Odměny z FKSP

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

Odměny z FKSP

Příspěvekod marlenka » čtv 09. črc 2020 20:18:47

Dobrý den, drahé radilky! Dlouho jsem zde nebyla, ale nyní bych potřebovala urgentně poradit. Nepracuji jako mzdová účetní, takže si nejsem jistá.
Když dáváme zaměstnanci odměnu z FKSP k významnému výročí, mzdový software počítá zdravotního pojištění jako 9% ze součtu jeho platu + odměny z FKSP. Je tento postup správný? Má se zdravotní pojištění počítat i z odměny z FKSP, když tato není účtovaná na účet 521, ale 412? Pokud ano, můžeme zdravotní pojistné hradit z přímých nákladů? Probíhá u nás kontrola hospodaření a kontrolorům se nelíbí, že na zdravotním pojištění máme o pár korun víc, než je 9% z platů. Jaký je vlastně správný postup? Předem děkuji všem, kteří mi poradí.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Odměny z FKSP

Příspěvekod refi » pát 10. črc 2020 10:24:46

zákonu je úplně jedno, jaký zdroj peněz pro odměnu máte a jak ji účtujete. buď do odvodů a daní patří nebo nepatří dle legislativy daňové nebo sociální a zdravotní. kontrolorům vadí zdravotní pojištění a sociální ne? nějak nerozumím tomu, co jim vlastně vadí a proč ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Odměny z FKSP

Příspěvekod skolka » pát 10. črc 2020 11:23:00

Také by mě zajímalo účtování finančních darů k výročí, podklady dostanu od mzdovky.
Máme peníze na mzdy z kraje a rozpočet od zřizovatele...z toho se také vyplácí malá část (a ted bude i EU).
Z darů se odvede dan, zdravotní, sociální...a to musím Z+S zaúčtovat do nákladů toho střediska, do kterého zaměstanenc patří (kraj n. zřiz.)?
Nebo to dávat vše z rozpočtu?
děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Odměny z FKSP

Příspěvekod marlenka » ned 12. črc 2020 17:55:49

refi píše:zákonu je úplně jedno, jaký zdroj peněz pro odměnu máte a jak ji účtujete. buď do odvodů a daní patří nebo nepatří dle legislativy daňové nebo sociální a zdravotní. kontrolorům vadí zdravotní pojištění a sociální ne? nějak nerozumím tomu, co jim vlastně vadí a proč ;)

Ano, přesně tak, vadí jim jen zdravotní. Taky to nechápu. Měla jsem za svoji éru dvě hloubkové kontroly zřizovatele, nikdy nic nenašli, teď mi to připadá, že chtějí za každou cenu něco najít (tři hodně mladé ženy). Jdou po absolutně nedůležitých maličkostech, že mi jde z toho hlava kolem. Např. jim vadí účelový znak odpisů u odpisů z transferového podílu. Nějak mi to už hlava nebere.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Odměny z FKSP

Příspěvekod marlenka » úte 14. črc 2020 10:24:45

Tak se kontrola vyjádřila následovně: odvody z odměn z FKSP se nesmí hradit z přímých nákladů, ale musí se žádat zřizovatel o převod provozních prostředků z UZ 300 na UZ 301. Můj argument, že stejně nespotřebované odvody z UZ 33353 použiji na ONIVy, takže vlastně nikoho neošidím, protože bych přímé náklady beztak spotřebovala, ten je nezajímal. Prostě to nesmí být hrazeno z UZ 33353.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Odměny z FKSP

Příspěvekod skolka » stř 15. črc 2020 7:08:22

dobrý den, prosím o info, kdo-odkud k Vám na tu kontrolu přišel? nám zřizovatel nekontroluje peníze na mzdy, ale kraj.
na úz33353 máme peníze na platy z kraje, a z toho též dávám odvody k darům z FKSP.
co je úz300 a úz301? to asi máte nějaké vlastní rozdělení
jsme MŠ, zřizovatel obec
děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Odměny z FKSP

Příspěvekod marlenka » pon 20. črc 2020 11:43:02

skolka píše:dobrý den, prosím o info, kdo-odkud k Vám na tu kontrolu přišel? nám zřizovatel nekontroluje peníze na mzdy, ale kraj.
na úz33353 máme peníze na platy z kraje, a z toho též dávám odvody k darům z FKSP.
co je úz300 a úz301? to asi máte nějaké vlastní rozdělení
jsme MŠ, zřizovatel obec
děkuji M.

Náš zřizovatel je Olomoucký kraj. Z účelového znaku 33353 se prý odvody k peněžním odměnám z FKSP vyplácet nesmějí. Argumentovala jsem tím, že stejně, co ušetřím na odvodech, to použiji na ONIV, nicméně tento argument neobstál. Prý se to musí hradit z provozu. Olomoucký kraj vydal závazný účtový rozvrh a závazné účelové znaky, které musíme dodržovat - UZ 00300 je provozní příspěvek, UZ 00301 je část na odvody z mezd, které nejsou vypláceny z přímých nákladů (např. z fondu odměn a teď třeba i z FKSP). Bohužel, co převedou z UZ 00300 na 00301 a nevyčerpám (např. zaměstnanec umře nebo odejde), to musím na konci roku vrátit. Kocourkov. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36

Re: Odměny z FKSP

Příspěvekod skolka » úte 21. črc 2020 7:11:30

kdysi na jednom školení bylo řečeno, že to mám hradit z úz33353 :( takže poteš až přijde kontrola a bude si to vykládat jinak.
nikde nemám dáno černé na bílém jak co dělat...:( a argument, že na školení řekli...asi neobstojí.
jaké tedy bylo řešení kontroly-sankce, jen upozornění?
myslela jsem že tohle účetnictví zvládnu ale mám čím dál větší pocit, že mám radši utéct.

ještě dotaz, jestli se Vám nestalo, že jste dostali peníze na ONIV a nevyšly ani na nemoci (ted každý rok dostáváme o něco méně), to se mi asi stane letos poprvé. z odvodů vloni zbylo pár tisíc na konci roku. takže to budu muset hradit z provozu?
děkuji M.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Odměny z FKSP

Příspěvekod marlenka » úte 21. črc 2020 20:10:00

Výsledkem kontroly bylo naštěstí jen upozornění, žádné sankce z toho nevyplynuly. Pokud bych se dostala do stejné situace, že by mi ONIV nevyšly ani na nemocenské dávky, zeptala bych se zřizovatele, jak mám postupovat.
marlenka
 
Příspěvky: 439
Registrován: stř 17. úno 2010 19:25:36


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron