Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

Příspěvekod luki » pát 06. lis 2015 10:34:50

Dobrý den,

zaměstnanec byl vyslán na pracovní cestu AUTOBUSEM a pak LETADLEM. Jedná se o cesty tam i zpět.
Cesťák je podepsaný předem, nikde nic o osobním vozu není uvedeno.
Pracovník se rozhodl, že použije svoje osobní auto, bez svolení zaměstnavatele.
Jak by jste vyplnili cesťák, žádné doklady za jízdné nemám, ale ani v odpovídající čas není žádný spoj, kterým by mohl jet.
Co s tím teď?

Díky za rady.

Blanka
luki
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 06. úno 2015 8:09:19

Re: Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

Příspěvekod refi » pát 06. lis 2015 22:16:20

já myslím, že není co proplácet. nebylo soukromé vozidlo povoleno, takže by to mělo zůstat bez náhrady.

např. cituji:

Použije-li zaměstnanec k pracovní cestě svého vozidla bez souhlasu zaměstnavatele, například když zaměstnavatel mu určil jiný způsob dopravy, pak podle paragrafu 187 odstavec 3 neodpovídá za škodu způsobenou na použitém vozidle zaměstnavatel. Kromě toho může zaměstnavatel odmítnout proplatit zaměstnanci jízdné, protože mu nepředložil žádný doklad o výdajích za jízdné.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3113
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

Příspěvekod MartinBu » sob 07. lis 2015 0:13:33

Dobrý den Blanko,

jen bych dodal, že pokud se Váš zaměstnanec takto "naprosto nesmyslně" rozhodl nerespektovat pravidla zaměstnavatele měl by odvést za použití osobního automobilu pro samostatnou činnost svého zaměstnavatele ještě silniční daň.

Příště, prosím, mu takové činy rozmluvte :)

S přáním hezkého večera Martin Bureš
MartinBu
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. lis 2015 23:05:15

Re: Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

Příspěvekod witty » pon 09. lis 2015 11:58:25

A byla možnost se dostat na letiště autobusem? Když píšete, že v tom čase žádný spoj nejel, tak to ani jinak nešlo...
Silniční daň se platí jen když je vozidlo použito k činnosti, která je předmětem daně z příjmů podle § 18 ZDP, takže u příspěvkových organizací je to vedlejší hospodářská činnost.
witty
 
Příspěvky: 901
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

Příspěvekod MartinBu » pon 09. lis 2015 22:55:26

Dobrý večer Witty,

děkuji za dobrý podnět. Na tomto fóru si radíme, jak by vše mělo napadat, aby vše bylo vyřešeno správně. Výše uvedená situace má 2 řešení, řešení logické a řešení právní. Souhlasím s Vámi, že nejjednodušší by bylo použít pro pracovní cestu dopravní prostředek, se kterým se bude zaměstnanci cestovat nejpohodlněji. Narážíme však na rovinu právní. Jak Refi správně uvedla, pokud zaměstnanec použil k pracovní cestě jiný dopravní prostředek než se dohodl se svým zaměstnavatelem nemá nárok na cestovní náhrady.

Myslím si, že ne všichni čtenáři tohoto fóra se úplně orientují v zákoně o daních z příjmů. Výše zmiňovaný § 18 se týká předmětu daně z příjmů, co do něj spadá a naopak co je z něj vyloučeno. Příspěvkové organizace patří mezi tzv. veřejně prospěšné poplatníky a týká se jich tzv. úzký základ daně (daní se pouze vyjmenované druhy příjmů). Witty souhlasím s Vámi, že za běžné situace příspěvková organizace není poplatníkem silniční daně.

Pokud však zaměstnanec použije osobní automobil v rozporu s tím, co chce zaměstnavatel (příspěvková organizace), stává se poplatníkem daně silniční. Tedy silniční daň nebude platit příspěvková organizace, ale zaměstnanec. A na zaměstnance se vynětí z předmětu silniční daně nevztahuje. Pro úplnost ještě musím dodat, že za porušení povinnosti peněžité povinnosti (podání DAP k silniční dani) se může uložit pokuta až 500 000 CZK, pokud na tuto skutečnost přijde místně příslušný finanční úřad do 3 let ode dne, kdy zaměstnanec použil osobní automobil.

Jestli Vám tedy mohu radit, prosím, dbejte, aby Vaši zaměstnanci souhlasili s použitím takového dopravního prostředku, který si se svým zaměstnavatelem sjednají :)

S přáním hezkého večera Martin Bureš
MartinBu
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. lis 2015 23:05:15

Re: Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

Příspěvekod witty » úte 10. lis 2015 8:57:25

luki píše:
Jak by jste vyplnili cesťák, žádné doklady za jízdné nemám, ale ani v odpovídající čas není žádný spoj, kterým by mohl jet.
Co s tím teď?

Díky za rady.

Blanka


Pokud se Blanko ptáte co s tím teď, tak vidím dvě možnosti: auto neplatit vůbec, když nebylo povoleno. Nebo dodatečně povolit třeba za cenu hromadné dopravy, najít si nějaký časově nejbližší autobusový spoj na IDOS a zaplatit cenu autobusu.
witty
 
Příspěvky: 901
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

Příspěvekod nono » úte 10. lis 2015 14:38:54

Blanko witty Vám poradila přesně tak, jak to děláme u nás.
Malé městečko, malá škola všude daleko, spoje nenavazují a do místa školení se nedostanete včas... a domů... někdy byste možná ani nepřijeli.
Nejsou peníze na to, aby se pracovníkům zaplatilo za použití vlastního osobního auta. Jelikož se máme vzdělávat a vlastně musíme, protože těch nových věcí, změn, úprav ...je tolik....
musíme a CHCEME jezdit na školení, semináře. Ale musíme třeba i do banky , na úřady atd.
Služební auto není..... tak jak ???
Povolí se před jízdou na cesťáku autobus, vlak. Když přijede ze služební cesty, dopíše se za vlak a autobus i - " vlastní osobní auto za cenu jízdného hromadným dopravním prostředkem".
Vytiskne se z IDOSu spoj a dopíší se ceny za dopravu.
Tak a teď si myslím pane Bureši, že není povinen zaplatit silniční daň zaměstnanec, ale zaměstnavatel. ALE je povinen platit silniční daň, když je služební cesta pouze pro hlavní činnost ???
|:-(| :roll: :?
nono
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

Příspěvekod witty » úte 10. lis 2015 15:47:46

nono píše: ALE je povinen platit silniční daň, když je služební cesta pouze pro hlavní činnost ??

Podle mě a knihy "Cestovní náhrady v neziskové sféře" od Ing. Janouška NE.
witty
 
Příspěvky: 901
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Pracovní cesta - použití jiného dopravního prostředku

Příspěvekod MartinBu » ned 22. lis 2015 22:31:44

Dobrý večer drahé radilky,

v případě, že by zaměstnanec použil dopravní prostředek, na kterém se se svým zaměstnavatelem domluvili, jistě máte pravdu a v této situaci se opravdu silniční daň odvádět nebude. S výjimkou případů, kdy by zaměstnanec byl vyslán na pracovní cestu, která nesouvisí s činností uvedenou v zakladatelské listině či stanovách (hlavní činnost).

V dotazu však bylo zmíněno, že zaměstnanec použil jiný dopravní prostředek než na kterém se domluvil se svým zaměstnavatelem. Obecně je poplatníkem silniční daně provozovatel uvedený v technickém průkazu, což by byl v tomto případě zaměstnanec. K tomuto ustanovení však existuje výjimka. Pokud zaměstnavatel poskytuje cestovní náhrady svým zaměstnancům, stává se poplatníkem silniční daně on. Ve výše uvedeném případě však cestovní náhrady vyplaceny nebyly a v tomto případě by byl poplatníkem silniční daně zaměstnanec.

Nakonec pro odlehčení příští týden se bude v poslanecké sněmovně projednávat návrh několika poslanců ODS na úplné zrušení silniční daně. V případě, že by se to opravdu vydařilo, o čemž pochybuji, odpadly by veškeré starosti se silniční daní.

S přáním hezkého večera Martin Bureš
MartinBu
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. lis 2015 23:05:15


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník