Cesťák nebo dohoda?

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod susenka6688 » stř 18. led 2012 9:21:29

Dobrý den,
je možné, aby učitel, který jede na lyžařský výcvik s dětmi na týden, neměl vypsaný cesťák a jel na dohodu (DPP nebo DPČ)? Vedení to tak chce zavést, prý se to tak může dělat, ale já si toto nemyslím. Pokud zaměstnavatel vysílá zaměstnance někam mimo místo, kde má výkon práce ve smlouvě, musí být přece cesťák. Nebo jak řešíte lyžařské výciviky jinde? Potřebuji nutně poradit. Děkuji moc. 8-)
susenka6688
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 08. lis 2011 15:56:35

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod refi » stř 18. led 2012 9:30:49

cesťák MUSÍ mít vypsaný před cestou, má nárok ze zákona na všechna plnění, která z cesty vyplývají. ne nadarmo má oficiální název CESTOVNÍ PŘÍKAZ ! ředitel tímto vysílá zaměstnance na pracovní cestu a bez splnění této povinnosti jde o porušení zákona. u nás mají k cesťáku navíc i dohodu - na práci konanou mimo stanovenou pracovní dobu, tzn. odpoledne, noc atd.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod Katus » stř 18. led 2012 11:25:01

Dobrý den, nevím, jestli se nemýlím, ale pokud nemáte v dohodě vyloženě vypsáno, že v případě pracovní cesty mu budou proplaceny cestovní náhrady, tak mu cestovní náhrady nenáleží. Teď nevím, kde to přesně najít, ale už jsem to někde slyšela. Zkusím to pohledat.
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod Katus » stř 18. led 2012 11:29:33

Tak už jsem to našla, zákoník práce par. 155. Musí to být v dohodě přímo napsáno, že se vyplácejí cestovní náhrady. Snad to chápu dobře :)
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod Alena H » stř 18. led 2012 11:34:34

Na výjezdech u nás pedagogové mají nárok na cestovní náhrady, ale sjednáváme na dohodu zdravotníka, s místem
výkonu práce, kde je uskutečněn výjezd a tento zdravotník cestovní náhrady nedostává.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod refi » stř 18. led 2012 12:08:29

Katus píše:Tak už jsem to našla, zákoník práce par. 155. Musí to být v dohodě přímo napsáno, že se vyplácejí cestovní náhrady. Snad to chápu dobře :)


učitelé jsou ale přece zaměstnáni na pracovní smlouvu, tzn. jsou naši zaměstnanci. v době lyžařského kurzu jim jde běžný plat, tzn. mají na cestovní náhrady nárok automaticky. takto to aspoň chápu já. pokud jsou to cizí zaměstnanci, tak tam už by se váš paragraf aplikovat dal. pokud s učiteli (našimi zaměstnanci)sepíšeme dohodu, tak jedině na práci konanou mimo běžnou pracovní dobu!

radilky, chápu to doufám dobře |:-(| :D
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod susenka6688 » stř 18. led 2012 16:41:29

Jsem ráda, že se rozvinula taková debata, očekávala jsem to. Situace se teď u nás změnila. Podařilo se mi přesvědčit vedení, že CP být musí a k tomu dohoda na hlídání dětí odpoledne a přes noc. Spočítáme hodiny, uděláme rozpis kdo kdy bude mít dozor, sazba za hodinu atd. jinak jsou těch 8 hodin jako v práci. Budou mít tedy k dohodě cesťák, ve kterém se jim vrátí peníze za jízdenku (jede se vlakem), za vleky, a prý si platí předem kantoři ubytování a stravu, tak to to je zavedené a našla jsem to i v účetnictví. Kantoři si to platili předem ze svého a pak se jim to vrátilo v cesťáku + pokrácené stravné??!! No je o divné. A jak teď vyřešit, když provozovatel hotelu nám oznámil, že 2 dospělé osoby (učitelé), mají pobyt a jídlo zdarma? Původně to měl mít zdarma jen zdravotník a nyní to budou osoby dvě. Tak ti dva dotyční budou mít cesťák, proplatíme jim jízdenku, ale jak s pokráceným stravným, oni jídlo dostanou zadarmo a mají tedy ještě nárok na krácené stravné (máme to ve směrnici). Jsem z toho fakt vedle jak ta jedle .......
susenka6688
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 08. lis 2011 15:56:35

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod refi » stř 18. led 2012 20:39:29

tak si to vyřešte jednoduše tím, že uhradíte stravu a ubytování za své zaměstnance předem vy jako škola. proč by si to měli platit předem ze svého?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod KateřinaK » stř 18. led 2012 22:58:24

Refi, já jsem na přesně toto narazila na školení o cestovních náhradách. U nás po skončení lyžáku dostaneme fakturu za stravu a ubytování, kterou, pokud tomu dobře rozumím, zaúčtuji tak, že ta část připadající na učitele bude nákladem školy, a učitelé dostanou v cesťáku zákonné stravné příslušně krácené. A vlastně stejně by se postupovalo u faktury za dopravu - podíl učitelů z nákladů školy a v cesťáku už nic.
Chápu správně?
A když ano, pak ještě - jsou toto náklady hrazené z ONIV?
Děkuji za názor.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod hanna » čtv 19. led 2012 7:29:05

refi, prosím, dohoda na práce mimo prac. dobu - je formulovaná jak? Je to placeno z OON pedagogických? Jak to děláte? Já bych řekla, že je to práce výchovného charakteru a tedy placená z OON pro pedagogy. Máte jiný názor?
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod Katus » čtv 19. led 2012 9:12:17

Dobrý den, ještě k dotazu KateřinyK. U nás je to tak, že mi učitelé po skončení donesou doklad o zaplacení ubytování a pak doklad za stravování. Ubytování jim proplatím v cesťáku, ale s tím stravováním nikdy nevím, jestli proplatit + krácené stravné, nebo to nebrat v úvahu a proplatit plné stravné. Tak mě taky zajímá jak to bude s tou fakturou, protože pak by to nemuseli platit v hotovosti, ale donesli by mi fakturu po skončení lyžáku. Vím, že se to už někde řešilo, ale opakování je matka moudrosti :D . Děkuji za odpovědi.
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod refi » čtv 19. led 2012 9:57:25

hanna píše:refi, prosím, dohoda na práce mimo prac. dobu - je formulovaná jak? Je to placeno z OON pedagogických? Jak to děláte? Já bych řekla, že je to práce výchovného charakteru a tedy placená z OON pro pedagogy. Máte jiný názor?


ano, máme to u nás pro pedagogy napsáno na výchovnou činnost sazbou na hodinu, a jednou částkou za noční pohotovost. kontrolou zřizovatele to prošlo bez problémů.

jako příklad uvedu třeba tři dny (aplikujeme totéž i na školní výlety atd.):

odjezd v pondělí v 7,00 a příjezd v 18,00 ve středu

- pondělí 07,00-15,30 běžná pracovní doba na pracovní smlouvu, od 15,30 do 22,00 hod DPP na výchovnou činnost, od 22,00 do 06,00 hod noční pohotovost
- úterý 06,00-07,00 DPP na výchovnou činnost, 07,00-15,30 běžná pracovní doba na pracovní smlouvu, od 15,30 do 22,00 hod DPP na výchovnou činnost, od 22,00 do 06,00 hod noční pohotovost
- středa 06,00-07,00 DPP na výchovnou činnost, 07,00-15,30 běžná pracovní doba na pracovní smlouvu, od 15,30 do 18,00 hod DPP na výchovnou činnost

noční pohotovost si střídají, hradí se vždy jen jednomu člověku na jednu noc.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod refi » čtv 19. led 2012 10:07:59

a ještě cituji odpověď od dáji z minulosti:

-------------------------------------------------------

Re: stravné
od Dája » čtv 17. čer 2010 8:25:40

A ještě z internetových novin pro PO:

Krácení stravného
15.6.2010, Jaroslava Pfeilerová
Jsme PO. Pokud jedou zaměstnanci s žáky na kurz, škola zajistí stravování a ubytování, náleží zaměstnanci krácené stravné? Nezaleží na tom, zda faktura bude doručena před kurzem nebo po kurzu?

Pokud zaměstnavatel v průběhu pracovní cesty zaměstnanci zajistí bezplatně některé z hlavních denních jídel (snídani-oběd-večeři), je oprávněn krátit stravné. Míru krácení upraví zaměstnavatel ve vnitřním předpisu (případně v kolektivní, pracovní nebo jiné smlouvě) nebo individuálně před každou pracovní cestou. Zaměstnavatel je oprávněn stravné krátit pouze za podmínky, že zaměstnance o míře kácení předem informuje.

Na tomto postupu nic nemění skutečnost, kdy byla zaměstnavatele uhrazena faktura za stravování. V tomto případě je důležitá skutečnost, že zaměstnanec na jídlo ani částečně finančně nepřispíval.
Dája
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod Katus » čtv 19. led 2012 11:43:39

Moc děkuji za odpověď. Už je mi to jasné. Mohu se ale zeptat. Faktura za ubytování a stravování pedagogů je v tom případě nákladem provozním? Nebo ji dáváte z ONIVu? Pokud mi donesou doklad o ubytování, tak jim ho proplatím jako vedlejší nutný výdaj v ceštáku z ONIVu. Ale teď nevím, jak bych to dělala s fakturou. Mooc děkuji za pomoc.
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: Cesťák nebo dohoda?

Příspěvekod refi » čtv 19. led 2012 11:53:53

i fakturu hradím z onivu :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků