ŠKOLENÍ, EXKURZE -oběd ve školní jídelně

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

ŠKOLENÍ, EXKURZE -oběd ve školní jídelně

Příspěvekod mirka1346 » stř 25. led 2012 21:32:06

Dobrý den, prosím o radu.
Nemám zcela jasno u cestovních příkazů. Proto bych vás chtěla požádat o radu.

1/Paní učitelka vyjede na dějepisnou exkurzi s dětmi nebo na olympiádu /počátek cesty 7,00 hod., konec 13,00 hod./, vrátí se do školy a jde na oběd za sníženou cenu do školní jídelny.
Je správné vyplatit jí stravné za pracovní cestu a musí doplatit oběd do plné ceny? Je to pracovní cesta nebo výkon práce ??? //četla jsem někde, že je to výkon práce a poskytování stravného podle zákona o cestovních náhradách není vázáno na dobu výkonu práce, ale na dobu pracovní cesty.//
Stává se mi, že učitelka řekne, že stravné nechce, protože jedla ve školní jídelně.

2/Paní učitelka vyjede na školení, seminář /počátek cesty 7,00 hod., konec 13,00 hod./,vrátí se do školy a jde na oběd za sníženou cenu do školní jídelny.
Je správné vyplatit jí stravné za pracovní cestu a musí doplatit oběd do plné ceny?
Stává se mi, že učitelka řekne, že stravné nechce, protože jedla ve školní jídelně. Jak jsem se ptala ve škole, učitelé nejsou zvyklý doplácet oběd do plné ceny a paní učitelka po návratu ze školení už neučila.
Je to stejný případ jako u bodu 1/ nebo se bude postupovat jinak? Je i více variant řešení?

Předem děkuji za odpověď a všem za váš čas.
mirka1346
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř 25. led 2012 21:16:01

Re: ŠKOLENÍ, EXKURZE -oběd ve školní jídelně

Příspěvekod AndreaN » pát 27. led 2012 8:13:24

Pokud trvala pracovní cesta více jak 5 hodin, má nárok na stravné dle Vaší směrnice. Odmítnout ho nemůže - tak nám bylo řečeno na školení - jednalo by se o nezákonné krácení zákonného nároku. Oběd by měla zaplatit v plné ceně (já neznám učitele za mých 6 let ve školství, který by byl po 13.hodině 3 hodiny na pracovišti), pokud by však byla na pracoviště plné 3 hodiny (učitelům musím zdůraznit, že se jedná o normální 60minutové hodiny, ne vyučovací), má nárok na oběd za sníženou cenu. Mám i dáno ve směrnici o cestovních náhradách:
....Zaměstnanec má nárok na závodní stravování, pokud vykonával pro zaměstnavatele práci během dne alespoň 3 hodiny, tuto práci musí odpracovat na pracovišti.....
Z vlastní zkušenosti však musím bohužel konstatovat, že je to jedna z mnoha věcí, kterou nechtějí kolegové ze sborovny pochopit. :(
AndreaN
 
Příspěvky: 208
Registrován: pon 12. dub 2010 11:45:19

Re: ŠKOLENÍ, EXKURZE -oběd ve školní jídelně

Příspěvekod nono » ned 29. led 2012 1:36:34

Já to u nás řeším tak, že vystavím k cesťáku (tedy k pokladnímu dokladu - výplata cesťáku) i příjmový doklad o úhradě - tedy doplatku oběda ve školní jídelně do plné ceny.
Zvlášť příspěvek z FKSP - ten pak z běžného účtu provoz školy převedu na běžný účet FKSP. Sice piplačka, ale je to tak správně.
Při výplatě peněz za cesťák ponížím pak o tuto částku.
Naši pedagogové už si na to zvykli. Žádný problém.
Já se vůbec nesnažím zjišťovat, zda v práci odpracovali 3 hod. ......
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků