za plnou cenu se vším všudy.

Ohledně platu pro kuchařky:
- když vaří pro děti z jiné školy, tak to máme v rámci klasického úvazku, popřípadě kdyby se nějak jednorázově mimořádně a významně zvedl počet odebraných obědů dětí (žáků), tak by dostali odměnu
- vaření pro cizí strávníky je také v rámci pracovní smlouvy (úvazku), akorát se musí při výplatách poměrná část platu zaúčtovat z doplňkové činnosti = vypočítat procentní poměr obědů uvařených v rámci HČ a DČ. Nelze dělat dohodu na něco na co mají zároveň pracovní smlouvu.
jitumk
 
Příspěvky: 348
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: kalkulace stravného

Příspěvekod savy » stř 20. bře 2024 19:09:01

Dětem se účtuje jen režie, protože škola, která pro ně stále vaří, má tu školku připojenou ke své jídelně. Od toho se odvíjí úvazky v kuchyni, a ty platí kraj. Ale pokud s tím budou mít vaše kuchařky hodně práce navíc a vy na to nemáte prostředky, tak by asi měli zaplatit i ty mzdové náklady, jen pro ně to zase budou peníze navíc. Záleží pro kolik dětí navíc budete vařit a jak kuchařky budou stíhat, taky kolik dětí bude v tu dobu chodit ve vaší MŠ. Pokud to dohromady nebude víc než váš běžný provoz mimo prázdniny, tak bych jim účtovala jen režije. Pro dospělé je cena včetně mzdových nákladů i zisku.
savy
 
Příspěvky: 96
Registrován: stř 17. čer 2009 23:29:50
Bydliště: JM kraj


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků