zahraniční pracovní cesta - stravné

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod nono » pon 16. bře 2009 10:54:53

Naše paní učitelka jela se žáky do Německa. V Německu trvala prac.cesta 5 hodin. Jídlo tam neměli zajištěné. V minulosti jsem vždy vyplatila dle pl.předpisu - výše EUR - v českých korunách. Podložila jsem to tím, že na cestovním příkaze bylo napsáno, že jsme se před vysláním na pr.cestu takto dohodli. Lze toto i nyní ? v § 170 ZP jsem nic takového nenašla. Prosím poraďte, jak to děláte vy. :?: :)
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod refi » pon 16. bře 2009 11:06:47

zahraniční cesťáky proplácíme podle sazeb taky v korunách. někdy je sazba v eur, někdy v librách, podle toho, kam jedou. vezmu aktuální kurz čnb a přepočtu na koruny a vyplácíme po návratu. do ruky jim na cestu dám papír, do kterého mi vepíšou, kdy překračovali hranice - u nás se jezdí většinou přes více států (do Švýcarska, Anglie atd.) - podle toho taky každý stát jinak počítám. každopádně máme na to program a ten mi hodně pomůže.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod olga nemcova » pon 16. bře 2009 11:50:37

Lze v č. měně viz §183 odst. 2 ZP.
olga nemcova
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát 06. bře 2009 8:42:35

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod nono » pon 16. bře 2009 15:49:35

Díky, díky za rady :P je to tu supr ;)
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod nopa » stř 27. kvě 2009 12:22:13

Dobrý den, asi jsem konečně narazila na správné kolegyně. Můžete mi, prosím, poradit, jak postupujete v případě, kdy zaměstnanec jede na zahraniční pracovní cestu přes více států s různými sazbami stravného? Počítáte vždy stravné za hodiny strávené v jednotlivém státě? Konkrétní případ: Zam. překročil v 11 hod hranice na Slovensko a ve 12.20 hod hranice do Maďarska. Celkově strávil na zahraniční pracovní cestě více jak 12 hodin, takže by měl nárok na celodenní stravné,ale na Slovensku byl 1.20 hod, tzn. čtvrtina ze 30 EUR a v Maďarsku byl 11.40 hod takže krátím na polovičku sazbu pro Maďarsko tj. 35 EUR??? Je to tak správně? Protože když to vezmu do důsledků, tak tímto výpočtem je ošizen.Díky moc za radu :)
nopa
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 27. kvě 2009 12:10:04

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod refi » stř 27. kvě 2009 22:30:43

budete brát stravné jakoby byl celou dobu v maďarsku, tzn. sečíst slovensko s maďarskem. bere se v takovém případě pro výpočet ten stát, kde byl nejdéle.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod Barunka » pon 08. čer 2009 13:29:30

Dobrý den. Mám dotaz , který se netýká přímo stravného, ale doufám, že mi zde někdo poradí.
Prosím vás někoho o radu. Mám zmatek v přepočítávání měny kurzem a následné účtování.

Př. 1) Vyplácíme zálohy stylem, že vybereme z účtu příslušnou měnu(většinou eura) a mě se to na výpise ukáže v Kč + poplatky.
- Je potřeba valutová pokladna? Musím tu částku přijmovým dokladem dát do pokladny a obratem vybrat a jako vyplatit zálohu? a kurzem,se kterým jsem měnu u té banky vybírala?

2) Jak přepočítávám nárok zaměstnance?Beru v ten vyplacení zálohy kurz ČNB v ten den a po vyúčtování beru ať doplatek nebo přeplatek kurzem ČNB v den vyplacení zálohy?

3) A jaký kurz mám vzít při účtování? A jak vůbec účtovat? Vznikne mi vlastně rozdíl při výběru z banky a přepočtu kurzu ČNB.

4) Krátí se stravné i u zahraničních cesťáků?

Pokud mi někde můžete poradit, budu moc moc ráda. Už jsem docela zoufalá. Byla jsem na školení, ale jako na potvoru na řešení měnových kurzů nedošlo a já nemohu čekat , až bude vypsané další školení.
Prosím, prosím poraďte mi .

díky
Barunka
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 05. čer 2009 13:35:46

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod refi » pon 08. čer 2009 15:41:18

Barunko, zahraniční cesťáky jsou bohužel jednou z částí naší práce, kde je těch nejasností asi nejvíce. navíc na školeních školitelé odpovídají mlhavě, nejednoznačně a tak si říkám, jestli je to tak proto, že to sami nevědí (a školí) anebo si chtějí zajistit účast na dalších školeních. myslím, že pravda bude asi kombinace obojího.

když vezmu vaše dotazy, tak vám bohužel na některé odpovědět nemůžu:

1) dáváme totiž zálohy v české měně, zaměstnanec si sám mění na eura a donese mi potvrzení ze směnárny, tímto kurzem pak počítám celý cesťák - tak změna, hledám v příručce a doslova cituji:
Jestliže kterýkoliv zaměstnanec vyzvedne z účtu zaměstnavatele v bance cizí měnu, musí být tato operace provedena prostřednictvím pokladny a takto být také zaúčtována (např. účty 261/241, 261/262, s následným výdejem zálohy zaměstnanci 335/261). ale nepíše se tu, zda to musí být valutová pokladna :?

2) pokud dáváte zálohu v cizí měně, celý cesťák počítáte kurzem ze dne vyplacení zálohy

3) tady vám vůbec neporadím, já účtuju i vyplácím stále ve stejném kurzu

4) stravné u zahraničních cesťáků se krátí stejně jako u tuzemských, jen je tam změna času. takže zatímco u tuzemské cesty musí být na cestě 18 hodin, aby při zaplacené stravě předem dostal krácené stravné 75 procenty, u zahraniční mu stačí být jen 12 hodin a má nárok na krácené stravné (vlastně ve výši 25%).

na krácené stravné je nárok i při plně uhrazené stravě předem hlavně z toho důvodu, že má pokrýt náklady na občerstvení, zejména nápoje, které nebývají součástí oběd§ či večeří a zaměstnanec si je hradí na místě ze svého.

pokud nemáte příručku od Karla Janouška - Cestovní náhrady - 100 příkladů školské praxe, můžu naskenovat stránky, kde se jednotlivé případy zahraničních cest probírají a poslat vám mailem. kdybych to totiž vystavila tady veřejně, mohla bych z toho mít prů ... švih :whistle: :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod Barunka » stř 10. čer 2009 10:51:13

Refi moc vám děkuji. Pokud byste mi tedy poslala naskenované příklady z té knížky, byla byste zlatá :) tady je můj mail martinabara@seznam.cz.

No jak říkáte, že učtujete a tak i vyplácíte, to mě právě zaráží. Protože v zákoníku práce §183 se právě píše, že nárok zaměstnance se počítá podle kurzu ČNB v den vyplacení zálohy.
To se právě motám pořád dokola s tím, co mi není jasné. Jestli mám tedy počítat jiným kurzem nárok zaměstance a účtovat podle nákupu z banky.
Já to právě do teď děla také tak. Nakoupili jsme eura a podle lístku z banky jsem účtovala i vyplácela nárok zaměstnanci podle cesťáku.
A prosím vás máte toto i nějak uvedeno ve vnitřní směrnici ? tyhle zatracený přepočty |:-(|

Jinak ale moc děkuji za vše ostatní. S tím jste mi pomohla :)

A ještě se vás zeptám. Přišli v práci za mnou s tím, jestli je možné, napsat na cesťák, že stravné si nenárokují a místo toho jim vyplatim počet stravenek?
Normálně to totiž dělám tak, že pokud mají cesťák, tak o to méně dostanou stravenek a stravné mají podle cesťáku, ale pán mi vypsal cesťák s tim, že stravné tam nechce, že si místo toho vzal ty stravenky. Samozřejmě pouze u tuzemského cesťáku.
Někdy bych je v práci přerazila. Proč to dělat jak se má, když to může účetní zkomplikovat a ta ještě vypadá jak hlupák, když si prostě není jistá, jestli to tak může udělat a prostě neví. Já to mám tak pořád. :(
Barunka
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 05. čer 2009 13:35:46

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod Barunka » stř 10. čer 2009 10:56:51

Refi, jen mě napadlo, psala jste, že to jsou příklady že školské praxe. My jsme totiž neziskovka, ale je to asi jedno, že? Tohle by mělo být asi pro všechny stejné, ne?
Barunka
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 05. čer 2009 13:35:46

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod refi » stř 10. čer 2009 11:49:16

Barunka>
takže ještě zkusím podrobněji napsat, jak to dělám já. pokud vyplácím zaměstnanci zálohu před zahraniční cestou, vyplácím vždy v korunách. když si zaměstnanec tuto zálohu smění za eura ještě na našem území, tento kurz neberu v úvahu a celý cesťák potom počítám dle kurzu čnb v den vyplacení zálohy v korunách. pokud ale tuto zálohu v korunách smění v zahraniční (v našem případě to bylo jedině slovensko), potom cesťák počítám v kurzu, který byl na lístku ze směnárny. a následně ve stejných kurzech, v jakých počítám cesťák, také účtuju na 512 atd. takhle jsem to vyčetla z knížek zmíněného p. Janouška. kurzové rozdíly neúčtuji vůbec, i když bych byla taky ráda, kdyby nám je někdo objasnil.
Zkusím to dnes stihnout naskenovat a poslat vám na mail :)
jinak si myslím, že se dá vysvětlení ing. Janouška použít i pro vaši organizaci, víceméně jen specifikuje aplikaci zákona pro použití ve škole, ale zákon jako takový by měl být dodržen všemi stejně :)

chtěla bych se takhle jednou ráno vzbudit osvícená bohem cestovních náhrad a všechno vědět :rofl: :crazy:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod Barunka » stř 10. čer 2009 12:54:05

no já děkuji bohu za Vás, že mi konečně byl někdo schopný říct, jak to dělá. To je samé "zákon říká", ale ted už je mi to jasné. No takže to mám blbě :roll: , ale aspon vim jak to mám dělat ted. :thumbs up:

No a to naskenované - samozřejmě, jak to stihnete. Budu dlužník :D

A prosím , nevíte ještě jak s těma stravenkama????
Barunka
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 05. čer 2009 13:35:46

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod refi » stř 10. čer 2009 13:08:15

Barunka> a kde máte napsáno, že já to dělám dobře? :D jen poslouchám pokyny z publikace, ale až mi přijde kontrola, tak se můžu ohánět čím chci a bude mi to houbelec platné :mosking:

jo a stravenky - stravné je dáno zákonem a zaměstnanec se ho vzdát prostě nemůže. cituji:
"Vzhledem k zákonnému nároku zaměstnance na stravné nelze toto stravné nahradit ani kompenzovat poskytnutím např. příspěvku na závodní stravování, ať ve vlastním stravovacím zařízení anebo u jiného subjektu, ani jiným způsobem (např. poskytnutím tzv. menu stravenky). Povinností zaměstnavatele je podle ustanovení § 236 odst.1 ZP pouze umožnit zaměstnancům stravování, nikoliv toto stravování zabezpečit, přičemž tato povinnost se netýká zaměstnanců vyslaných na pracovní cestu" .

doporučuji si opravdy tyto publikace zakoupit a mít je po ruce, je to za pár korun a je v nich spousta příkladů z praxe, vše od K. Janouška ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: zahraniční pracovní cesta - stravné

Příspěvekod Barunka » stř 10. čer 2009 14:35:23

no vzhledem k tomu, že vidím, že tu publikaci má někdo vyzkoušenou a je mu něco platná, tak si také pořídím. Já se nad něčím pozastavuju každou chvíl :mosking:

No a se stravenkama jsem tedy měla pravdu. Ale je moc těžké stát si na svém, když slyšim, že " v minulé práci to šlo a tady s tím máte problém".
No tak snad mě pán neukamenuje.

No a doufám, že až na mě jednou přijde kontrola, tak bude rozumná , protože když to vidim tak praxe je ve všech směrech uplně jiná než teorie.

A vám děkuju moc za ochotu. :bye:
Barunka
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 05. čer 2009 13:35:46


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků