Věcný dar poskytnutý MŠ

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

Věcný dar poskytnutý MŠ

Příspěvekod Renata67 » čtv 22. bře 2018 9:46:23

Dobrý den, může mi prosím někdo poradit s řešením následující situace, řeším poprvé: MŠ obdržela na základě darovací smlouvy dar v hodnotě cca 140 000 Kč (interaktivní tabule). Jak si s tím mám účetně poradit?
Renata67
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 28. bře 2011 21:45:25

Re: Věcný dar poskytnutý MŠ

Příspěvekod JitkaMan » pát 23. bře 2018 10:23:43

Tohle jsem našla vyjádření kraje Vysočina k této problematice:

Co se týče poskytování věcného (nepeněžitého) daru lze se v praktickém životě také setkat s jednáním, kdy právnická nebo fyzická osoba (poskytovatel) se rozhodne poskytnout organizaci dar do jejího vlastnictví, kterým je dlouhodobý hmotný majetek, a to způsobem, že ho fyzicky dopraví do sídla organizace, aniž by byla splněna podmínka předchozího souhlasu zřizovatele k jeho přijetí. Doporučuje se v takovém to případě postupovat tak, že organizace zajistí ve svých prostorách jeho bezpečné uskladnění (poskytnutí skladové služby se záznamem o předání a převzetí majetku do tzv. úschovy). Je - li jednáním této osoby splněna podmínka, že se jedná o majetek potřebný k výkonu činnosti organizace, pro kterou byla zřízena, organizace předloží zřizovateli prostřednictvím zřizovatelského odboru krajského úřadu žádost o udělení předchozího souhlasu k nabytí tohoto majetku do svého vlastnictví společně s návrhem darovací smlouvy.
Z účetního hlediska bude platit, že o uskladněném majetku organizace nebude účtovat (pouze operativní evidence). V okamžiku nabytí tohoto daru do svého vlastnictví vzniká organizaci povinnost o něm účtovat na majetkových účtech rozvahy.
Pro úplnost se dodává, že při neudělení souhlasu zřizovatelem je organizace povinna vyzvat vlastníka, aby uskladněný majetek převzal zpět a o aktu fyzického předání a převzetí se opět pořídí písemný záznam.

a) Účetní postup u darovaného dlouhodobého hmotného movitého majetku:


A/ Dárcem není vybraná účetní jednotka
1. Zúčtování přijatého darovaného dlouhodobého hmotného movitého majetku
022/401 Repr. p. cena

B/ Dárcem je vybraná účetní jednotka
1. Zúčtování přijatého darovaného dlouhodobého hmotného movitého majetku, který je již částečně odepsán (tj. bylo účtování o oprávkách)
022/082 Zůstat. cena
022/401
JitkaMan
 
Příspěvky: 179
Registrován: úte 01. pro 2015 14:48:35

Re: Věcný dar poskytnutý MŠ

Příspěvekod Renata67 » sob 07. dub 2018 21:18:42

Děkuji moc za odpověď. Souhlas zřizovatele byl poskytnut předem a účtování se mi již také podařilo najít. Moc děkuji za váš čas. :)
Renata67
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 28. bře 2011 21:45:25

Re: Věcný dar poskytnutý MŠ

Příspěvekod macek1 » stř 29. srp 2018 10:51:41

Ještě darovací daň. Bude to osvobozené podle !20 odst. 8, ale mělo by se dát do daňového přiznání.
macek1
 
Příspěvky: 104
Registrován: úte 23. bře 2010 15:48:53


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků